Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Slovenci protiv većih prava za homoseksualce
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.03.2012. |
|
|
|
|
|
|
Slovenci su 25. marta sasvim neočekivano na referendumu odbacili novi porodični zakon, koji je trebalo da homoseksualnim parovima omogući slična prava kao heteroseksualnim. Izlaznost je bila mala, pa se pretpostavlja da je zbog toga i prevagnulo protivljenje novom zakonu, budući da su konzervativci podsticali svoje pristalice da kažu "ne" promenama zakona. U Sloveniji se sada primenjuje zakon koji je donet još za vreme bivše Jugoslavije, 1976. godine.
Prema rezultatima na osnovu 99,5% prebrojanih listića, 54,77% glasača se izjasnilo protiv novog porodičnog zakona, dok ga je 45,23% podržalo. Zakon će ponovo moći da se razmatra u parlamentu tek nakon godinu dana.
Prema istraživanju koje je uoči referenduma objavio list Delo, 60% Slovenaca je bilo za novi zakon, a 40% protiv. Međutim, izlaznost je bila mala - oko 30%, a konzervativci su vodili kampanju za izlazak na glasačka mesta, što je, kako se smatra, doprinelo da njihovo gledište nadvlada.
Zakon je uzburkao javnost pre svega zbog povećanja prava homoseksualnih parova. Predviđao je da oni u oblasti nasledstva i poreza dobiju "isti pravni status" kao venčani heteroseksualni parovi. Pored toga, davao je mogućnost homoseksualcima da usvoje dete svog partnera, što je u nekim evropskim zemljama, poput Nemačke, moguće, a u nekim, poput Francuske, nije.
Predlog zakona doneo je i novu definiciju porodice, koja je opisana kao "grupa od najmanje jednog deteta sa jednim ili dva roditelja, ili drugih odraslih soba koji pomažu" u domaćinstvu. Sve to je izazvalo oštre reakcije katoličke crkve, po čijem viđenju se time devalorizuje tradicionalna porodica, koju čine majka i otac.
Background Osobe istog pola mogu sklapati brakove u pet zemalja članica EU - Holandiji od 2001, Belgiji od 2003, Španiji od 2005, Švedskoj od 2009. i Portugaliji od prošle godine. Registrovana partnerstva su mogućnost prijavljivanja parova bez tradicionalnog braka, koja postoji u 14 zemalja članica - Austriji, Belgiji, Českoj, Danskoj, Nemačkoj, Finskoj, Mađarskoj, Irskoj, Luksemburgu, Holandiji, Sloveniji, Švedskoj i Velikoj Britaniji. Registrovana partnerstva su u svih 14 zemalja otvorena za istopolne parove, dok se u Belgiji, Francuskoj, Luksemburgu i Holandiji mogu registrovati i heteroseksualni parovi. U Srbiji se takve mogućnosti za sada ni ne razmatraju.
Šef slovenačke vlade Janez Janša usprotivio se zakonu.
Protivnici zakona smatraju da se dete može pravilno razvijati samo pod okriljem tradicionalne porodične zajednice.
Pobornici zakona, međutim, tvrde da se ne dovodi u pitanje tradicionalna porodica, već se samo definicija porodice širi da bi se svoj deci garantovala ista prava, bez obzira na tip porodice kojoj pripadaju.
Prema podacima slovenačkog statističkog zavoda iz juna prošle godine, svako četvrto dete u Sloveniji živi u porodicama sa jednim roditeljem. Miha Lobnik iz Građanskog pokreta za zakon o porodici procenjuje da u SLoveniji živi 100-ak dece u homoseksualnim porodicama.
Zakon je donela prethodna vlada levog centra, a skupština ga je u svojila u junu 2011. godine. Međutim, oponenti su uspeli da prikupe 40.000 potpisa, što je dovoljno da zatraže referendum.
Predsednik Slovenije Danilo Tirk implicitno je 25. marta doveo u pitanje praksu referenduma u Sloveniji. "Za interes autoriteta zakonodavca bilo bi bolje da se zakoni primenjuju umesto što se osporavaju na referendumu", istakao je za AFP Tirk, koji uživa veliku popularnost u Sloveniji.
Prethodna vlada levog centra na čelu sa Borutom Pahorom pala je nakon što je na referendumu odbačena reforma penzijskog sistema, koju su od Slovenije tražile međunarodne institucije i EU.
Novi zakon podržavaju uglavnom levica, ekolozi i liberali iz članice vladajuće koalicije desnog centra.
Protivili su mu se katolička crkva i udruženja konzervativaca.
"Treba odbaciti porodični zakon jer ne poštuje osnovna prava deteta", izjaviio je Ales Primc, šef građanske konzervativne grupe koja je i pokrenula inicijativu za referendumom. Njegov stav je da se nijedno dete ne može pravilno razviti bez tradicionalne porodične ćelije, sa ocem i majkom.
Ljubljanski nadbiskup usprotivio se zamisli da se brak izjednači sa homoseksualnim partnerstvom.
Sveštenici su, pak, na nedeljnoj misi zamolilii vernike da odbace zakon na referedumu.
"Ovo je tipičan slučaj kulturne borbe", čiji cilj je da se utvrdi ko treba da odlučuje o životu ljudi, izjavio je za AFP profesor socijalne i političke psihologije ljubljanskog univerziteta Vlado Miheljak.
Miha Lobnik iz Građanskog pokreta za porodični zakon smatra da se novim zakonom samo sprečava diskriminacija i prilagođava realnosti.
Izvor: AFP
Foto: Wikimedia
Povezani sadržaj
|
|
|