Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Građani Moldavije najsiromašniji u Evropi
|
|
|
|
|
Objavljeno : 31.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Građani Lihtenštajna su najbogatiji a stanovnici Moldavije, Belorusije i Kosova najsiromašniji u Evropi, dok su Španci sa kupovnom moći od oko 13.000 evra godišnje negde oko evropskog proseka. Prema izveštaju nemačke agencije za istraživanje tržišta GfK, evropski potrošači ove godine na raspolaganju imaju ukupno 8,6 hiljada milijardi evra, što znači prosečnu kupovnu moć od 12.802 evra po stanovniku u 42 zemlje obuhvaćene istraživanjem. Razlike u raspoloživim prihodima od zemlje do zemlje, ali i unutar zemalja, od regiona do regiona, velike su.
Lihtenštajn predvodi po bogatstvu sa oko 57.000 evra po stanovniku godišnje. Ta mala alpska država smatra se "poreskim rajem" i ima više registrovanih kompanija nego stanovnika, kao i uspešan sektor finansijskih usluga.
Naftom bogata Norveška je druga na listi sa 32.037 evra ili 15.000 evra manje od Lihtenštajna a sledi Švajcarska gde je kupovna moć po stanovniku 31.666 evra. Tri prvoplasirane nisu članice EU.
Luksemburg je četvrti sa "samo" 28.924 evra raspoloživih prihoda po stanovniku a među prvih deset sa po nešto više ili manje od 20.000 evra po stanovniku su i Danska, Austrija, Švedska, Nemačka, Francuska i Belgija, navodi GfK.
Na drugom kraju su stanovnici Kosova, Belorusije i Moldavije čiji građani godišnje raspolažu sa manje od 2.000 evra po stanovniku. Najgore je u Moldaviji, gde je prosečan raspoloživi prihod po stanovniku 1.256 evra. Tom sumom, koja ne predstavlja ni desetinu evropskog proseka a 45 puta je manja od one kojom raspolažu u Lihtenštajnu, stanovnik Moldavije treba da pokrije troškove hrane, stanovanja i usluga, kao i svu ostalu potrošnju tokom godine.
Rezultati istraživanja pokazuju i da broj stanovnika igra važnu ulogu pa su se među najbolje plasiranim zemljama po ukupnoj kupovnoj moći našle i Turska i Poljska koje po stanovniku imaju manje od evropskog proseka.
Prema ukupnoj kupovnoj moći, prednjače Nemačka, Francuska i Velika Britanija, tri najjače ekonomije EU, na koje odlazi gotovo polovina ukupno raspoloživih prihoda u Evropi dok je preostalih 53% podeljeno na ostalih 39 zemalja.
Nemačka sa 81,7 miliona stanovnika i 39,7 miliona domaćinstava raspolaže kupovnom moći od 1,63 hiljade milijardi evra ili nešto više od 20.000 evra po stanovniku. U Francuskoj ukupni raspoloživi prihodi dostižu 1,24 hiljade milijardi evra a u Britaniji 1,13 milijardi.
Istraživanje GfK je ukazalo i na regionalne disparitete pa su Parižani gotovo dva puta bogatiji od nacionalnog proseka dok je u Bugarskoj četvrtina bogatstva skoncentrisana u Sofiji. U Poljskoj građani na jugoistoku zemlje raspolažu za 3.626 evra a u Varšavi sa gotovo 10.000. Najmanja razlika u kupovnoj moći po regionima je u Danskoj, oko 2.000 evra.
U Bugarskoj je kupovna moć po stanovniku 2.850 evra u proseku dok je u Sofiji, koja ima gotovo 1,3 miliona stanovnika za trećinu veća i premašuje 3.800 evra. Nešto više na raspolaganju imaju u Beogradu - 3.912 evra po stanovniku.
Veću od prosečne kupovnu moć u Bugarskoj, uz Sofiju, imaju i Varna i Burgas, kao i popularne turističke destinacije Zlatni pjasci i Sunčev breg i industrijski gradovi Stara Zagora i Vraca. Najsiromašniji regioni su podalje od konurbacija i uglavnom uz granicu sa Srbijom i Rumunijom. I tu je, kao i u većini drugih zemalja, jaz u raspoložim prihodima između stanovnika urbanih i ruralnih sredina veliki.
GfK navodi i da je u 24 oblasti u Poljskoj kupovna moć za najmanje 20% veća od nacionalnog proseka. Istovremeno 71 oblast ima za isto toliko manju kupovnu moć od poljskog proseka od 5.756 evra po stanovniku.
U Českoj je prosečni raspoloživi prihod po stanovniku za 2012. godinu procenjen na 7.475 evra dok je u Mađarskoj, koja ima sličnu populaciju, 4.884 evra, odnosno oko dve trećine onoga u Češkoj. U Austriji je pak raspoloživi prihod 20.613 evra ili gotovo tri puta više nego u Češkoj.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|