Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Slovenci odbacili reformu penzionog sistema
|
|
|
|
|
Objavljeno : 06.06.2011. | Ažurirano : 07.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
Slovenci su na referendumu 5. juna velikom većinom glasova odbacili reformu penzionog sistema i pored upozorenja vlasti da bi Slovenija u slučaju da pobedi opcija "ne" mogla da podeli sudbinu najzaduženijih članica EU. Uoči referenduma Ljubljanu je posetio predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej (Rompuy) koji je pozvao na sproveđenje neophodnih reformi, posebno reforme penzionog sistema, kako bi se očuvala stabilnost javnih finansija.
Na referendumu je, prema zvaničnim rezultatima, protiv novog zakona koji predviđa pomeranje starosne granice za odlazak u penziju sa 63 na 65 godine, glasalo 72,17% građana sa pravom glasa dok je samo 27,83% glasalo za. Odziv građana je bio nešto slabiji nego proteklih godina - od 1,7 miliona birača na referendum je izašlo 41% dok je na referendum o razgraničenju sa Hrvatskom 2010. izašlo 42,7% a na parlamentarne izbore 2008. 63,1%.
Slovenci su 5. juna odbacili još dva zakona - o radu na crno i pristupu državnim arhivama. Više od 70% građana glasalo je protiv zakona kojim se kažnjava rad na crno i zakona o ograničenju pristupa arhivama tajnih službi iz komunističkog perioda.
Slovenački parlament je usvojio reformu penzionog sistema, na kojoj insistiraju EU i Međunarodni monetarni fond, u decembru prošle godine. Rasprava koja je usledila o toj reformi zadala je udarac vladajućoj koaliciji koja je izgubila jednog partnera, stranku penzionera DESUS dok je lider druge stranke ZARES Gregor Golobič ranije podneo ostavku na mesto u vladi.
Uoči referenduma u Sloveniji, predsednik i premijer, kao i guverner Banke Slovenije, pozvali su građane da podrže reformu penzionog sistema, a Sloveniju je 3. juna posetio i Van Rompej.
Background Slovenija, koja ima oko dva miliona stanovnika, pristupila je EU 2004. godine a članica je zone evra od 2007. godine.
Slovenija je bila pogođena ekonomskom i finansijskom krizom 2008. i 2009. a nezaposlenost se gotovo udvostručila za tri godine. Stopa nezaposlenosti je u aprilu iznosila 8,2%. Javni dug se povećao sa 21,9% u 2008. na 38% bruto domaćeg proizvoda 2010.
Predsednik Evropskog saveta je nakon razgovora sa slovenačkim premijerom rekao novinarima da će i u slučaju da ta reforma ne prođe na referendumu, ona pre ili kasnije biti na dnevnom redu. Slovenija se, kako je rekao, zajedno sa drugim članicama EU u okviru pakta za evro obavezala na prilagođavanje prenzionog sistema kako bi obezbedila održivost socijalnog sistema i javnih finansija.
"Potrebne su nam reforme", rekao je Van Rompej i objasnio da će država u protivnom morati da diže poreze, da oštro smanji javnu potrošnju ili da i dalje gomila javni dug, što bi sve imalo negativne posledice na privredni rast i zapošljavanje. Predsednik Evropske komisije je upozorio da bi odgađanje reformi imalo teške posledice za građane.
Protiv reforme penzionog sistema su se već izjasnili sindikati i partije opozicije, a vođa najveće opozicione Slovenske demokratske stranke Janez Janša je ocenio da ishod referenduma predstavlja izjašnjavanje protiv arogancije moći i pozvao na raspisivanje vanrednih izbora.
Slovenački premijer Borut Pahor je 5. juna na biračkom mestu u Novoj Gorici isključio mogućnost da podnese ostavku ako predlog o penzionoj reformi ne dobije podršku građanja. On je, međutim, po objavljivanju rezultata, rekao da bi želeo da se u parlamentu glasa o poverenju u vezi sa novim zakonom za konsolidaciju javnih finansija.
Uoči referenduma Pahor je uputio dramatična apel građanima putem televizije. "Do nedelje mi još držimo sudbinu u svojim rukama. Ali ako ne podržimo reforme, javne finansije bi mogle da se uruše i onda će naš sudbina biti u rukama zemalja koje će nam pozajmiti novac", rekao je on.
U svom pozivu građanima da izađu na referendum slovenački predsednik Danilo Tirk je rekao da je "Slovenija napredovala onda kada je prihvatala činjenicu neophodnih promena" i da se "razvojni model Slovenije, ekonomski i socijalni razvojni model u velikoj meri iscrpeo" zbog čega su Sloveniji "potrebne promene". Pored promena u penzionom sistemu, predsednik je naveo i neophodnost promena u sistemu zdravstva, školstva i u drugim oblastima.
Slovenačka centralna banka i međunarodne finansijske institucije su upozorile na negativne posledice odbacivanja reforme, koju smatraju neophodnom zbog starenja stanovništva.
Guverner Banke Slovenije Marko Kranjec, koji se retko u javnosti izjašnjava o političkim pitanjima, pozvao je građane da podrže reforme. "Pozivamo birače da dobro razmisle o dugoročnim perspektivanma", rekao je on i upozorio bi u slučaju da reforma ne dobije podršku građana to moglo da ugrozi kreditni rejting Slovenije, poveća troškove zaduživanja i naškodi konkurentnosti slovenačke privrede i ekonomskom rastu.
Izvor: AFP i Beta
Povezani sadržaj
|
|
|