Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Veća prava potrošača unutar EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
Predstavnici tri institucije EU koje odlučuju o novim propisima postigli su dogovor o direktivi o pravima potrošača, čime je otvoren put za dodatne mere zaštite kupaca. O nacrtu bi trebalo da se glasa kasnije ovog meseca. U nacrtu zakona koji su izradili predstavnici Evropskog parlamenta, Evropske komisije i Saveta EU 6. juna, uneto je pravo potrošača unutar EU da se u roku od dve nedelje nakon kupovine "na daljinu" predomisle, vrate robu i dobiju nazad svoj novac, kao i jasnija pravila određivanja cena za robu koja se kupuje preko interneta.
Evropski parlament je u martu usvojio dopunjenu verziju direktive o pravima potrošača u EU, ali su poslanici Evropskog parlamenta odložili donošenje konačne odluke kako bi obezbedili dovoljno vremena za postizanje dogovora sa državama članicama EU o spornim pitanjima. Predložena direktiva reguliše ugovore preduzeća i pojedinaca o prodaji robe i usluga i pokriva pitanja kao što su saopštavanje informacija pre kupovine, pravila dostave, prodaja na daljinu, popravke, zamene i garancije, kao i novi načini prodaje.
Postignuti dogovor podrazumeva da se u EU uvede pravo potrošača koji kupuju na daljinu i putem interneta da se u periodu od 14 dana predomisle i promene svoju odluku. Ukoliko iz bilo kog razloga shvate da su pogrešili prilikom kupovine, mogu vratiti kupljenu robu.
Ukoliko prodavci ne obaveste potrošače o pravu na poništavanje kupovine, period prava na vraćanje robe produžava se do godinu dana.
U slučaju vraćanja robe, potrošaču mora biti refundiran iznos koji je platio za datu robu. Od propisa o vraćanju izuzeta je elektronska roba. Pored toga, sva roba naručena na daljinu mora biti dostavljena kupcu u roku od 30 dana, u suprotnom kupac će imati pravo da otkaže kupovinu.
Utvrđeno je i da će trgovac snositi odgovornost za oštećenje ili gubitak robe koji bi nastao tokom dostave, a ime i adresa prodavca moraju biti jasno naznačeni.
Poslanici Evropskog parlamenta su tražili da trgovci snose troškove povraćaja robe čija je cena veća od 40 evra, ali je Savet EU odbio ovaj predlog.
Umesto toga, poslanici Evropskog parlamenta traže od Saveta EU da prihvati predlog po kom će troškovi povraćaja robe kupljene na daljinu biti jasno istaknuti u ugovoru o prodaji. Evropski poslanici se nadaju da će ovo omogućiti potrošačima informacije neophodne pre donošenja odluke gde će kupovati, kao i veću konkurenciju među kompanijama.
Predlog izazvao oprečna mišljenja
Za usvajanje tih izmena neophodan je pristanak država članica EU, a Evropski parlament očekuje da će taj pristanak dobiti 9. juna.
"Savetu EU bi trebalo dobro objasniti da prihvati ovaj izbalansirani kompromis koje je predložio Evropski parlament", rekao je poslanik Evropskog parlamenta iz Nemačke Andreas Švab (Schwab), koji je ujedno i izvestilac Evropskog parlamenta o pravima potrošača.
"Sa ovom širom harmonizacijom prava potrošača, uspeli smo da načinimo veliki iskorak u unutrašnjem tržištu, kako za trgovce, tako i za potrošače", dodao je Švab.
Ukoliko vlade država članica EU daju ove nedelje odobrenje, kao što se i očekuje, Evropski parlament će formalno usvojiti ovaj predlog na narednom plenarnom zasedanju 23. juna.
Evropska organizacija potrošača (BEUC) je još uvek nije dala odgovoru na postignuti dogovor.
Međutim, neki smatraju da ovaj predlog zapravo ide na štetu potrošača.
Predstavnik udruženja potrošača Malte Pol Mikalef smatra da predložena direktiva drastično umanjuje zaštitu potrošača jer dovodi do toga da su u slučaju nepoštovanja ugovora o kupljenoj robi trgovci ti koji odlučuju o pravnom leku.
Prema saopštenju udruženja za internet kupovinu Velike Britanije Katalog iksčejndž (Catalogue Exchange) određeni delovi ovog predloga su "katastrofalni" za trgovce na malo. Ovo udruženje traži od EU da izmeni ili odustane od predloženih promena direktive o pravima potrošača , koja bi mogla da primora trgovce na malo da prodaju svoju robu u svim zemljama unutar EU i nude besplatni povraćaj.
Izvor: EurActiv.com
Povezani sadržaj
|
|
|