Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Članstvo u EU donelo mnoge koristi Irskoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.03.2012. |
|
|
|
|
|
|
Integracija u EU donela je Irskoj višestruke ekonomske koristi i pored sadašnje krize, i pozitivno je uticala na mirovni proces u Severnoj Irskoj. Ulazak u EU je, pre svega, otvorio veliko tržište irskoj privredi koja je već bila orijentisana na izvoz, a kada je mirovni proces zaživeo u Severnoj Irskoj EU je bila tu da pruži i političku i praktičnu podršku normalizaciji odnosa, rekao je 7. marta irski ambasador u Srbiji Čarls Šihan (Charles Sheehan) u debati o iskustvima Irske u pristupanju EU. Irska se, nakon ekonomskog uspeha tokom 1990-tih, sada suočava sa jednom od najtežih kriza. Ona je, ipak, u prošloj godini nakon perioda recesije uspela da ostvari izvestan rast, rekao je irski ambasador i ocenio da se dogovor Irske sa EU i Međunarodnim monetarnim fondom o pomoći za izlazak iz krize pokazao uspešnim.
U debati koju su organizovali ambasada Irske i Delegacija EU u Srbiji, Šihan je rekao da mu je vrlo drago što je Evropski savet dodelio Srbiji status kandidata i dodao da je Irska spremna da svojim iskustvom i znanjem pomogne Srbiji u ostvarivanju njene težnje da postane članica EU.
Govoreći o iskustvima Irske, on je naglasio da se ne mogu lako povlačiti paralele između Severne Irske i drugih konfliktnih regiona u svetu, ali da se iz iskustva Severne Irske može naučiti da pitanje sukoba treba staviti u širi, međunarodni kontekst. "Severna Irska je mali deo malog ostrva. Rešenje je vrlo teško naći u tom uskom geografskom području. Ono što je bilo važno jeste da se stavi u širi međunarodni kontekst, posebno u smislu bilateralnih odnosa Dablina i Londona", rekao je irski ambasador.
Šihan je ukazao i na značaj uključivanja SAD i drugih međunarodnih aktera u rešavanje tog pitanja, a posebno na važnu ulogu EU. Podsetio je i na stav irskog političara DŽona Hjuma koji je 1998. dobio Nobelovu nagradu za mir, da se rešenje za Severnu Irsku može naći samo u evropskom kontesktu.
"U praktičnom smislu, kada je mirovni proces zaživeo EU je bila tu da pruži i političku i praktičnu, finansijsku podršku", rekao je irski ambasador i dodao da je EU to činila kroz poseban program za podršku i razoj prekograničnih odnosa i odnosa među zajednicama. On je istakao da je ono što je EU činila za Severnu irsku upravo u skladu sa opštim evropskim pristupom takvim pitanjima.
Šihan je podsetio da je Irska pristupila EU 1973. godine i dodao da se o pitanju Severne Irske vodila živa debata uoči referenduma o članstvu, odnosno o tome kako će se istovremeni ulazak Irske i Velika Britanije u EU odraziti na prilike u Severnoj Irskoj.
On je rekao da će Irska, kao zemlja koja ove godine predsedava Organizacijom za evropsku bezbednost i saradnju, organizovati u junu seminar u Dablinu na kome će se okupiti učesnici iz različitih konfliktnih zona, poput Kavkaza. Irski ambasador je rekao da je u mirovnom procesu važna "koregrafija", odnosno niz koraka koje čine dve strane, jer se one, u odsustvu poverenja, samo tako mogu uveriti da druga strana čini ono što je obećala. To nije uvek lako i ponekad i dolazi do prekida u "koreografiji".
Govoreći o iskustvima Irske u pristupanju EU, on je naveo da je Irska 1961. podnela prvi zahtev za članstvo u EU ali da je naišla na protivljenje tadašnjeg francuskog predsednika Šarla de Gola. Šihan je rekao da je Irska zatim pristupila EU 1973. nakon referenduma na kome se 83% građana izjasnilo za ulazak u EU. Od tada, Irska je šest puta predsedavala Unijom.
Irski ambasador je dodao da je članstvo u EU donelo višesturke ekonomske koristi, pre svega pristup velikom tržištu od gotovo 500 miliona stanovnika. To je, prema njegovim rečima, posebno bilo značajno za Irsku, kao zemlju koja je orijentisana na izvoz. On je dodao da je članstvo u EU dodatno podstaklo strane direktne investije, iako je Irska i ranije bila privlačna za za strane investicija, delimično iz zbog mnogobrojne irske dijaspore u svetu, ali i zbog ulaganja u obrazovanje stručnjaka u novim tehnologijama.
Nakon uspeha tokom 1990-tih, Irska se sada suočava sa najvećom krizom u novijoj istoriji. Šihan je naveo da je u periodu 2007-2010. zabeležen pad BDP-a od kumulativnih 12,7%. Naglasio je da je reč o najtežoj recesiji od Drugog svetskog rata, ali je dodao da je u 2011. zabeležen izvestan rast od 0,9%, pre svega zahvaljujući izvozu.
Šihan je ocenio da je dogovor irske sa EU i MMF-om o pomoći za izlazak s krizom bio uspešan.
Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert) je u debati ukazao na značaj koji je članstvo u EU imalo za ekonomski razvoj Irske i mirovni proces u Severnoj Irskoj i na ulogu Irske, iako male zemlje, u EU. On je posebno ukazao na to da je Irska koja je dugo bila zemlja iz koje se vekovima iseljavalo, postala zemlja u koju se doseljava. Dežer je podsetio i da su za Irsku bila posebno značajna sredstva iz kohezionih fondova koji su pre svega doprineli razvoju instrukture u toj zemlji.
I Šihan i Dežer su ukazali da je pored privalačenja direktnih stranih investicija važno očuvati i razvijati domaću proizvodnju i privredne grane, poput turizma u Irskoj.
Piše: Maja Poznatov
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|