Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Približavanje Zapadnog Balkana EU u fokusu poljskog predsedavanja
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Proširenje EU i njeno otvaranje ka bivšim sovjetskim republikama biće glavni prioritet poljskog predsedavanja EU u drugoj polovini ove godine. To podrazumeva potpisivanje pristupnog sporazuma sa Hrvatskom do kraja decembra i ubrzanje evropskih integracija Srbije i Crne Gore. Poljska je 10. maja predstavila logo predsedavanja, koji podseća na simbol sindikalnog pokreta Solidarnost, jednog od pokretača demokratske reforme u Poljskoj. Za program predsedavanja izdvojila je 107 miliona evra.
Vlada premijera Donalda Tuska usvojiće 31. maja konkretan plan predsedavanja EU, ali već sada su poznati prioriteti i to da će Varšava staviti glavni akcenat na spoljnu politiku i proširenje Unije, potvrđuju poljski zvaničnici.
"Hrvatska je ubrzala reforme, ali naišla je na otpor nekih zemalja članica (EU). Posredovanje u tome je izazov za poljsko predsedavanje. Šanse da sporazum bude potpisan su velike", kazao je za dnevnik Žečpospolita poljski poslanik Pavel Zalevski, iz redova liberala koji su na vlasti u toj zemlji.
Varšava proširenju EU na zapadni Balkan pridaje veliki značaj, te je premijer Poljske Donald Tusk obišao krajem prošle sedmice Crnu Goru, Srbiju i Hrvatsku da da snažan signal da će tokom poljskog predsedavanja ubrzanje evrointegracije te tri balkanske zemlje biti prioritet.
Ove sedmice je na sastanku sa premijerom Danske i predsednikom Kipra, zemalja koje će predsedavati EU nakon Poljske, a koordiniraju prioritete sa njom, dogovoreno je da će Zapadni Balkan ostati prioritet i 2013. godine, za vreme danskog i kiparskog predsedavanja.
Drugi glavni događaj tokom poljskog predsedavanja trebalo bi da bude samit Istočnog partnerstva u Varšavi, koji je prebačen iz mađarskog predsedavanja EU na poljsko i zakazan za septembar.
Poljski zvaničnici očekuju da će na tom samitu evropski lideri usvojiti deklaraciju koja širom otvara vrata onim zemaljama Istočnog partnerstva koje sprovedu potrebne reforme.
"Želimo da poljsko predsedavanje EU bude onaj trenutak istorije Evrope i naroda Poljske i Ukrajine u kome će proširenje dostići novi, viši nivo", kazao je poljski premijer.
Plod samita bi prema očekivanjima poljske vlade trebalo da bude dogovor i potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini između EU i Ukrajine.
Background Logo se tokom trajanja predsedavanja koristi na svim zvaničnim dokumentima, internet sajtu predsedništva i na zgradama Evropskog saveta u Briselu.
Lisabonskim sporazumom predviđeno je predsedavanje Savetom, osim Savetom ministara inostranih poslova, predsedavaju po tri članice na preiod od 18 meseci. Svaka od njih ima svojih šest meseci predsedavanja, ali jedne drugoj pomažu i predsedavanje zasnivaju na zajedničkom programu.
Poljska će tokom predsedavanja morati da se bavi i pitanjima južnih suseda, severa Afrike zahvaćenog nemirima i problema izbeglica zbog kojih posebno Francuska zahteva izmene u šengenskom sistemu slobode kretanja.
"Treba da budemo posebno oprezni kada su u pitanju dogovorene odredbe o osnovnim pravima žitelja EU, kao što je sloboda kretanja preko granica bez ikakvih kontrola", upozorio je poljski premijer.
Logo predsedavanja sa političkim značenjem
Poljska je 10. maja preko društvenih mreža poput Fejsbuka (Facebook) prikazala amblem svog predsedavanja, šest raznobojnih strelica koje liče na ljude koji se drže za ruke, a nad njima se vije zastava Poljske.
Poljska je rešila da ima svoj logo, za razliku od prethodne tri zemlje koje su predsedavale EU - Mađarske, Poljske i Španije - koje su imale zajednički logo, da bi istakle svoju saradnju tokom predsedavanja u skladu sa načinom na koji je to predviđeno Lisabonskim sporazumom.
Logo podseća na simbol pokreta Solidarnost, koji je osnovan u Poljskoj 80-ih godina 20. veka, u doba kada je bilo zabranjeno osnivanje organizacija nezavisnih od vlasti. Solidarnost je osnovana kao sindikat na brodogradilištima u Gdanjsku tokom radničkih poookreta, a uspeo je tokom godina da sakupi 10 miliona članova u toj zemlji od 35 miliona građana i da doprinese demokratskoj tranziciji Poljske.
To će biti prvo predsedavanje Poljske. Ona je četvrta zemlja takozvanog velikog proširenja EU koja će preuzeti funkciju predsedavajuće.
Poljska je za predsedavanje EU izdvojila 107 miliona evra, a za evropsku agendu angažovano je 1.200 činovnika.
"Dizajner je istaknuti grafički umetnik Jerži Janiševski, koji je autor između ostalog logoa Solidarnosti", kazao je poljski premijer Donald Tusk za poljski radio.
"Verujemo takođe da je Janiševski uspeo da pokaže da je Solidarnost postala osnova za još jedan uspeh, a to je da Poljsku priznaju jer napreduje, energična je, znamo kako da pobedimo i ne plašimo se potpuno novih izazova", dodao je on.
Na predstavljanju logoa bili su i premijer Danske Lars Loke Rasmusen (Lokke Rasmussen) i Kipra Dimitris Kristofijas (Christofias). Te zemlje će predsedavati EU sledeće godine.
Logo je predstavljen i na Fejsbuk (Facebook) stranici poljskog predsedavanja.
Izvor: Beta, EurActiv.com i EurActiv.fr
Povezani sadržaj
|
|
|