Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Slovenija prodaje državna preduzeća
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.05.2013. |
|
|
|
|
|
|
Slovenačka vlada usvojila je mere za stabilizaciju ekonomskog stanja u državi u okviru kojih je povećanje stope poreza na dodatu vrednost (PDV) i prodaja petnaest preduzeća u državnom vlasništvu. Analitičari su pozitivno iznenađeni odlukom vlade da proda državna preduzeća, ali u isto vreme i skeptični da će se to zaista dogoditi, prenosi EurActiv.com.
Ukoliko povećanje PDV-a ne da očekivane rezultate, predviđeno je uvođenje kriznog poreza.
"Ako ukupni porez bude prenet na cene, za prosečnu porodicu koja potroši 250 ili 260 evra mesečno, to znači izdatak od 2,3 evra", komentarisala je dizanje PDV-a predsednica slovenačke vlade Alenka Bratušek.
Background Slovenija se opire ideji da će joj biti potrebna pomoć međunarodnih kreditora. Međutim, procenjuje se da bi spasilački paket zenlje koja se 2004. priključila EU, a 2007. zoni evra, mogao da dostigne 5 milijardi evra. I to najviše za spas banaka.
Iako je manja od Grčke i Slovenije, pomoć Sloveniji bi bila politički osetljivo pitanje u momentu kada se evrozona bori sa finansijskim potresima u Španiji, Italiji, Portugaliji i na Kipru.
Pomoć kreditora bi teško pala Sloveniji budući da bi vlada morala dodatno da skreše rashode pod međunarodnim nadzorom.
Ta mera treba da obezbedi za državni budžet prihod od 250 miliona evra, dok će drugim merama biti potrebno obezbediti još 250 do 300 miliona evra, što znači da će krizni porez verovatno biti uveden.
Kako bi povećala budžetske prihode, vlada planira zaustavljanje snižavanja poreza na dohodak pravnih lica, povećanje sudskih taksi i poreza na igre na sreću, kao i uvođenje poreza na nepokretnosti.
Najavljeno je i kažnjavanje ilegalne izgradnje, plaćanje legalizacije objekata, kao i uvođenje poreskih blagajni odnosno informacijskog sistema koji sprečava brisanje računa.
Sve zajedno to treba da obebezbedi prihode budžetu od 540 miliona evra.
"Zlatne koke"
Vlada je donela odluku i o prodaji petnaest preduzeća u državnom vlasništvu, a sve mere poslala je na ocenu u Brisel, koji će svoju ocenu dati do 29.maja.
Slovenačka vlada planira da proda svoju drugu po veličini banku, najveće telekomunikacione operatere i nacionalnu aviokompaniju.
Međutim, ne postoji vremenski rok za prodaju firmi, dok će planirana smanjena zarada u javnom sektoru morati da sačekaju na dogovore sa sindatom.
Izvoz odlagao reforme
Uz podršku izvoza Renoovih vozila, kućnih uređaja i lekova, sve vlade su izbegavale nepopularne mere prodaje državne imovine, uključujući najveće banke, kao i reformu zdravstvenog sistema i rigidnog tržišta rada.
Međutim, izvoz je zaustavljen u globalnoj krizi koja je povećala broj nenaplativih kredita, troškove zaduživanja i ogolila korupciju u dodeljivanju kredita na osnovu veza političara i biznismena.
Premijerka Alenka Bratušek očekuje da će podizanje PDV-a od 1. jula sa 20% na 22% biće doboljno da Slovenija izbegne Kiparski scenario i čekanje u redu za pomoć međunarodnih kreditora EU i MMF-a.
Međutim, EU je sve nervoznija zbog obaveza Slovenija da pročešlja ekonomiju koju 50% kontroliše država, i ima problem sa "lošim kreditima" u lokalnim bankama čiji je iznos 7 miliona evra.
Oprezne reakcije
"Ako bi se sve mere primenile a ne da ostanu samo na papiru, još uvek možemo samo da rešimo problem, rekao je slovenački guverner i član Upravnog odbora Evropske centralne banke Marko Kranjec.
Sašo Stanovnik, vodeći ekonomista u investicionoj firmi Alta Invest, rekao je da bi plan mogao da kupi vreme, ali nije "trajno rešenje".
"Najveći problem ovog programa je što ne stavlja akcenat na smanjenje troškova", rekao je on za Rojters (Reuters).
"Najava o privatizaciji je pozitivno iznenađenje ali zbog proških iskustava skeptični smo da će Slovenija i zaista prodati ove firme".
Slovenija je sebi malo kupila "vazduha" prošle nedelje kad je uspela da emituje dve obveznice ukupne vredosti 2,7 milijardi evra, ali neće moći da traže spas na finansijkom tržištu sve do prvog kvartala 2014. kada na naplatu dospeva petogodišnja hartija vrednosti 1,5 milijardi evra.
Komesar za ekonomska i monetarna pitanja Oli Ren rekao je da će Komisija razmotriti plan Slovenije i dati odgovor 29. maja.
Izvor: EurActiv.rs, Beta
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|