Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Železnice traže akciju EU zbog krađe kablova
|
|
|
|
|
Objavljeno : 31.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropske železnice traže da se na nivou Evropske unije reaguje na sve češće krađe kablova koje ometaju saobraćaj i ugrožavaju živote. Očajne kompanije se u međuvremenu dovijaju, pa i angažovanjem helikopterskih patrola, da odvrate kradljivce koji plen prodaju kao metalni otpad. Pored električnih i kablova za signalizaciju na železničkim koridorima, kradu se i bakarni kablovi telekomunikacione industrije. Kablovi se radi prodaje kao "staro gvožđe" kradu i u Srbiji, kao i delovi spomenika, poklopci šahtova, rešetke, i kompanije zbog toga trpe višemilionske štete.
U belgijskoj kompaniji Infrabel koja upravlja železničkom infrastrukturom kažu da je krađa bakarnih kablova koji prenose struju do lokomotiva uzrok kašnjenja vozova na regionalnim i međunarodnim linijama. Iz britanskog Netvorkrejla (NetworkRail) se žale da šteta od krađe metala sa njihove železničke infrastrukture dostiže 23,7 miliona evra godišnje.
U Grčkoj je poslednjih godina krađa kablova nacionalnu železničku kompaniju, koja je i tako u problemima, koštala 12 miliona evra dok iz nemačke državne železničke kompanije ukazuju da je krađa metala kod njih između 2020. i 2011. godine porasla 50%.
Zato železnički operatori i kompanije koje upravljaju infrastrukturom traže od EU akciju usmerenu kako na "sitne" lopove, tako i na organizovane grupe kriminalaca koji isporučuju metalni otpad železarama van Evrope.
Krađa kablova je "veoma ozbiljno pitanje" za železnice, kaže Lusi Straker (Lucy) iz partnerstva za borbu protiv krađe metala Pol-PRIMETT. Ta grupa, koju finansira EU, okuplja predstavnike železnica i policije.
Isplativ posao krađa bakra i drugih metala postala je zahvaljujući skoku cena. Prema podacima Svetske banke, tona bakra poskupela je sa 1.813 dolara za tonu u 2000. na 8.828 dolara prošle godine. Trenutno tona na Londonskoj berzi košta oko 7.790 dolara.
I, mada nema dokaza da privredno usporavanje Evrope podstiče trgovinu kradenim metalom, primetna je "slučajnost da kriminalne aktivnosti jačaju u vreme rasta cena bakra i povećanja nezaposlenosti", kaže Straker.
Na sve veći broj krađa kablova evropske železniče se žale već mesecima. Najnoviji slučaj zbio se pre par dana, kada su lopovi tokom noći ukrali železničke kablove na liniji između grada Monsa na jugozapadu Belgije i Brisela. Vozovi su zbog toga stajali nekoliko sati dok Infrabelovi radnici nizu zamenili ukradene kablove.
Podstaknuta žalbama sa svih krajeva Evrope, grupa evropskih menadžera koji upravljaju železničkom infrastrukturom tražila je od Evropske komisije da reaguje. Oni pozivaju na uvođenje evropskih standarda kod izdavanja dozvola trgovcima metalnim otpacima i uvođenje sistema bezgotovinskog plaćanja u prodaji metalnog otpada u celoj EU. Iz Evropske komisije su odgovorili da takvi predlozi za sada nisu uvršćeni u radne planove za iduću godinu.
U međuvremenu se železnice bore protiv lopova na različite načine. Dojče ban (Deutsće Bahn), nemačka državna železnica, koristi veštački DNK da obeleži svoju infrastrukturu da bi joj, u slučaju krajde, lakše ušla u trag. Ta kompanije se takođe letos pridružila zahtevu vodećih telekominikacionih i energetskih firmi da se osnuje udruženje nemačkih trgovaca metalom kako bi se bolje pratila trgovina metalnim otpacima.
U Francuskoj kompanja SNCF korisiti patrole iz vazduha za otkrivanje kradljivaca kablova. Francuska je usvojila i zakon kojim se zahteva da se svako ko prodaje metalne otpatke registruje.
Portugalija i Velika Britanija pak zabranjuju plaćanje metalnog otpada u "kešu".
Rade i sudovi i nedavno je u Francuskoj i Britaniji osuđeno više osoba umešanih u krađu kablova ali vlasti priznaju da mnogo veći problem predstavlja organizovani kriminal.
Krađa kablova je i izuzetno opasna jer električnim kablovima ide struja od 25.000 volti i poslednjih godina je registrovano više smrtnih slučajeva kradljivaca kablova.
Zbog sve učestalijih krađa broj učesnika partnerstva Pol-PRIMETT raste od 2010, kada je pokrenut. Sada su u toj grupi Britanija, Bugarska, Francuska, Grčka, Italija, Holandija, Poljska, Portugalija, Španija i Švedska. U okviru te grupe se traže modeli za eventualne standarde na nivou EU koji će doprineti zauzdavanju trgovine ukradenim metalom.
U Evropskoj policijskoj agenciji (Europol) kažu da članice EU od njih do sada nisu tražile da koordinišu istragu krađe kablova i drugog metala.
U borbu sa kradljivcima kablova krenula je i Evropska mreža agencija odgovornih za politike na sektoru železnice Rejlpol (Railpol) brošurom koja treba da pomogne policiji da identifikuje bakarne kablove koji se koriste u 15 zemalja iz mreže.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|