Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Italijani gradili stanove od sredstava solidarnosti EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.02.2013. |
|
|
|
|
|
|
Italijanske vlasti su, nakon razornog zemljotresa u oblast Abruci 2009, deo sredstva iz Evropskog fonda solidarnosti umesto za privremeni smeštaj pogođenog stanovništva upotrebile za izgradnju stanova namenjenih trajnom smeštaju, utvrdio je Evorpski revizorski sud. Pritom se od izgrađenih stanova očekuje u budućnosti i znatan prihod, konstatovao je taj sud i naveo da će Evropska komisija, nakon ovog izveštaja, razjasniti propise za finansiranje privremenog smeštaja u slučaju prirodnih katastrofa. EU je iz fonda solidarnosti izdvojila pola milijarde evra kako bi pomogla italijanskim vlastima, a 70% tih sredstava je otišlo na projekat koji nije bio u skladu sa propisima za solidarnu pomoć. U zemljotresu u oblasti Abruci bez krova nad glavom je ostalo oko 67.000 ljudi, a sredstvima EU je obezbeđen smeštaj za 15.000 građana.
Evropski revizori su ispitali korake koje su italijanske vlasti preduzele nakon zemljotresa koji je u aprilu 2009. pogodio italijansku oblast Abruci i njen glavni grad Akvilu, nanevši štetu od više od 10 milijardi evra. Bez domova je ostalo 67.500 ljudi.
U novembru 2009. EU je iz svog fonda solidardnosti (EUSF) izdvojila 494 miliona evra kao podršku italijanskim vlastima za vanredne operacije. Te operacije su obuhvatale hitno osposobljavanje infrastrukture u oblasti energetike, vodovoda i kanalizacije, saobraćaja, telekomunikacija, zdravstva i obrazovanja, kao i obezbeđivanje privremenog smeštaja i spasilačkih akcija kako bi se odmah pomoglo stanovništvu.
Od sredstava iz EUSF oko 30% ili 144 miliona evra je bilo namenjeno aktivnostima u skladu sa pravilima za korišćenje tih fondova, dok je oko 70% evropskih sredstava ili 350 miliona evra otišlo na projekat za izgradnju kuća otpornih na zemljotese (CASE). Taj projekat, iako se odnosio na neposredne potrebe stanovništa, nije bio u skladu sa propisima EUSF jer su građene trajne zgrade a ne privremeni smeštaj, konstatovali su evropski revizori.
U okviru tog projekta je rešeno pitanje smeštaja 15.000 ljudi pogođenih zemljotresom ali se nije reagovalo pravovremeno i dovoljnim kapacitetima da se ispune potrebe stanovništva, naveli su evropski revizori i dodali da su kuće izgrađene u okviru projekta mnogo skuplje od standardnih kuća.
Strategija za koju su se opredelile italijanske vlasti za izgradnju stanova u okviru projekta CASE je razumljiva ali projekat nije omogućio smeštaj svim raseljenim građanima pre zime. Ispostavilo se da su ti stanovi bili nepotrebno skupi i da je omogućen smeštaj suviše malom broju ljudi, kao i da je bilo nedostataka u planiranju projekta i obezbeđivanju sredstava za njegovo sprovođenje, nalazi su provere koju su sproveli evropski revizori od novembra 2011. do februara 2012.
Revizori su ispitali pet procedura nabavki i 12 ugovora za izgradnju kuća i nabavku nameštaja, betona ili podupirača, kojima je ukupno pokriveno 35% sredstava za projekat CASE.
Propisi za EUSF predviđaju da se sredstva mogu koristiti samo za ključne vanredne aktivnosti uključujući privremeni smeštaj i ne predviđaju finansiranje pune obnove i izgradnje - sredstva se izdvajaju za najhitnije potrebe, dok se za dugoročna obnova koriste drugi insturmenti, podseća Evropski revizorski sud.
“Zato, prema mišljenju revizora, projekat CASE koji pruža trajno i održivo stanovanje, nije bio u skladu sa ciljevima EUSF. Štaviše, od stanova izgrađenih u okviru projekta očekuju se znatni prihodi u budućnosti, dok u regulativi za EUSF nema odredbi za takve slučajeve”, navodi se u saopštenju, objavljenom 25. februara.
U saopštenju se navodi da će Evropska komisija razjasniti nakon ovog izveštaja pravila koja se odnose na finansiranje privremenog smeštaja.
Evropski revizorski sud je preporučio Komisiji da revidira propise za Fond solidarnosti EU na osnovu novih iskustava, da ohrabri članice da se bolje pripreme za vanredne situacije kako bi na najbolji način iskoristile sredstva i pružile pomoć, kao i da istakne značaj ekonomskog aspekta u osmišljavanju i primeni projekta za vanredne situacija.
“Bilo je slabosti u planiranju unapred, iako je Abruci jedno od najtrusnijih delova Evrope. Drago mi je što će Komisija iskoristiti predstojeću reviziju propisa EU fonda za solidarnost ne samo da razjasni šta je privremeno smeštaj, već i da ohrabri članice izložene riziku da pripreme dobre planove za vanredne situacija. To će biti od ogromnog značaja za reagovanje u slučaju prirodnih nesreća”, rekao je Vile Itala (Ville), član Evropskog reviziorskog suda zadužen za izveštaj.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|