Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kineski avioprevoznici planiraju da tuže EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Kineske aviokompanije nameravaju da podnesu žalbu zbog planova EU da avioprevoznike obaveže da od 2012. godine smanje emisije ugljen-dioksida (CO2) za 3%, što bi kineske kompanije moglo da košta oko 87 miliona evra godišnje, piše kineska štampa. Porast količine CO2 koje su avioni kompanije Er Čajna (Air China) ispustili u Evropi prošle godine posledica je povećanog aviosaobraćaja sa Kinom i sve većeg priliva kineskih turista, pokazuje istraživanje konsultantske kuće za aviosaobraćaj RDC aviejšen (RDC Aviation).
Tri najveće kineske aviokompanije, Er Čjana, Čajna sautern (China Southern) i Čajna istern (China Eastern) planiraju da pokrenu postupak u Kineskoj asocijaciji za vazdušni saobraćaj, rekao je generalni sekretar tog udruženja Vei DŽendžung za dnevnik Sinđing bao.
Četvrta kompanija Hajnan erlajnz (Hainan Airlines) mogla bi da se priključi ostalim kompanijama u žalbi, navodi kineski dnevnik i dodaje da bi pravni proces mogao biti dugotrajan. Zvaničnici kineskih aviokompanije koje je kontaktirao AFP nisu želeli da komentarišu pisanje štampe.
Cena karte prema Evropi povećala bi se za oko 200 juana ili 20 evra zbog uvođenja takse, piše Sinđing bao.
EU smatra da će uticaj na cene avionskih karata "verovatno biti zanemarljiv" i procenjuje da ce povratna karta od Brisela do Njujorka koštati oko 12 evra više, ako cene dozvole za emisiju ostanu na sadašnjem nivou, a kompanije celokupan trošak prebace na putnike.
U izveštaju Evropske komisije ističe se da se očekuje da će nova mera znatno manje uticati na cenu karte nego poskupljenje goriva u prethodnim godinama.
Er čajna će u maju uvesti let na liniji Peking-Atina, saopštio je 24. marta državni sekretar u grčkom Ministarstvu spoljnih poslova Spiros Kuvelis posle sastanka sa kineskom koleginicom Fu Jing u Atini. Fu Jing je rekla da je prošle godine 60 miliona kineskih turista putovalo u inostranstvo, od kojih je samo 10.000 posetilo Grčku.
Background Evropska komisija je usvojila 7. marta nova ograničenja za emisije ugljen-dioksida (CO2) koja će stupiti na snagu 2012. godine. U skladu s tim organičenjima svi avioprevoznici koji saobraćaju u Evropskoj uniji će od početka 2012. godine morati da smanje emisiju ugljen-dioksida (CO2) za 3%. Ograničenje treba da podstakne avioprevoznike da prelaskom na čistije energente ili ekonomičnijom potrošnjom goriva smanje ispuštanje štetnih gasova koji doprinose globalnom zagrevanju.
Porast emisije CO2 u aviosaobraćaju nakon recesije
Emisije ugljen-dioksid (CO2) u aviosaobraćaju u Evropi povećale su se za 2,66% u 2010. godini, odnosno na 171,5 miliona tona. U 2009. emisija gasa je smanjena za 3,86% u odnosu na 2008. godinu, tako da se emisija nije vratila na nivo pre recesije, navodi se u istraživanju RDC aviejšen, koje je objavio portal o avijaciji i zaštiti životne sredine Grineronlajn (www.greenaironline.com).
Iako konačni podaci o aviosaboraćaju u prošloj godini tek treba da budu objavljeni, povećanje nivoa emisije gasa u skladu je sa procenom Asocijacije evrpskih avioprevoznika da će njeni članovi prevesti 10 miliona putnika više u 2010. nego u 2009. godini i ostvariti povećanje od 2,5% u prihodima po prevezenom putniku po kilometru.
Najveća količina CO2 emitovana je u Evropi u 2010. u saobraćaju na aerodromima u Velikoj Britaniji, ukupno 44,9 miliona tona, što je znatno više nego u Nemačkoj (31,4 miliona tona) i Francuskoj (25 miliona tona).
Na listi 20 članica EU, među susedima Srbije u aviosaobraćaju u Rumuniji je prošle godine emitovano više od 774.000 tona, a u Mađarskoj 676.000 tona.
Najviše ugljen-dioksida ispustili su avioni koji sletali ili poletali sa londonskog Hitroua (16,2 miliona tona). Slede frankfurtski međunarodni aerodom i pariski "Šarl de Gol" sa po 9,8 miliona tona.
Od evropskih avioprevoznika, nemačka Lufthanza (Lufthansa) je prva po emisiji ugljen-dioksida (14,4 miliona tona), drugi je Britiš ervejz (British Airways) sa 14,1 miliona tona. Slede Er frans (Air France) sa 12,7 miliona tona i KLM sa 8,1 miliona. Britiš ervejz, Er frans i KLM su ipak smanjili nivo u odnosu na 2008. godinu, navodi se istraživanju.
Podaci pokazuju da i dalje jača sektor niskotarifnih avioprevoznika, koji su izgleda izdržali udare recesije u Evropi. Rajaner (Ryanair) i Izidežet (easyJet) održali su godišnji rast u emisiji gasova. Rajanerove emisije su se povećale za preko 20% u odnosu na 2009. na oko šest miliona tona a Erberlina (airberlin) za 18% na 3,4 miliona tona.
Er Čajna je emitovala 1,2 miliona tona gasa što je 13,02% više nego u 2009. godini, ali manje u odnosu na 2008. kada je nivo bio 1,3 miliona tona.
Na brzi razvoj bliskoistočnih kompanija, takođe, ukazuje značajno povećanje emisija CO2 na letovima tih kompanija u Evropi. Prema procenama RDC aviejšen, CO2 emisije od aviona Katar ervejza (Qatar Airways) povećale su se za preko 22% prošle godine a od Emirata (Emirats) za 11,6% u odnosu na 2009. godinu.
Izvor: EurActiv.rs i AFP
Povezani sadržaj
|
|
|