Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Inicijativa za zabranu besplatnog stažiranja u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 15.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropski ekonomski i socijalni savet (EESC), koji okuplja predstavnike sindikata i poslodavaca u EU, planira da u okviru napora da se reguliše pitanje stažiranja i podstakne zapošljavanje mladih pokrene peticiju za zabranu besplatnog stažiranja. U EU je u protekloj deceniji stažiranje postalo uobičajena praksa koja je omogućila mladima da lakše pronađu zaposlenje, ali su primećene i mnogo zloupotrebe. Stopa nezaposlenosti među mladima do 25 godina u Uniji iznosila je u aprilu ove godine 20,3%. U Srbiji je prošle godine stopa nezaposlenosti među mladima od 20 do 24 godine bila 16,2%, a u starosnoj grupi od 15 do 19 godina 3,5%.
Potpredsednica EESC Ana Marija Darmanin (Maria) je rekla da se moraju otkloniti zloupotrebe u stažiranju. "Moram otkloniti zloupotrebe u stažiranju. Ako nije obuhvaćeno obrazovnim programom, mora biti adekvatno plaćeno", rekla je Darmaninova koja je na Malti učestvovala na konferenciji o mladima.
Iako se stažiranje pokazalo kao dobra praksa u protekloj deceniji, zloupotrebe su česte i kompanije koriste stažiste za poslove koje obično obavljaju plaćeni radnici. Takođe, pošto u Evropi i dalje raste nezaposlenost, zabranjiva mogućnost gubitka socijalnih prava.
Darmanin je rekla da EESC traga za načinima da se stažiranje regulisalo na odgovarajući način i dodala da je jedan od načina i građanska inicijativa ili peticija.
EESC okuplja predstavnike sindikata, udruženja poslodavaca i organizacija civilnog društva. To telo ima savetodavnu ulogu u procesu donošenja zakona u EU, a nakon stupanja na snagu Lisabonskog ugovora ima pravo da pokreće peticije, odnosno građanske inicijative. Za pokretanje peticije potrebno je miliona potpisa, koje bi to telo moglo lako da prikupi, s obzirom da predstavlja milione radnika, poslodavaca i socijalnih aktivista širom Evrope.
Background Prema podacima evropske statističke službe, Eurostat, stopa nezaposlenosti u aprilu među mladima do 25 godina bila je 19,6% u zoni evra i 20,3% u celoj EU. U aprilu 2010. ta stopa je u zoni evra bila 21,2% a u EU 21,2%. Najniža stopa nezaposlenosti među mladima je u Holandiji (6,9%), Nemačkoj (7,9%) i Austriji (8,7%) a najviša u Španiji (44,4%), Grčkoj (36,1% u poslednjem kvartalu 2010), Slovačkoj (35,6%) i Litvaniji (34,1% u poslednjem kvartalu 2010).
Prema Anketi o radnoj snazi za 2010. Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji je prošle godine bilo nezaposleno 568.723 osoba a od toga su 3,5% ili 19.958 bile osobe u starosnoj grupi između 15 i 19 godina a 16,2% ili 91.957 od 20 do 24 godine. Najveća stopa nezaposlenosti je u starosnoj grupi od 25 do 29 godina i iznosila je 16,6% ili 94.308 nezaposlenih.
U Srbiji stanovništvom u radnom uzrastu smatraju se građani od 15 do 64 godina a prošle godine ih je registrovano ukupno 4.818.981. Od toga više od 800.000 su bile osobe u starosnoj grupi od 15 do 24 godine. Starosna grupa od 15 do 19 godina čini 8,7% radno sposobnog stanovnsistva, a grupa od 20 do 24 godine 9,2%. Najbrojnija je grupa od 55 do 59 godina koja čini 13,7% ili oko 650.000 stanovnika.
Peticija može da postane zakon EU ako je usvoje Evropski parlament i odobre članice u Savetu EU. Evropska komisija mora prvo da predstavi odgovarajući predlog zakona zasnovan na peticiji ali nije obavezna da to učini.
Plan EESC-a je odgovor na inicijativu Evropskog foruma mladih (YFJ), grupe koja predstavlja 98 omladinskih organizacija iz Evrope i koja je pripremila povelju o standardima za stažiranje. "Stažiranje koje je van formalnog orbazovanja mora da se zanisva na pravno obavezujućem ugovoru kojim se utvrđuju dužina i naknada za stažiranje", navodi se u tekstu. Putem interneta je pokrenuto i istraživanje kako bi se prikupili stavovi mladih i unapredio nacrt povelje. Kada bude završen, taj dokument će biti predstavljen Evropskoj komisiji a cilj je da se pokrenu javne konsutlacije o tom pitanju.
Evropski komesar za socijalna pitanja Laslo Andor (Laszlo) je početkom juna pozvao vlasti članica EU da reše pitanje nezaposlenosti među mladima. On je zatražio da se revidiraju ugovori u kojima se mladima prilikom zapošljavanja ne garantuju dovoljno prava i uslovi.
Komesarka za omladinu Andrula Vasiliju je opreznije reagovala na ideju o plaćanju stažiranja. "Moramo da se borimo protiv bilo kakvog oblika eksploatacije, ali istovremeno ne smemo da obeshrabrimo poslodavce da pruže priliku mladima", rekao je njen portaprol Denis Ebot (Dennis Abbott)
Stopa nezaposlenosti među mladima je obično veća od opšte stope nezaposlenosti. To ne znači da je grupa nezaposlenih starosne dobi od 15 do 24 godine velika, pošto mnogi mladi studiraju i ne rade. Visoka stopa nezaposlenosti među mladima ukazuje, međutim, na teškoće sa kojima se suočavaju u pronalaženju posla.
U protekloj deceniji stopa nezaposlenosti među mladima u EU je obično bila dva puta veća od opšte stope nezaposlenosti, a godinama je bila veća i od stope u zoni evra da bi se od 2008. godine gotovo izjednačile.
Biračko pravo sa 16 godina u EU?
Među drugim inicijativama koje bi trebalo da podstaknu uključivanje mladih u društvo pominje se i spuštanje starosne granice za sticanje biračkog prava na 16 godina. Taj predlog Evropskog foruma mladih treba da podstakne učešće mladih u političkom životu.
Mladi ljudi učestvuju na izborima ali su retko u mogućnosti da budu izabrani, ukazuje YFJ. Da bi se to promenilo a s obzirom na činjenicu da je stanovništvo u Evropi sve starije, YFJ predlaže da se glasačko pravi dobije sa 16 godina.
Među 27 članicama EU, samo se Austriji stiče biračko pravo sa 16 godina. U Nemačkoj, u nekim saveznik pokrajinama dozvoljeno je glasanje sa 16 godina na lokalnim izborima dok se u ostalim delovima Evrope biračka prava stiču sa 18 godina.
"Biračko pravo je ključno za učešće u demokratskim procesima. Time što bi se mladima omogućio stvaran uticaj oni bi bili ohrabreni da učestvuju u procesu odlučivanja", smatra Leticija Gambini (Letizia) iz YFJ i dodala da je cilj da se na izborima za Evropski parlament 2014. omogući u svim članicama EU glasanje sa 16 godina.
Iako ovaj cilj deluje možda suviše ambiciozno, Ugovor iz Lisabona može poslužiti kao osnova da se to i postigne. U članu 165 tog ugovora o funkcionisanju EU navodi se da će aktivnosti Unije biti usmerene na ohrabrivanje učešća mladih u demokratskom životu u Evropi.
Izvori: EurActiv.com i EurActiv.rs
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|