Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Jača saradnja EBRD i EIB u aktivnostima van EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija, Evropska investiciona banka (EIB) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) potpisale su 1. marta memorandum o razumevanju koji predviđa veću saradnju dve evropske finansijske institucije kako bi njihove aktivnosti u zemljama van Evropske unije bile efikasnije.
Memorandum o razumevanju su 1. marta u Briselu potpisali evropski komesar za ekonomska i monetarna pitanja Oli Ren (Olli Rehn), predsednik EIB Filip Mejstad (Philippe Maystadt) i predsednik EBRD Tomas Mirou (Thomas Mirow), objavljeno je na sajtu EBRD (www.ebrd.org).
Ovaj dokument predstavlja novi okvir za saradnju EIB i EBRD u aktivnostima van Evropske unije, a jača saradnja i koordinacija treba da omoguće da se bolje iskoriste kapaciteti i prednosti dve banke u njihovim aktivnostima u zemljama van EU.
Zemlje u kojima EIB i EBRD zajedno deluju van EU su zemlje Zapadnog Balkana i Turska, članice Istočnog partnerstva (Jermenija, Azerbejdžan, Belorusija, Gruzija, Moldavija i Ukrajina) i Rusija, pet zemalja centralne Azije (Kazahstan, Kirgizija, Uzbekistan, Tadžikistan i Turmkenistan) i Mongolija.
Ren je rekao da Evropska komisija snažno podržava memorandum o razumevanju kao način da se dalje osnaži saradnje dve institucije. On je dodao da će Evropska komisija igrati ključnu ulogu u procesu tako što će predsedavati Upravni odborom koji će koordinisati buduću saradnju EIB i EBRD.
U Upravnom odboru će biti predstavnici EIB i EBRD, a njime će predsedavati Evropska komisija. Upravni odbor će se sastajati dva puta godišnje a da se uključe u njega će biti pozvani predstanvici novoosnovane Evropske diplomatske službe (EEAS).
Buduća saradnja će biti zasnovana na tri ključna principa - jačanje koordinacije kako bi se iskoristili kapaciteti i prednosti, unapređenje "funkcionalne podele rada" kako bi se iskoristile snage i veštine, i promovisanje kulture saradnje, otvorenosti i poverenja među zaposlenima dve banke i odgovarajuće komunikacije sa upravnim telima dve banke i javnosti.
Pošto se EIB i EBRD delom razlikuju po vlasničkom ustrojstvu, mandatima i modelima poslovanja, imaju potpunu operativnu nezavinost u zemljama u kojima zajedno posluju zbog čega je neophodna bolja koordinacija. Okvir za saradnju van EU će se zasnivati na specifičnostima mandata i poslovnih modela dve banke.
Saradnja predviđa ranu razmenu informacija i utvrđivanje mogućnosti za koordinaciju aktivnosti. Kada utvrde da postoji osnova za saradnju, EIB i EBRD će se konsultovati kako da najbolje reše potrebe klijenta, kao i to da li bi zajedničko finansiranje bilo odgovarajuće.
Oblasti u kojima zajedno deluju su energetska infrastruktura i bezbedost, klimatske promene i prirodna sredina, saobraćajna infrastruktura, telekomunikaciona infrastruktura, mala i srednja preduzeća i industrija.
U oblastima u kojima postoji različito težište u poslovanju dve banke postoji prostor za saradnju, a to su finansijski sektor i finansiranje putem posrednika (banaka), korporativni sektor i infrastruktura (energija, prirodno okruženje, telekomunikacije i saobraćaj), navodi se u Memorandumu o razumevanju. EBRD će se usredsrediti na podršku finansijskim institucijama i izgradnji kapaciteta korisnika. I EBRD i EIB će se usredsrediti na podršku putem finansijskih posrednika, pre svega malim i srednjim preduzećima.
U korporativnom sektoru saradnja će biti usmerena na pružanje podrške stranim direktnim investicijama, a u infrastrukturi prioritet će imati finansiranje opštinske infrastrukture i proširenih Transevropskih mreža, programa EU koji podrazumeva povezivanje nacionalnih i regionalih infrastruktunih mreža.
Oblasti strateške saradnje su suzbijanje i prilagođavanje klimnatskim promenama i energetska bezbednost.
U oblasti klimatskih promena EIB i EBRD, koje već imaju iskustva u podršci obnovljivim energijama i projektima energetske bezbednosti, razmotriće prioritete u saradnji kako bi pomogle projekte za suzbijanje klimatskih promena i prilagođavanje. Energetski sektor ima sve veći značaj za EU i zato će dve banke nastaviti da zajedno rade na tim politički i tehničkim složenim ugovorima, navodi se u Memorandumu o razumevanju.
Memorandum će se revidirati svake dve godine, a prva revizija je predviđena za kraj marta 2012.
Izvor: EurActiv.rs
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|