Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Počinje ratifikacija SSP u Holandiji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 30.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
Odbor za evropske poslove holandskog parlamenta odlučio je 30. juna da počne proceduru ratifikacije Sporazuma o stabilizacijji i pridruživanju (SSP) koji je Evropska unija potpisala sa Srbijom. To je za Betu izjavio poslanik vladajuće Hrišćansko-demokratske partije (CDA) Henk-Jan Ormel. Ratifikovanje sporazuma u Holandiji u ovom trenutku nije od presudnog značaja, budući da ima još zemalja članica koje to treba da urade i da će za napredak Srbije od ključnog značaja biti reforme i borba protiv korupcije, a na jedan od tih problema ukazao je predsednik Evropske mreže za borbu protiv prevare i korupcije u zdravstvu.
Početak ratifikacije u Holandiji je, međutim, politička poruka i vest koja će svakako pozitivno odjeknuti u Srbiji budući da je Holandija u više navrata blokirala put Srbije ka EU zbog loše saradnje Srbije sa Haškim tribunalom.
Očekuje se da će parlament u Hagu, na plenarnoj sednici, o ratifikaciji raspravljati u septembru, precizirao je Ormel, koji je i predložio da ratifikacija sporazuma bude stavljena na dnevni red donjeg doma parlamenta.
Zakon o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju već je u parlamentu, a partije će do septembra dostaviti pisane stavove o tom aktu.
Početkom juna, Odbor za evropske poslove bio je odbio Ormelov predlog da na dnevni red parlamenta stavi ratifikaciju Sporazuma, uz obrazloženje da je potrebno dodatno vreme za proučavanje izveštaja glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca o saradnji Srbije.
Holandija je dugo svaki korak u približavanju Srbije Evropskoj uniji uslovljavala punom saradnjom Beograda sa Tribunalom, podrazumevajući hapšenje generala Ratka Mladića. Pošto je Srbija, krajem maja, uhapsila i izručila u Hag generala Mladića, šef holandske diplomatije Uri Rozental (Rosenthal) je ocenio da je Srbija načinila korak ka EU.
Tužilac Bramerc je, početkom juna, u izveštaju Savetu bezbednosti UN naglasio da je Srbija time ispunila jednu od svojih najvažnjih međunarodnih obaveza. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, do sada je ratifikovalo 18 od 27 država članica EU.
Ratifikacija sporazuma nije neophodna za dodelu statusa kandidata, kao ni za početak pregovora, ali je u praksi sporazum ratifikovan pre otvaranja pristupnih pregovora.
Background Pregovori o Sporazumu i stabilizaciji i pridruživanju počeli su 2005. godine, a potpisan je 2008. godine, kada je počela i ratifikacija. Početak ratifikacije odložen je zbog protivljenja nekih zemalja članica, pre svega Holandije, koje su tražile veću saradnju Srbije sa Haškim tribunalom. SSP je prva ratifikovala Španija u junu 2010. Do sada je SSP ratifikovalo 19 članica.
Nakon nedavnog hapšenja Mladića, najveći izazov Srbije na putu ka EU biće ubrzanje reformi i borba protiv korupcije. Na taj problem 30. juna je ukazao i predsednik Evropske mreže za borbu protiv prevare i korupcije u zdravstvu Pol Vinke (Paul Vincke).
On je na konferenciji posvećenoj toj temi u Beogradu izjavio da Srbija ne može postati članica Evropske unije (EU) dok ne reši problem korupcije u zdravstvu. "EU neće dozvoliti zemljama kandidatima da postanu članice pre nego što 'počiste za sobom'", rekao je Vinke na okruglom stolu Udruženja "Doktori protiv korupcije" i pozvao Vladu Srbije da učini sve što može da iskoreni korupciju u sistemu zdravstva.
Kako je naveo, opšta priroda prevare i korupcije u zdravstvu je veoma slična svuda u Evropi, ali je specifičnost Srbije da je korupcija u nekim segmentima institucionalizovana što, kako je ocenio, stvara teškoće za efikasnu borbu protiv te pojave.
On je kao zabrinjavajuće naveo neformalne oblike plaćanja zdravstvenih usluga u Srbiji. "Zabrinjavajuće je to što su ti neformalni oblici institucionalizovani kao vanstandardni oblici pružanja zdravstvenih usluga", ocenio je Vinke dodajući da je to katastrofalno za budžet porodica pacijenata.
Član Udruženja "Doktori protiv korupcije" Draško Karađinović naveo je kao ključni razlog korupcije u zdravstvu to što je Republički zavod za zdravstveno osiguranje potpuno isključio privatni sektor iz finansiranja. Kako je naveo, zakonski je legalizovana korupcija u Srbiji "lažnim" vanstandardnim uslugama i listama čekanja, pa, dodao je on, građani plaćaju usluge koje su već plaćene zdravstvenim osiguranjem.
"Vlada Srbije je u Upitniku Evropske komisije konstatovala da je zdravstvo najkorumpiraniji sektor", rekao je on navodeći da vlada Srbije obmanjuje EU "simuliranjem" borbe protiv korupcije u zdravstvu.
Udruženje "Doktori bez granica" na čijem je čelu Dragana Jovanović zatražilo je rešavanje afera oko lista čekanja, vakcina protiv gripa, rekonstrukcija kliničkih centara, depolitizaciju i sistemske promene u oblasti zdravstvenog sistema.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|