Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Više informacija na pakovanjima hrane u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 27.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropske institucije pripremaju nove propise o obeležavanju hrane, kako bi potrošači bili bolje obavešteni o sastojcima, ali i o mogućim zdravstvenim rizicima. Kako je 26. aprila saopštio Evropski parlament, odbor za životnu sredinu je pre nedelju dana podržao izveštaj o informacijama na pakovanjima, što pruža osnov za pregovore sa Savetom ministara i Evropskom komisijom, koji se očekuju u maju.
"Moramo doneti paket propisa za celu EU kako zahtevi pojedinačnih članica više ne bi bilo raznovrsni i nekonzistentni", kazala je autorka izveštaja o tom pitanju, nemačka poslanica iz redova hrišćanskih demokrata Renate Somer (Sommer).
Poslanici su se založili za uvođenje dodatnih informacija, poput podatka o tome kada je meso u prozvodu prvi put zamrznuto, za dopunu informacija o poreklu, ali i utvrđivanje najmanje dozvoljene veličine slova na pakovanju.
"Potrošači danas imaju raznovrsne podatke na pakovanju, ali ne mogu da ih pročitaju jer su napisane isuviše sitno. Novi propisi će pomoći potrošačima", dodala je ona.
Poslanici su 19. aprila izglasali 420 amandmana na postojeća pravila EU.
Njima je predviđeno, između ostalog, da slova budu veličine najmanje 1,2 milimetra i da se na pozadini pakovanja obavezno istaknu količine masnoća, zasićenih masnoća, šećera, soli, proteina, ugljenih hidrata, ali i veštačkih trans masti za čije označavanje je Savet ministara ocenio da bi trebalo da bude na dobrovoljnoj bazi. Pored toga, neophodno je navesti i broj kalorija. Za zasićene masnoće i trans masti smatra se da podižu nivo lošeg holesterola u krvi i da su zato štetni za zdravlje, a so podize krvni pritisak. Na prednjoj strani pakovanja ne moraju se isticati informacije.
Predloženo je da se uvede obaveza da proizvođaci pruže podatak o tome kada su neobrađeno meso i riba prvi put zamrznuti. Trebalo bi smatraju poslanici, da se daju podaci o poreklu svakog pojedinačnog sastojka proizvoda, poput mesa, mlečnih proizvoda, voća, povrća i nekih prerađenih namirnica.
Background Evropska komisija je 2008. godine iznela predlog izmena propisa o označavanju hrane.
Označavanje proizvoda regulisano je propisima iz 1978, a označavanje hrane podleže direktivi iz 2000. godine. Stav Komisije je da su izmene neophodne da bi se usaglasile sa promenama na tržištu. Ta oblast se smatra bitnom da bi potrošači znali na šta troše novac, ali i da bi zaštitili zdravlje i sprečili gojaznost.
Predloženo je i da se uvede obaveza naznačavanja porekla za sve pojedinačne namirnica, dok se za sada se ističe poreklo samo za neku robu - govedinu, med, maslinovo ulje i sveže voće i povrće.
Poslanici su podržali i predlog, sa kojim se ministri ne slažu, da se obavezno ističu informacije o tome gde je krava rođena, uzgajana i zaklana, ukoliko je reč o različitim lokacijama.
Odbor za zaštitu životne sredine zatražio je i da se informacije o alergenima sadržanim u hrani dodaju i na hranu koja je upakovana u prodavnici i restoranima i kantinama.
Potrebno je, smatraju oni, navesti i sve informacije o sastojcima koji zamenjuju neke namirnice, poput veštačkog sira i mesa u komadićima spojenih pomoću takozvanog lepka za meso u jedan komad, koji ima višu cenu od komadića.
Od pravila će, ukoliko se predlog usvoji, biti izuzeta alkoholna pića, pakovanja za poklon, gotova jela za neposrednu upotrebu, ručno proizvedena hrana malih proizvođača, kao i prigodna pakovanja slatkiša za određene prilike, poput uskršnjih i božićnih.
Očekuje se da pregovori Parlamenta, Komisije i Saveta ministara počnu 10. maja, a Parlament bi 10. jula na plenarnom zasedanju trebalo da usvoji izveštaj sa predlozima za izmenu zakona.
Na pakovanjima u EU sada se nalaze naziv proizvoda, lista sastojaka, količina nekih sastojaka, neto količina, rok trajanja, sadržina alkohola za pića u kojima je više od 1,2% alkohola, način skladištenja, naziv i adresa proizvođača, prodavca ili firme koja je proizvod zapakovala u EU, poreklo u slučaju da bez oznake potrošač može biti doveden u zabludu, kao i uputstvo za upotrebu ukoliko je neophodno. Slični propisi važe i u Srbiji.
Izvor: EurActiv.rs
Linkovi
Sledeći koraci
10. maja 2011: Trebalo bi da počnu razgovori Evropske komisije, Evropskog parlamenta i Saveta o izmenama propisa o obeležavanju hrane
Jul 2011: Očekuje se glasanje u Evropskom parlamentu o predlozima
Povezani sadržaj
|
|
|