Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EK: Rumunija i Bugarska napredovale ali ne dovoljno
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Rumunija i Bugarska ostvarile su napredak u reformi pravosuđa i borbi protiv korupcije, ali još nisu ostvarile kriterijume Evropske unije i moraju učiniti veće napore, navodi se u novom izveštaju Evropske komisije o napretku te dve zemlje u reformi pravosuđa i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
U redovnom, šestomesečnom izveštaju objavljenom 18. februara, Evropska komisija je pozdravila neke korake koje su dve zemlje preduzele, ali je kritikovala nedostatke i propuste. Izveštaj koji Evropska komisija objavljuje zimi je tehnički po suštini dok je letnja procena stanja, koja se obično objavljuje u septembru, politička.
Kako je EurAktivu rekao izvor u Evropskoj komisiji, Bugarska i Rumunija, koje je bivši komesar za proširenje Oli Ren (Olli Rehn) interno zvao "R&B (ritam i bluz) zemlje", i dalje se izdvajaju kao poseban slučaj u EU. Ren je navodno govorio svojim saradnicima da su Rumunija i Bugarska R&B zemlje, ali da nije jasno koja je od njih ritam a koja bluz.
U protekle četiri godine, od pristupanja dve zemlje EU, u nekim izveštajima je zaista ocenjeno da je jedna napravila veći napredak od druge. Takavo nadmetanje je namerno podsticala Komisija.
U novom izveštaju, međutim, ne može se utvrditi koja od dve zemlje ima prednost. Čini se da se Komisija više nego ikada trudila da diplomatski sroči izveštaj nakon što su Francuska i Nemačka nedavno zatražile da se odloži prijem Rumunije i Bugarske u šengenski prostor sve dok ne otklone nedostatke u pravosuđu, borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije i kontroli granice.
Rumunija je pohvaljena zbog otvaranja istraga o korupciji protiv više visokih zvaničnika, uključujući poslanika Đorđa "Điđija" Bekalija (George Gigi Becali) i bivšeg ministara Tudora Kiuarijua (Chiuariu), Viktora Babjuka (Victor Babiuc) i Žolta Nađa (Zsolt Nagy). Istvoremeno, Komisija je izrazila žaljene jer je rumunski parlament glasao protiv predloga da se pretraži kompjuter u okviru istrage protiv bivše ministarke Monike Jakob Ridzi (Monica Iacob).
Background Rumunija i Bugarska su pristupile EU 1. januara 2007. godine, iako nisu ostvarile kriterijume u pravosuđu i borbi protiv korupcije. U slučaju Bugarske problem je bila i borba protiv organizovanog kriminala. Evropska komisija je uvela Mehanizam za saradnju i verifikaciju (CVM) kako bi pomogla dvema zemljama u primeni standarda nakon pristupanja EU. Evropska komisija je zadržala pravo da primene posebne zaštitne odredbe na osnovu kojih bi EU mogla da odbije da prihvati sudske odluke ili da zamrzne sredstva iz fondova EU. Nakon isteka roka od tri godine, od 1. januara 2010, Brisel više ne može da primeni te mere. Članice EU su odlučile 13. septembra 2010. da produže nadzor Rumuniji i Bugarskoj na još godinu dana.
Ulazak Rumunije i Bugarske u šengenski prostor bio je prvobitno planiran za mart 2011, ali je odložen zbog odluke Francuske i Nemačke da blokiraju njihov prijem zbog nedovoljnog napretka u reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i obezbeđivanju pune kontrole granice. Sofija i Bukurešt se nadaju da će odluka o njihovom prijemu biti doneta na jesen.
Već nekoliko godina Rumunija je kritikovana jer poslanici uporno blokiraju pokušaje da se poslanicima ukine imunitet kako bi protiv njih mogla da se vodi krivična istraga.
Rumunija je pohvaljena zbog usvajanja revidiranog zakona o Nacionalnoj agenciji za integritet (ANI), nezavisnog tela za proveru porekla imovine i sukoba interesa, koja je formirana na preporuku Brisela. Prošle godine u aprilu rumunski Ustavni sud je saopštio da su odredbe o ovlašćenjima ANI protivustavne. Kriza je prevaziđena novim zakonom o ANI, koji je usvojen na vanrednoj sednici na zahtev rumunskog predsednika Trajana Baseskua (Traian Basescu).
Komisija je, međutim, sada saopštila da efikasnost novog zakonskog okvira tek treba da bude dokazana u praksi.
Evropska komisija je pozdavila napore bugarske policije u borbi protiv organizovanog krimina, koji uključuju akcije pretrage i hapšenja, ali je ukazala da je podignuto malo optužnica protiv osumnjičenih i da ima propusta u prikupljanju doikaza.
Izrazava se žaljenje zbog oslobađajućih presuda u nekim slučajevima korpucije na visokom nivou, kao što je nedavno oslobađenje vođe parlamentarne stranke turske manjine, Pokreta za prava i slobode, Ahmeda Dogana. Dogan je optužen da je, dok je njegova stranka bila na vlasti zajedno sa socijalistima, primio mito od milion evra na ime pružanja konsultantskih usluga u vezi sa energetskima projektima. On je oslobođen 14. februara, a bugarski mediji su osudili takvu odluku suda kao neuspešno rešavanje prvog slučaja političke korupcije u zemlji.
Evropska komisija je pozdravila pokretanje novog projekta za borbu protiv korupcije u Bugarskoj, BORKOR, koji je zvanično pokrenut 16. februara.
Povodom skandala zbog prisluškivanja u Bugarskoj Komisija je pozvala bugarske vlasti da pribegavaju prisluškivanju samo u slučajevima ozbiljnih krivičnih dela i uz dozvolu suda.
U vezi sa ilegalnim finansiranje političkih stranka, Komisija je pozvala Bugarsku da osigura da se sprovedu preporuke iz izveštaja specijalne grupe Saveta Evrope za praćenje primene standrada u borbi protiv korupcije (GRECO) od 1. oktobra 2010.
Ilegalno finansiranje stranka, često sredstvima do kojih se došlo putem prevara i organizovanog kriminala, raširena je pojava u Bugarskoj. Kupovina glasova je uobičajena proteklih godina, s obzirom da osiromašno stanovništvo, pre svega romska populacija, prodaje svoj glas za male svote novca.
Stavovi
Rumunija je saopštila 18. februara da je ohrabrena "pozitivnim" izveštajem Evropske komisije o njenom napretku u pravosudnim reformama i borbi protiv koprupcije.
"Ovo je pozitivan izveštaj, možda najbolji koji smo dobili od upostavljanja sistema nadzora" 2007. godine, rekao je rumunski ministar pravde Katalin Predoju (Catalin Predoiu), preneo je AFP. "Ali ne smemo se zavaravati: još nisu rešeni svi naši problemi", dodao je on.
Bugarska ministarka pravde Margarita Popova je ocenila da je najnoviji izveštaj Evropske komisije "treći po redu pozitivan" izveštaj o Bugarskoj, preneo je bugarski Dnevnik.
Izvor: EurActiv.com
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|