Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Vlada Bugarske pala zbog skupe struje
|
|
|
|
|
Objavljeno : 20.02.2013. |
|
|
|
|
|
|
Premijer Bugarske Bojko Borisov objavio je 20. februara da je vlada podnela ostavku nakon višednevnih protesta u Sofiji i širom zemlje zbog visokih cena struje. Protesti su počeli kada su Bugarima, koji mesečno zarađuju manje od 400 evra, stigli januarski računi za struju viši od 100 evra. Vladini pokušaji da "smiri strasti" najavom oduzimanja dozvole jednom od tri distributera u zemlji, kao i pojevtinjenja struje, nisu dali rezultate.
"Narod nam je poverio vlast, mi mu je danas vraćamo", rekao je Borisov u parlamentu dodajući da neće učestvovati u prelaznoj vladi do parlamentarnih izbora planiranih za jul.
Podrška vladajućoj partiji desnog centra premijera Borisova, koja je pobedila na izborima 2009. godine, bila je u poslednje vreme u padu zbog teške ekonomske situacije, najgore u poslednjih deset godina.
"Juče smo dali maksimum da zadovoljimo demonstrante. Sada ne postoji ništa što možemo da uradimo da im pomognemo", kazao je Borisov obraćajući se poslanicima.
Demonstracije zbog visokih računa za električnu energiju počele su 18. februara, kada su desetine hiljada Bugara izašle na ulice više od 20 gradova protestujući zbog skupe struje i tražeći ostavku vlade. U danima nakon toga protesti su dobijali na snazi i, sudeći prema TV izveštajima, na ulicama je bilo haosa. Više demonstranata je uhapšeno.
Proteste su podstakli januarski računi za struju veći od 100 evra u proseku koje mnogi u zemlji u kojoj je prosečna mesečna plata 387 evra, najniža u Evropskoj uniji, nisu u stanju da plate. Prosečna penzija u Bugarskoj je 150 evra a minimalna 76 evra. Istovremeno je bez posla gotovo 12% radno sposobnih.
Cena struje, koja je politički osetljivo pitanje jer na plaćanje računa odlazi poveći deo inače nevelikih prihoda, povećana je za 13% još u julu 2012. godine ali su domaćinstva prave efekte osetila tek kada je stigla zima i počelo grejanje.
Premijer Borisov pokušao je da smiri situaciju objavljujući na konferenciji za štampu 19. februara da će česka energetska kompanija ČEZ, pod čijom je kontrolom distribucija struje u zapadnoj Bugarskoj, izgubiti dozvolu za poslovanje.
Tržište distribucije električne energije u Bugarskoj podeljeno je na tri regiona koja kontrolišu češki ČEZ i Energo-Pro i austrijska kompanija EVN. Distributivna mreža je privatizovana za vreme vlade premijera Simeona Sakskoburggotskog od 2011. do 2005.
Bugarska je 2004. prodala 67% svoje tri distribucije nemačkoj kompaniji E.ON, austrijskoj EVN i češkoj ČEZ. E.ON je snabdevao severoistok Bugarske, ČEZ više od dva miliona domaćinstava i kompanija na zapadu a EVN jugoistok zemlje.
U decembru 2011. godine E.ON je postigao sporazum o prodaji svog bugarskog ogranaka E.ON Bugarska privatnoj češkoj kompaniji Energo-Pro.
Borisov je najavio i smanjenje cene struje od 1. marta za 8%. Inače je uobičajeno da cenu struje određuje regulatorna agencija i Evropska komisija je preporučila da regulator u Bugarskoj bude potpuno nezavisno telo.
Premijerove najave međutim nisu uspele da smanje tenzije i demonstranti su sve glasnije tražili njegovu ostavku. Demonstranti su nosili transparente na kojima je pisalo da je Borisov šef mafije i palili njegove slike. Više ljudi poveređeno je u sukobima sa policijom.
Bugari krive Borisova za pad demokratskih standarda i smanjenje medijskih sloboda, kao i zbog slabih rezultata u borbi sa korupcijom, preneo je Euractiv.com podsećajući da je u nedavnoj debati u Evropskom parlamentu Bugarska opisana kao "slaba karika" u nizu demokratskih standarda i kao pretnja evropskim vrednostima širom kontinenta.
Šefica bugarske Građanske partije i bivša evropska komesarka za potrošače Meglena Kuneva rekla je za bugarsku agenciju Novinite da vlada Bojka Borisova nije imala drugog izbora do da se povuče.
"Bojko Borisov je izabrao jedini mogući izlaz. Poslednjih nedelja hiljade Bugara je bilo na ulicama da izrazi svoje nezadovoljstvo i bes", naglasila je Kuneva.
Ona je dodala da su svi svesni da ostavka neće popraviti strašnu ekonomsku situaciju, koja je pogoršana u poslednje tri i po godine, ali i da se nada da će taj potez vlade doprineti smirivanju stanja.
Kuneva je istakla i da ono što se desilo u Bugarskoj predstavlja "dobru lekciju za sve koji odluče da potcene moć civilnog društva".
Češka traži od Komisije da reaguje
U Pragu je češki premijer Petr Nečas saopštio da očekuje da Bugarska u sukobu sa kompanijom ČEZ poštuje međunarodne obaveze i sporazum o zaštiti investicija.
Kako je prenela češka novinska agencija ČTK, Nečas je ocenio da je "problem visokih cena struje u Bugarskoj ispolitizovan" dodavši da su izjave bugarskih zvaničnika o kompaniji ČEZ "nestandardne".
"Očekujem da Bugarska kao članica EU poštuje međunarodne obaveze, evropske, kao i svoje zakone, uključujući one koji se tiču zaštite stranih investicija", istakao je češki premijer.
Ministar industrije i trgovine Češke Martin Kuba kazao je da namerava da razmotri nastalu situaciju u Evropskoj komisiji. Češki ministar je za ponašanje Bugarske rekao da je bez presedana.
Optužbe iz Bugarske
Bugarski tužilac naglasio je da je ČEZ "sistematski kršio" ugovor sa bugarskim vlastima navodeći, pored ostalog, da je češka kompanija davala poslove u javnim nabavkama svojim filijalama, preneo je bugarski list Dnevnik.
Bugarski regulator za eneregiju i vode DKEVR otpočeo je proceduru oduzimanja dozvole za poslovanje češkoj kompaniji pozivajući se na kršenje više propisa.
Ministar ekonomije i energetike Deljan Dobrev kazao je da ne može da komentariše da li će ČEZ izgubiti dozvolu ističući da je odluka na regulatoru. On je takođe rekao da sigurnost isporuka struje neće biti dovedena u pitanje.
Marlen Holcner, portparolka evropskog komesara za energetiku Gintera Otingera, rekla je da je još rano da se reaguje na pretnje oduzimanjem dozvole češkoj kompaniji.
"To je odgovornost članice (EU) i regulatora da daje i oduzima dozvole", istakla je Holcner.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Novinite.com
Povezani sadržaj
|
|
|