Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Oporavak trgovinske razmene EU i Rusije uprkos sankcijama
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.10.2017. |
|
|
|
|
|
|
Trgovinska razmena između Evropske unije i Rusije počela je da se oporavlja i očekuje se da do kraja godine bude povećana za 20% u odnosu na 2016. Većina članica, posebno Nemačka i Holandija povećale su izvoz u Rusiju u prvih šest meseci bez obzira na sankcije koje je Brisel uveo Moskvi. Profesor međunarodnih odnosa Frančesko Đumeli ocenjuje da će se taj pozitivan trend nastaviti i da će normalizacija trgovinskih odnosa EU i Rusije biti realizovana uprkos nerešenim krizama na Krimu i Ukrajini.
Profesor na Univerzitetu u Groningenu Frančesko Đumeli naveo je u autorskom tekstu za EUobserver da je posle uvođena sankcija Moskvi trgovinska razmena Evropske unije i Rusije počela da opada, ali da se taj trend promenio ove godine.
U članku objavljenom ranije ove godine o uticaju uvođenja sankcija Rusiji na članice EU, Đumeli je ukazao na drastičan pad i uvoza i izvoza u sektorima pogođenim sankcijama, kao i u drugim ekonomskim oblastima koje su trpele posledice zbog nesigurnosti izazvane krizom na Krimu i Ukrajini.
"Parlament EU je u septembru objavio izveštaj u kojem se potvrđuje da je taj pad nastavljen i 2016. Međutim, taj trend se promenio 2017", kazao je Đumeli.
Pozivajući se na podatke agencije EU za statistiku Eurostat, Đumeli navodi da je opadanje trgovinske razmene stalo i da se, zapravo, trend preokrenuo, te da se do kraja godine očekuje rast od 20% u odnosu na 2016.
Trgovinska razmena EU i Rusije je 2014. godine, kada su uvedene sankcije, bila 285 milijardi evra, a 2016. je opala na 181 milijardu evra. Za tri godine članice EU su uvezle 64 milijardi evra manje iz Rusije i izvezle 31 milijardu evra manje.
Taj pad je najviše pogodio Nemačku, Italiju, Austriju i Litvaniju. Luksemburg je jedina zemlja EU koja je od 2014. do 2016. povećala izvoz u Rusiju. U zemljama Unije prosečan pad uvoza iz Rusije iznosio je 34%, a izvoza 29%.
Zemlje EU povećale izvoz u Rusiju 2017. za četvrtinu
Početkom 2016. godine trgovinska saradnja Rusije sa većinom zemalja EU počela je da se oporavlja, naveo je Djumeli.
Obim trgovinske razmene EU i Rusije je povećan za 27 milijardi evra u prvih šest meseci 2017. u odnosu na isti period 2016.
Rastu su najvećim delom doprinele Nemačka, sa šest milijardi, i Holandija sa četiri milijarde evra većom ostvarenom razmenom. Jedina zemlja koja je imala slabiju trgovinsku saradnju s Rusijom bila je Malta sa 400.000 evra manjom razmenom.
Kada se pogleda izvoz u prvoj polovini 2017, Nemačka je imala rast od 2,6 milijardi evra u odnosu na prvu polovinu 2016, Italija je povećala izvoz za 739 miliona, a Holandija za 707 miliona evra.
Neke evropske zemlje su ostvarile veoma pozitivne rezultate, navodi Đumeli. Bugarska je gotovo udvostručila izvoz u Rusiju, Irska je povećala za 43%, a Letonija za 37%.
S druge strane, Malta, Kipar i Velika Britanija su ove godine imale manji izvoz u Rusiju nego prošle. Izvoz Malte u Rusiju bio manji za 85%, a Kipar je izvezao 25% manje proizvoda u Rusiju.
Izvoz zemalja EU u Rusiju se u prvoj polovini ove godine u proseku povećao za 25%, odnosno za osam milijardi evra u poređenju s prvih šest meseci 2016.
Očekivani obim trgovinske razmene 230 milijardi evra
Na osnovu podataka za prvu polovinu ove godine, koji ukazuju na oporavak trgovinskih odnosa EU i Rusije od najniže tačke u 2016, očekuje se da ukupan obim trgovinske razmene ove godine dostigne 230 milijardi evra. To je i dalje daleko od nivoa 2014. godine, ali je znatno iznad nivoa 2015. i 2016.
"Ponašanje trgovinskih partnera može da bude pokazatelj da se kriza na Krimu već smanjuje i da će se politika, polako, prilagoditi", ocenio je Đumeli.
Jedan od signala, dodao je, bio je kritički stav nekih članica EU o drugoj rundi sankcija koje je američki Kongres nedavno uveo Rusiji, a koje bi mogle da stvore probleme za kompanije angažovane na izgradnji gasovoda Severni tok 2.
"Mada je teško predvideti pravac trgovinskih tokova u budućnosti, možemo kazati da izgleda da pozitivan trend vodi ka normalizaciji trgovine između EU i Rusije u bliskoj budućnosti uprkos nerešenim krizama na Krimu i Ukrajini", zaključio je Đumeli.
Izvor: EUobserver.com
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|