Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Zbrka oko podmetanja konjskog mesa u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.02.2013. |
|
|
|
|
|
|
Prisustvo konjskog mesa u smrznutim proizvodima od govedine uzburkalo je javnost i tržište u Evropskoj uniji. Svi učesnici u lancu proizvodnje, suočeni sa mogućnim kaznama i istragama koje su pokrenute u Velikoj Britaniji, Francuskoj i Rumuniji, odbacuju odgovornost i prebacuju je jedni na druge. Istraga je dobila i evropsku dimenziju pošto su britanski istražitelji pronašli podatke o "nemaru i mogućim kriminalnim aktivnostima" u koje je umešano nekoliko zemalja. Evropska komisija je saopštila da problem sa konjskim mesom ne predstavlja zdravstvenu krizu i pozdravila delotvronost sistema koji omogućava praćenje porekla mesa u EU.
Švedska grupa za proizvodnju zamrznutih proizvoda Findus Nordik (Nordic) povukla je iz evropskih supermarketa smrznute lazanje od govedine, pošto su testovi pokazali da sadrže veliki procenat konjskog mesa. Findus je najavio da će podneti tužbu protiv francuskog preduzeća Komižel (Comigel), koja je proizvela lazanje u kojima je otkriveno konjsko meso.
Švedska kompanija tvrdi da Komižel nije poštovao ugovor, dok predsednik Komižela Erik Leagr (Erick Lehagre) smatra da problem ne potiče iz te dve kompanije već da su obe bile žrtve. Leagr je rekao za AFP da je mislio da im je francuski snabdevač Spangero (Spanghero) dostavio isključivo goveđe mesto.
Spangero koji je uvezao meso iz Rumunije, najavio je 9. februara da će podneti tužbu protiv rumunskog proizvođača od koga je kupovao meso jer mu je umesto govedine isporučio konjsko meso.
Proizvođači mesa u Rumuniji, međutim, tvrde da nisu prevarili svoje francuske klijente. Predsednik udruženja rumunskih sindikata u prehrambenoj industriji (FSIA) Dragos Frumosu rekao je da ne veruje da je rumunska klanica mogla da isporuči konjetinu pod oznakom govedine jer se sprovode redovne kontrole.
Rumunski premijer: Nismo dežurni krivci
Rumunski premijer Viktor Ponta (Victor) rekao je 11. februara da nije bilo neregularnosti u rumunskim kompanija niti na rumunskoj teritoriji. "Mi smo dobili potvrdu... nema nikakvog kršenja evropskih propisa i standarda", rekao je Ponta na konferenciji za novinare povodom sumnji da su dve rumunske klanice umešane u ovaj skandal.
On je dodao da Spangero nema nikakv direktan ugovor sa rumunskim preduzećima. "Rumunija ne može da prihvati status dežurnog krivca", naglasio je Ponta i dodao da je potrebno jasno utvrditi odakle potiče meso i ko je odgovoran za to.
Francuski ministar za potrošnju Benoa Amon (Benoit Hamon) je ranije rekao da je na osnovu prvih podataka iz istrage meso koštalo više od 300.000 evra i da je Spangero kupio zamrznuto meso od kiparskog trgovca koji ga je nabavaio od posrednika sa sedištem u Holandiji koji se pak snabdevao iz klanice u Rumuniji.
On je dodao da se 13. februara očekuju prvi rezultati istrage i informacije o tome da li je Spangero znao da je kupovao konjsko meso ili je bio prevaren.
Francuski predsednik Fransoa Olande (Francois Hollande) i ranije Amon naglasili su da će biti izrečene kazne, ako se utvrdi krivica. "Bilo je očigledno propusta, profiterstva, neprihvatljivog ponašanja - kazne moraju biti izrečene, administrativne ili krivične, ako se to pokaze kao tačno", rekao je Oland 11. februara.
Amon je iskoristio slučaj zamene mesa da kritikuje stavove britanskog premijera Dejvida Kameron (David Cameron). "Pošto se divi ekonomiji bez ograničenja, on može sada da se u potpunosti uveri u značaj pitanja kao što je praćenje porekla namirnica: Englezi su smatrali da kupuju govedinu a jeli su konjetinu!", rekao je francuski ministar za potrošnju.
U Velikoj Britaniji vlasti su 10. februara odacile poziv da suspenduju uvoz mesa iz EU što je tražila jedna poslanica vladajuće Konzervativne partije, piše EurActiv.com.
Brtianska Agencija za standrade za hranu (FSA) je naložila industriji hrane da do 15. februara testira proizvode od govedine, poput hamburgera, ćufti i lazanja. Ta agencija je prethodno tesirala 18 Fidusovih lazanja i otkrila da je 11 sadržalo 60 do 100% konjskog mesa.
Najnovije informacije u vezi sa lancem supermarketa Aldi i švedskom kompanijom Findus "ukazuju na veliki nemar i moguće kriminalne aktivnosti i mi tesno sarađujemo sa francuskim vlastima u istrazi. Europol takođe zna za našu istragu", saopštila je FSA.
Problem netačno označenog sastava sve je veći pošto je sistem snabdevanja sve složeniji a kompanije pokušavaju da smanje troškove.
EU neće intervenisati
Portparol evropskog komesara za zdravstvo i potrošače Tonio Borg rekao je da se Evropa ne suočava sa zdravstvneom krizom.
"Ovo je problem označavanja sastava. Sastav nije bio tačno označen", rekao je Borg na konferenciji za novinare.
On je rekao da EU interveniše samo ako je reč o zdravstvenoj krizi kako bi zabranila prodaju spornog proizvoda, dok su u drugim slučajevima za kontrolu proizvoda nadležne članice.
Borg je istakao da se svoj hrani u EU može pratiti poreklo. "Za to je možda potrebno nekoliko dana ili sati ali se može doći do izvora problema", rekao je on.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|