Projekat podržali

Sponzori mreže
|
Nemački predsednik podneo ostavku
|
|
|
|
|
Objavljeno : 17.02.2012. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Predsednik Nemačke, 52-godišnji Kristijan Vulf (Christian Wulff) podneo je 17. februara ostavku, pošto je državno tužilaštvo u Hanoveru dan ranije saopštilo da je pokrenulo postupak za ukidanje imuniteta šefa države kako bi otvorilo put za otvaranje istrage. Tužilaštvo se odlučilo na taj korak zbog sumnje da je Vulf, dok je bio predsednik vlade Donje Saksonije, izvlačio korist na osnovu funcije. To je prvi put u istoriji Nemačke da je državno tužilaštvo zatražilo ukidanje imuniteta za šefa države. Nakon Vulfove ostavke, vladajuća koalicija moraće drugi put za kratko vreme da se saglasi o novom kandidatu za predsednika države.
Vulf je u kratkom saopštenju koje je 17. februara pročitao pred novinarima istakao da se kao "nosilac političkih funkcija uvek ponašao pravno korektno", da je doduše "pravio greške, ali da je uvek bio pošten".
Tužilaštvo želi da pokrene istragu zbog Vulfove veze sa filmskim producentom Davidom Grenevoldom (Groenewold). Njemu je vlada Donje Saksonije, dok joj je predsednik bio Vulf, odobrila pokriće za kredit u iznosu od četiri miliona evra.
Mediji su u vezi sa ovim slučajem izvestili da je Grenevold platio boravak predsednika u luksuznom hotelu na ostrvu Zilt u Severnom moru, ali i da je njegova producentska firma postojala samo na papiru. Vulfova press lužba je na to saopštila da je predsednik Grenevoldu u gotovini vratio novac za boravak u hotelu, kao i da odobreno pokriće za kredit nikada nije iskorišćeno.
Savezna kancelarka Angela Merkel izrazila je 17. februara poštovanje prema Vulfovoj odluci da podnese ostavku na mesto predsednika Nemačke i najavila da će njena vladajuća koalicija nastojati da kandidata za novog predsednika odredi brzo i u dogovoru sa vodećim opozicionim strankama.
Kancelarka, čijoj Hrišćansko-demokratskoj uniji (CDU) pripada i Vulf, istakla je u saopštenju pročitanom pred novinarima da je "snaga nemačke pravne države u tome da svakog isto tretira, bez obzira na njegov status".
Istovremeno je Angela Merkel najavila da će stranke koje čine njenu koaliciju, pored CDU još i bavarska Hrišćansko-socijalna unije (CSU) i Liberali (FDP), uskoro započeti konsultacije o kandidatu za novog predsednika. U njih će biti uključene potom i opoziciona Socijaldemokratska partija Nemačke (SPD) i Zeleni.
Kancelarka je istakla "lično žaljenje" zbog Vulfove ostavke i navela da se on "zauzimao za modernu, otvorenu Nemačku" naglašavajući da je "snaga Nemačke u njenoj raznolikosti, što će uvek ostati povezano sa njegovim imenom".
Vulf je, u izjavi koju je pročitao pred novinarima, istakao da je "uveren da Nemačka svoju privrednu i društvenu snagu može da razvija najbolje i evropskom jedinstvu uspešno doprinese samo ukoliko joj uspe da i na unutrašnjem planu uspešno sprovede integraciju". Integracija migranata u nemačko društvo bila je ključna Vulfova tema tokom mandata koji je počeo krajem juna 2010.
Na izuzetno loš ođek u nacional-demokratskim krugovima je naišla prošle godine u jednom govoru izrečena ocena da je, s obzirom na veliki broj doseljenika muslimanske veroispovesti, "islam deo Nemačke".
Deo analitičara čak smatra da su liberalni stavovi hrišćansko-demokratskog političara o dosljenicima doveli do toga da je došao na bespoštednu metu žute štampe.
Najveći bulevarski dnevnik "Bild" je prvi počeo da izveštava o aferi sa spornim privatnim kreditom koji je Vulf dobio od bogatih prijatelja, o problematičnim vezama sa biznismenima, između ostalih i sa producentom Grenevoldom koje sada želi da istraži tužilaštvo.
Vulf je drugi predsednik Nemačke za manje od dve godine koji podnosi ostavku na funkciju. U maju 2010. je ostavku podneo Horst Keler, kao i Vulf, političar Hrišćansko-demokratske unije (CDU) kancelarke Merkel, jer je posle oštre medijske kritike zbog spornog stava o vojnim intervencijama, ocenio da u zemlji ne postoji dovoljno poštovanje za predsedničku funkciju.
Izvor: Beta
Foto: Beta-AP
 Povezani sadržaj
|
|
|