Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Poljska preuzima predsedavanje EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 01.07.2011. |
|
|
|
|
|
|
Premijer Mađarske Viktor Orban predao je 1. jula u Varšavi poljskom premijeru Donaldu Tusku plavu štafetu sa zvezdicama i zastavu Evropske unije i time, simbolično, za narednih šest meseci i predsedavanje Evropskom unijom. Prethodno je predsedničku palatu u Varšavi u ponoć obasjao amblem predsedavanja Poljske EU, šest strelica, optimistički uperenih ka nebu, zbijenih jedna do druge kao čovečuljci koji se solidarno drže za ruke - znak da Poljska od 1. jula staje na čelo EU. Poljska tokom predsedavanja, koje počinje tačno na 20. godišnjicu od raspuštanja Varšavskog pakta, želi da ulije novu energiju i optimizam u EU.
Premijer Tusk izrazio je posebno zadovoljstvo što su zajednički napori Mađarske kao predsedavajuće zemlje i Poljske kao budućeg predsedavajućeg u poslednjim mesecima u zajedničkom mađarskom i poljskom interesu rezultirali proširenjem Evropske unije. "Čast da se sporazum EU sa Hrvatskom potpiše pripašće Poljskoj, ali pamtićemo koliko je za to učinila i Mađarska", kazao je Tusk novinarima.
Poljski premijer podsetio je da je još pre nekoliko nedelja izgledalo da će se odložiti zaključenje pregovora sa Hrvatskom, ali da je maksimalni rad Mađarske kao predsedavajućeg u poslednjem trenutku to promenio.
Orban je predajući Poljskoj predsedavanje Unijom kazao da su glavni uspesi predsedavanja na koje je Mađarska ponosna kao prvo zaključivanje pregovora sa Hrvatskom, izrada Evropske romske strategije i, kako je kazao, da naglasi da EU ne znači samo interes nego da Evropa ima i srce, kao i privredna politika u teškim uslovima finansijske krize i problema Grčke. "Posle fiskalnog alkoholizma probaćemo da se u privredi prebacimo na put koji nam je pokazala Poljska", rekao je Orban i naglasio da će kao i pre krize motor celog rasta u EU ponovo biti srednja Evropa.
Donald Tusk kao jedan od glavnih izazova poljskog predsedavanja naveo je kreiranje novog budžeta Unije za period od 2014. godine. "Zadovoljni smo što je budžet predstavila Evropska komisija a ne da je neka velika zemlja unapred izmislila surove restrikcije ne gledajući na interese zajednice. Održali smo princip da budžet treba da odražava interese zajednice a ne da bude plod oštrih pregovora nacionalnih interesa", kazao je Tusk. Po oceni poljskog premijera, taj uspeh je plod napora Mađarske kao predsedavajuće zemlje ali i marljivih poljskih nastojanja koja će se nastaviti i tokom predsedavanja.
Kao adut svoje zemlje u narednih šest meseci na čelu Unije, Tusk je naveo to što Poljska nije najjača privreda u Uniji ali sasvim sigurno jeste najveća zemlja po evroentuzijazmu i optimizmu svojih stanovnika i vlade.
U skladu sa starom šaljivom izrekom još iz davnih vremena borbe protiv Turaka Osmanlija da su Mađar i Poljak braća i po sablji i po čaši, Orban je Tusku na poklon doneo bure tokajskog vina a Tusk mu je poklonio pred novinarima sablju. "To je uvek tako, Mađari nama poklanjaju vino, a mi njima sablje", našalio se Tusk.
Poslanici i senatori poljskog parlamenta okupili su se uz ceo državni vrh na svečanoj sednici oba doma da pozdrave početak predsedavanja Poljske Evropskom unijom.
Predsednik Poljske Bronjislav Komorovski rekao je na svečanoj sednici da je predsedavanje Unijom ostvarenje sna mnogih pokoljenja Poljaka. "Pre 20 godina najvažniji cilj Poljske politike bio je povratak u Evropu. Poljsko predsedavanje je simboličan momenat u istoriji naše zemlje. Tačno pre 20 godina, 1. jula 1991. godine, raspušten je Varšavski pakt. Od ukidanja Varšavskog pakta do predsedavanja EU, to je naš, poljski put, to su naša, poljska dostignuća", kazao je Komorovski.
Komorovski je među poljskim prioritetima koji bi njega posebno obradovali, naveo ubrzanje ervopskih integracija Ukrajine.
"Od danas su oči EU uprte u Poljsku. Ona je u Uniji sinonim za energiju, entuzijazam i veru u budućnost. Prioriteti Poljske su dobro odabrani, posebno što Poljska preuzima kormilo u teška vremena", kazao je na sednici predsednik Evropskog parlamenta Ježi Buzek.
"Vi ćete uneti novi entuzijazam i energiju u delanje EU. Raduje me proevropsko raspoloženje vlade i Poljaka. Pokazali ste da umete da branite svoje nacionalne interese, a da ne odustanete od proevropskog duha", kazao j predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo poljskoj televiziji uoči inauguracije predsedavanja.
Background Do 1. jula Mađarska je predsedavala EU. Lisabonskim sporazumom predviđeno je predsedavanje Savetom, osim Savetom ministara inostranih poslova, predsedavaju po tri članice na period od 18 meseci. Svaka od njih ima svojih šest meseci predsedavanja, ali jedne drugoj pomažu i predsedavanje zasnivaju na zajedničkom programu.
Poljska vlada je 31. maja usvojila program predsedavanja. Među prioritetima su naredni višegodišnji finansijski okvir EU, koji je ključan i za pripremu narednog ciklusa pomoći zemljama u procesu pridruživanju, nastavak proširenja, energetska bezbednost i efikasnija kontrola spoljne granice.
Premijer Poljske Donald Tusk kazao je za Gazetu viborču da Poljska neće odustati od svojih ciljeva. "Preuzimamo upravljanje EU u teškim vremenima. I dalje je kriza u zoni evra, koja je najvidljivija u Grčkoj. Zbivanja na severu Afrike i Bliskom istoku izazvala su jak talas izbeglica u Evropu, što stvara probleme, posebno na jugu kontinenta. Stiče se utisak da ta zbivanja slabe veru Evropljana u zajedničku Evropu. Ali EU je stvorena ne samo za dobra, već i za teška vremena", poručio je Tusk.
Premijer je takođe najavio da bez obzira na teška vremena Poljska ne odustaje ni od jednog od tri prioriteta svog predsedavanja.
To su "Evropa u rastu", gde Varšava želi da se uz gašenje grčke krize ponovo obrati pažnja na mere koje će Evropi doneti privredni rast. Za to je ključna rasprava o budućem budžetu EU, odnosno da ne budu smanjena sredstva kohezionog fonda i fondova koje najviše koriste siromašniji regioni kako bi nadoknadili zaostajanje za bogatom Evropom.
Zatim "bezbedna Evropa", gde je za Varšavu ključna energetska bezbednost, kao i bezbednost namirnica koje dolaze na trpeze Evropljana.
I treći, "otvorena Evropa", gde najveću pažnju Varšava pridaje Istočnom partnerstvu i nada se da će dati novi impuls potpisivanju bilateralnih ugovora sa bivšim sovjetskim republikama koje žele saradnju sa EU i proširenje oblasti evropskih standarda, pre svega sa Ukrajinom. U taj glavni spoljno-politički prioritet spada i odbrana prava na slobodu kretanja koju je dao šengenski prostor, a koji su pojedine stare članice spremne da ograniče.
Uz Istočno partnerstvo kao glavno polje na kojem bi Poljska želela da zabeleži uspeh, za zvaničnu Varšavu je jednako važno proširenje EU na Zapadni Balkan.
Mađarska je u poslednjem trenutku sebi pripisala uspeh kojem se nadala Poljska - zaključivanje pristupnih pregovora sa Hrvatskom, pa Varšavi ostaje priprema i potpisivanje pristupnog sporazuma Zagreba i Brisela i napredak, pre svega Srbije, na putu ka EU.
"Balkan zahteva posebnu pažnju. Iako je sasvim siguran sporazum sa Hrvatskom u jesen, Srbija iziskuje veliku pomoć da do kraja godine dobije status kandidata", upozorila je u svom komentaru Gazeta viborča.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|