Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dan Evrope u znaku potrebe za reformom
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.05.2013. |
|
|
|
|
|
|
Širom Evrope 9. maja se obeležava Dan Evrope kao dan koji je pre 63 godine označio prekretnicu u odnosima evropskih zemalja i otvorio put stvaranju zajednice zemalja na tom kontinentu. Evropska unija ove godine obeležava taj dan suočena sa mnogim unutrašnjim izazovima i potrebom reformi koje je nametnula ekonomska kriza, ali i u očekivanju pristupanja nove, 28. članice - Hrvatske. Unija prolazi kroz novi ciklus promena, a jedno od pitanja koje se izdvaja jeste demokratski legitimitet. Tim pitanjem će Unija, prema najavama evropskih zvaničnika, morati da se pozabavi.
Danom Evrope se obeležava godišnjica objavljivanja Šumanove deklaracije koja je bila prvi korak u stvaranju današnje Evropske unije. Samo pet godina od završetka Drugog svetskog rata, tadašnji ministar spoljnih poslova Francuske Rober Šuman (Robert Sćuman) predložio je 9. maja 1950. da dojučerašnji neprijatelji uspostave zajedničku organizaciju kojoj će poveriti upravljanje proizvodnje uglja i čelika.
Šumanova inicijativa je urodila plodom i 18. aprila 1951. godine potpisan je Pariski ugovor, kojim je osnovana Evropska zajednica za ugalj i čelik. Šuman je u deklaraciji osnivanje zajednice za ugalj i čelik nazvao prvim korakom ka evropskoj federaciji, koja je neophodna za održanje mira.
Nakon više ciklusa proširenja i institucionalnih reformi broj članica EU je sa prvobitnih šest potpisnica Pariskog ugovora narastao na 27, a Unija je postala prostor slobode kretanja ljudi, roba, usluga i kapitala.
Ekonomska kriza je, međutim, postavila nove izazove pred Uniju i pokrenula pitanje dublje integracije i demokratskog legitimiteta, na šta je 7. maja ukazao i predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo (Jose Barroso).
"Veća ekonomska integracija zahteva da se prevaziđe metod međuvladinog funkcionisanja EU, zone evra posebno", rekao je Barozo na konferenciji o ekonomskim i monetarnim pitanjima Unije u Briselu.
On je dodao da je neophodno naći načine "demokratskog legitimiteta" i istakao da je to prioritet.
Barozo je rekao da podrška naroda Evropa zahteva promenu ponašanja političkih lidera, kako bi se stvorila prava politička evropska atmosfera. On je pozvao lidere Evropske unije da "zaista rade u interesu Evrope", ocenivši da ona treba da bude "demokratska" ili će "propasti".
Dan otvorenih vrata - tradicionalna proslava u EU
Kao i svake godine, evropske institucije su povodom Dana Evrope otvorile vrata građanima kako bi se upoznali sa radom tih institucija, funkcionisanjem EU i procesom donošenja odluka u Uniji. Ove godine građani su u subotu, 4. maja, imali priliku da posete Evropsku komisiju, Savet EU i Evropski parlament, ali i Evropski ekonomski i socijalni odbor i Komitet regiona.
Dan Evrope se u mnogim evropskim gradovima obeležava različitim manifestacijama, skupovima i koncertima, kojima će prisustvovati i članovi Evropske komisije.
Evropski komesar za proširenje Štefan File će 9. maja učestvovati u Pragu na konferenciji "Hrvatska: Dobrodošla u Evropsku uniju!".
Barozo i komesarka pravde i osnovnih sloboda Sesilija Malmstrem (Cecilia Malmstroem) učestvovaće 9. maja na konferenciji o stanju EU koja se održava u Evropskom univerzitetskom institutu u Firenci. Taj godišnji skup je prilika da se razmotre sadašnje prilike u EU i perspektive, pre sveta ekonomski izazovi i mogućnost dublje integracije.
Slična pitanja, kao i zaštita životne sredine, biće 9. maja tema i "Dijaloga s građanima" komesara za životnu sredinu Janzea Potočnika u Ljubljani.
U Ahenu će 9. maja biti dodeljena Međunarodna nagrada Karlo Veliki za doprinos evropskom jedinstvu koja se dodeljuje od 1950. godine. Ovogodišnji laureat je litvanska predsednica Dalija Gribauskaite.
Irska, predsedavajuća EU, ove godine obeležava 40 godina od pristupanja Uniji, a 2013. godina je i Evropska godina građana koja treba da doprinese većem uključivanju 500 miliona stanovnika EU u oblikovanje budućnosti Unije.
Izvor: EurActiv.rs i Beta
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|