Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Konflikt interesa pretnja bezbednosti
|
|
|
|
|
Objavljeno : 01.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
Bezbednost građana u EU mogao bi da ugrozi konflikt interesa u agencijama koje donose odluke ključne za bezbednost i zdravlje potrošača, odnosno utvrđuju standarde za hranu, lekove, hemikalije i u avioprevozu, pokazali su nalazi revizije koju je uradio Evropski sud revizora. Evropska agencija za bezbednost avijacije (EASA) najgore je ocenjena dok su ostale agencije prošle nešto bolje jer imaju, barem "na papiru", politike za reagovanje u slučaju konflikta interesa.
U reviziju se krenulo nakon što su mediji poslednjih godina učestalo izveštavali o pritužbama na konflikt interesa u nekim evropskim agencijama, što je izazvalo rastuću zabrnutost u Evropskom parlamentu. Parlament je prošle godine naložio Evropskom sudu revizora da se pozabavi "sveobuhvatnom anzalizom odgovora agencija na situacije u kojima je moguć konflikt interesa".
Revizori su analizirali politike i procedure delovanja u slučaju konflikta interesa u EASA, Evropskoj agenciji za hemijalije (ECHA), Evropskoj agenciji za bezbednost hrane (EFSA) i Evropskoj agenciji za lekove (EMA) i utvrdili da postoji niz većih ili manjih propusta u politikama i procedurama tih agencija u slučaju konflikta interesa. Takođe su revizori ukazali na probleme u sprovođenju postojećih politika i procedura. Zaključak revizije je da nijedna od agencija nije adekvatno upravljala sirtuacijama u kojima postoji konflikt interesa.
"Nakon što smo ispitali stanje u tim agencijama, sačinili smo listu opštih i posebnih preporuka koje, ako se valjano sprovode, mogu da donesu unapređenja u postupanju u slučaju konflikta interesa, ne samo u agencijama koje su bile predmet nadzora, nego i u svim ostalim institucijama EU", istakao je revizor Suda Igors Ludboržs koji je bio nadležan za izveštaj.
Ludborž je rekao da se konflikt interesa može pojaviti na bilo kom radnom mestu u bilo kom trenutku i da može, ako se na njega ne reaguje, nepovoljno delovati na odlučivanje, naneti štetu reputaciji i čak ugroziti bezbednost i zdravlje potrošača.
Konflikt interesa postoji kada se javni posao i privatni interes nekog funkcionera nađu u sukobu, odnosno kada javni funkcioner ima privatne interese koji mogu da utiču na njegove javne poslove i odgovornosti.
U EU ne postoji sveobuhvatna regulativa za postupanje u slučaju konflikta interesa koja bi osigurala uporedive minimalne zahteve nezavisnosti i transparentnosti za sve agencije. Zato se poštuju smernice OECD o konfliktu interesa na osnovu kojih su delom radili i evropski revizori.
Sud je zaključio da u sve četiri kontrolisane agencije postoje nedostaci u politikama za slučaj pojave konflikta interesa pri čemu EMA i EFSA imaju razvijenije politike i procedure za proglašavanje, ocenu i upravljanje situacijama sa konfliktom interesa. ECHA ima specifične politike i procedure za slučaj konflikta interesa ali i manjkavosti kada je reč o politikama i procedurama za zaposlene i odbor za žalbe.
EASA se pokazala kao najgora jer je utvrđeno da nema posebne politike i procedure za slučaj konflikta interesa. Ta agencija, kako se navodi, ne traži i ne preispituje interese zaposlenih, uprave, odbora i eksperata.
Agencijama u kojima je vršen nadzor Sud je preporučio da unaprede politike i procedure za slučaj konflikta interesa i tako što će pre zapošljavanja dobro proveriti kandidate. Cilj te provere je da se otkrije da li je bračni drug kandidata možda lobista ili predstavnik zainteresovane industrije ili da li je radio kao konsultant u kompaniji koja bi mogla da profitira od njegovog rada u agenciji.
Preporučeno je i uspostaviti uporedive politike i procedure, postaviti jasne kriterijume za utvrđivanje konflikta interesa i unaprediti transparentnost proglašavanja sukoba intersesa.
Evropski sud revizora takođe je preporučio da zakonodavci, uz konsultacije sa institucijama u EU, razmotre dalji razvoj regulative koja se odnosi na reagovanje u slučaju konflikta interesa koristeći pri tome smernice OECD i postojeću najbolju praksu.
Kada je reč o konkretnim situacijama sa konfliktom interesa, Ludborž je naveo slučaj nikada otvorenog koverata sa izjavom o interesu novozaposlenog u ECHA. U istoj agenciji jedan visoko pozicionirani zaposleni iznajmio je apartman kompaniji koja je od ECHA tražila veliki broj dozvola za hemikalije.
Istovremeno je u EFSA u nekim slučajevima "veliki broj članova naučnog tela zagovornik koncepta koji je pak predmet analize istog tog tela". To naučno telo bavi se i dozvoljenom količinom toksičnih materija u hrani pa bi, u slučaju da se radi zbog nečijeg a ne interesa svih, mogla da bude ugrožena bezbednost evropskih potrošača.
Izvor: Euractiv.com, EUobserver
Foto:Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|