Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU osudila nasilje nad demonstrantima u Libiji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija je osudila nasilno suzbijanje demonstracija u Libiji i pozvala libijske vlasti da budu uzdržane prema građanima koji demonstriraju protiv vlasti predsednika Moamera Gadafija. EU je, takođe, počela pripreme za evakuaciju svojih građana iz Libije. Brisel posebno strahuje zbog mogućeg priliva velikog broja ilegalnih imigranata iz severnoafričkih zemalja koje proteklih nedelja potresaju nemiri.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton (Catherine Ashton) je 20. februara osudila nasilno suzbijanje demonstracija i ubistva civila u Libiji.
"Legitimne težnje i zahtevi građana za reformama moraju se rešavati u otvorenom dijalogu", rekla je ona nakon sastanka ministara spoljnih poslova EU. Eštonova je pozvala libijske vlasti da odmah prekinu blokadu interneta i mobilne telefonije, kao i da dozvole medijima da slobodno izveštavaju u svim delovima zemlje.
Evropska unija priprema planove evakuacije svojih građana iz Libije, posebno iz istočnog grada Bengazija, uporišta opozicije, rekla je 21. februara španska ministarka spoljih poslova Trinidad Himenez (Jimenez).
"Vrlo smo zabrinuti, koordinišemo evakuaciju građana Evropske unije iz Libije, posebno iz Bengazija", rekla je ona novinarima na margini sastanka ministara EU za spoljne poslove i evropska pitanja u Briselu.
EU nema ovlašćenje da naredi svojim zemljama članicama da evakuišu građane iz neke strane zemlje ali ministri mogu da se slože oko koordinisane akcije u takvim slučajevima, navodi agencija AP.
Francuski ministar za evropska pitanja Loran Vokje (Laurent Wauquiez) rekao 21. februara da za sada nema direktnih pretnji zbog kojih bi bila potrebna evakuacija 750 Francuza iz Libije. Austrija je 20. januara najavila da šalje vojni avion na Maltu radi moguće evakuacije svojih građana i građana EU iz Libije.
Na sastanku u Briselu ministri spoljnih poslova EU i evropskih pitanja nastoje da pronađu odgovor na političke potrese koji su uzdrmali zemlje severne Afrike i Bliskog istoka, kao i da razmotre pomoć za demokratsku tranziciju tih zemalja.
Velika Britanija je 21. februara pozvala libijskog ambasadora u Londonu kako bi protestovala zvbog nasilnog suzbijanja demonstrancija i utvrdila da li je potrebna evakuacija njenih državljana, saopštilo je britansko Ministarstvo spoljnih poslova.
Background Demonstracije protiv vlasti u Libiji počele su sredinom februara, nakon talasa protesta koji su doveli do smene vlasti u Egiptu i Tunisu. Libijski predsednik Moamer Gadafi vlada Libijom više od 40 godina, od kada je preuzeo vlast tokom vojnog puča 1. septembra 1969. godine.
Libija se u prošlosti suočila sa ekonomskim sankcijama i izolacijom nakon terorističkih napada 1980-tih godina, za koje se veruje da je odgovoran Tripoli. Među njima je i eksplozija aviona nad škotskim gradom Lokerbijem i napad na diskoteku u Berlinu 1986. godine.
Tokom prethodnih godina, odnosi Libije, zemlje bogate nafrom, i Zapada polako su se popravljali. Libija je platila nadoknadu žrtvama napada u Lokerbiju, a u Libiju je vraćen i počinilac tog napada "iz samilosti" jer boluje od raka prostate. Njegovo oslobađanje izazvalo je velike proteste širom sveta. Grupe za zaštitu ljudskih prava često kritikuju duple standarde koje Zapad primenjuje u odnosima sa tom zemljom bogatom naftom.
Nekoliko ministara u Briselu izrazilo je zabrinutost zbog mogućeg povećanog priliva ilegalnih imigranata iz severne Afrike posle talasa nasilja u više bliskoistočnih i severnoafričkih zemalja.
Italijanski ministar spoljnih poslova Franko Fratini zatražio je uvođenje svojevrsnog "Maršalovog plana" za pogođene mediteranske zemlje kojim bi se podstakla njihova privreda i pružila šansa mladima da se zaposle. Fratini je izrazio zabrinutost zbog mogućeg građanskog rata i raspada Libije i mogućnosti da se uspostavi islamistička država na zapadu zemlje.
Uskoro evakuacija srpskih državljana iz Libije
Evakuaciju svojih građana priprema i Srbija. Obezbeđeni su avioni za evakuaciju srpskih državljana iz Libije, a intenzivno se radi na pribavljanju dozvola za evakuaciju, saopštilo je 21. februara Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.
U saopštenju se navodi da niko od srpskih držvljana koji su 20. februara uveče napadnuti u kampu kod grada Raslanalfa u Libiji nije povređen, da su svi dobro i da njihova bezbednost u ovom trenutku nije ugrožena. Ministarstvo navodi da je obezbedilo potreban broj aviona za evakuaciju srpskih državljana koji se trenutno nalaze u Libiji.
Šef diplomatije Vuk Jeremić rekao je 21. februara da je komunikacija i sa Libijom i u samoj Libiji otežana jer su telefonske veze u prekidu. Dodao je da Ministarstvo spoljnih poslova Srbije intenzivno komunicira sa ambasadom Srbije u Libiji "koja čini sve da stupi u kontakt sa svim srpskim građanima".
"Situacija je prilično napeta, ali činimo apsolutno sve i sarađujemo sa još nekoliko zemalja da bi podelili resurse koji su na raspolaganju, pre svega avionske", poručio je Jeremić.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je apelovao na sve srpske državljane u Libiji da stupe što pre u kontakt sa amabasadom, navodeći da će se najverovatnije popodne znati kada će krenuti jedan veliki avion put te zemlje. Do 20. februara ambasadi Srbije u Tripoliju javilo se između 500 i 700 srpskih državljana, ali to nije konačan broj i situacija se svakog momenta menja.
Protesti u Libiji su počeli prošle nedelje a mesto najvećih sukoba postao je grad Bengazi, drugi po veličini grad u Libiji, koji se otrgao kontroli snagama. U tom gradu je poginulo više desetina demonstranata. Nemiri su se proširili 20. februara na Tripoli, u kome se više hiljada demonstranata sukobilo sa Gadafijevim pristalicama.
Najmanje 233 osboe su poginule u nemirima tokom demonstracija protiv Gadafija.
SAD su oštro kiritikovale libijske vlasti zbog upotrebe sile protiv demonstranata. Administracija predsednika SAD Baraka Obame je nagovestila da bi libijske vlasti mogle da se suoče sa posledicama ako se ogluše o pozive da poštuju pravog građana da demonstriraju.
Izvore: EurActiv i Beta
Povezani sadržaj
|
|
|