Strani studenti, učenici, osobe na praksi i volonteri ne mogu da iskoriste sve mogućnosti boravka u EU zbog toga što neke zemlje članice ne poštuju direktivu kojom se uređuje ta oblast, ali i zbog manjkavosti propisa, saopštila je 28. septembra Evropska komisija.Ta institucija EU zbog toga planira da pokrene proceduru kažnjavanja zemalja članica, ali i da predloži izmenu propisa.
U 2009. u EU je na studije, đačke razmene i programe obuke i volontiranja došlo 200.000 stranaca, najviše u Francusku (53.563), Italiju (32.634), Nemačku (31.345), Španiju (22.068) i Švedsku (13.968).
"Kretanje studenata doprinosi razmeni znanja i ideja, a time koristi i svetskom ekonomskom razvoju. Komisija će nastaviti da se trudi da stvori dobar pravni okvir koji omogućava grdajanima trećih zemalja da kroz obuku u Evropi steknu veštine i znanje", kazala je komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem (Cecilia Malmstrom).
Izveštaj pruža procenu primene direktive iz 2004. godine o uslovima za prijem i boravak stranih studenata, đaka, volontera i osoba na obuci u EU. Zaključak je da je potrebna veća usklađenost u propisima, kao i jačanje prava koje omogućava.
Izveštaj je pokazao da su potrebne izmene propisa. Jedna od potrebnih izmena je striktnija procedura, odnosno rokovi za obradu prijava i obaveza zemalja članica da pruže obrazloženje u slučaju odbijanja. Potrebno je povećati i mogućnost kretanja unutar EU u pogledu studenata koji su inicijalno primljeni u jednu zemlju članicu, ali žele da nastave studije u drogoj. U toj oblasti Komisija se zalaže i za povećavaje mogućnosti iskorišćavanjem programa EU koji omogućavaju pokreltljivost stranih stidenata u EU. Treba takođe povećati nivo usklađenosti propisa u domenu volontera, osoba na obuci i školaraca, što bi moglo da doprinese razvoj pravnog okvira EU u oblasti obrazovanja, prakse i kulturnih razmena sa trećim zemljama.
Background
Direktiva 114 iz 2004. utvrđuje zajednička pravila u prijemu državljana trećih zemalj ana studije, đačke razmene, prakse bez nadnice i volontiranje. Smisao direktive je da promoviše EU kao mesto za studije i usavršavanje. Usklađenim i jasnim pravnim okvirom EU se postavlja kao privlačno i pristupačno mesto za strane državljane. Direktiva je obavezujuća za sve članice za oblast studenata, ali ne i za đake, volontere i osobe na praksi.
Komisija, zato, planira da u 2012. predloži amandmane na direktivu, navodi se u saopštenju.
Komisija će, takođe, nastaviti da insistira na prenošenju direktive u zemljama članicama i njenoj primeni, a u tom kontekstu moguće su i procedure kažnjavanja u slučaju da se pokažu kao neophodne. Komisija će pružati pomoć i informacije kako zemljama članicama tako i državljanima trećih zemalja, a u tome će veliku ulogu imati internet i budući Portal EU o imigraciji. Zemlje članice mogu očekivati i tehničku pomoć.
U budućnosti će morati takođe da se razmotri i tema mogucnosti za rad stranih državljana nakon završenih studija u EU, navela je Komisija, uz napomenu da ne namerava da se meša u nadležnost zemalja članica u pogledu utvrđivanja obima željene migracije.