Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kina i Afrika nisu pretnja nego prilika za EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 27.05.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija treba da preispita mogućnosti za strateško povezivanje sa Kinom i Indijom, a ne da u njima vidi pretnju, jer će baš one biti motor ekonomskog rasta u svetu u narednih 20 godina, smatra direktor Svetske trgovinske organizacije (STO) Paskal Lami (Pascal Lamy). On istovremeno ističe da Evropa treba da štiti svoje tržište, kao i drugi u svetu, ali i da se više angažuje na kreiranju novih pravila u globalnoj trgovini. Prema procenama, u idućih deset godina petina evropskog ekonomskog rasta stizaće iz zemalja izvan Unije od čega trećina iz Kine.
"Kina trenutno nije u centru pažnje (EU)", naglasio je Lami koji je i počasni predsednik pariskog tink-tenka (think tank) Naša Evropa-Žak Delor Institut (Notre Europe-Jacques Delors).
Govoreći na evropskom poslovnom skupu u Briselu, gde je polovinom maja predstavljen novi izveštaj o spoljnim aktivnostima EU koji je sastavilo 16 evropskih nezavisnih instituta uključujući Našu Evropu-Žak Delor, Lami je istakao da će 19% evropskog rasta u narednih deset godina poticati iz regiona van Evrope pri čemu će jednu trećinu obezbediti Kina.
"Veći ekonomski i politički angažman u zemljama koje beleže brz privredni rast, poput Kine, ključan je za evropski rast", rekao je Lami dodajući da ga zabrinjavaju tekući trgovinski nesporazumi EU i Kine.
Direktor STO je istakao i da, uprkos nesporazumima i sukobima u trgovini, postoji osnov za strateško partnerstvo.
Evropa nije seoska luda
Odgovarajući na pitanje o pretnjama EU da će uvesti kaznene carine na kineske solarne i telekominikacione proizvode jer uživaju državne subvencije Lami je kazao da EU "nije seoska luda globalne ekonomije u kojoj ostali iz sveta vešto koriste prljavi protekcionizam igrajući na kartu nevinosti Evrope".
"Evropa štiti svoja tržišta kao i sve druge slične ekonomije na planeti, bilo da je reč o SAD ili Japanu", istakao je direktor STO.
Lami je pojasnio da je stepen otvorenosti Kine na pola puta između Indije, Brazila i Indonezije na jednoj i Evrope, SAD i Japana na drugoj strani jer se Kina kasno priključila multilateralnom trgovinskom sistemu i mora da plati daleko višu cenu da bi koristila prednosti antiprotekcionističke trgovinske politike od zemalja koje su osnovale Opšti sporazum o trgovini i carinama (GATT).
Napominjući da Kina poštuje pravila STO, Lami je okrivio Evropu, SAD i Japan da u STO ne rade aktivno na jačanju pravila protiv subvencionisanja.
"Mi mnogo govorimo o carinama na šargarepe i elektroniku ali ne i o jačanju discipline kada je reč o nelojalnom subvencionisanju proizvoda", rekao je direktor STO.
"Ako Evropljani misle da Kina ne igra po pravilima, to nije zato što oni ne igraju po pravilima, već zato što nema dovoljno pravila", kazao je Lami.
Prema izveštaju "Misli globalno - deluj evropski", kriza u zoni evra naglasila je sve mane evropske ekonomskog i političkog upravljanja.
Velika podela i nepoverenje među članicama EU posledica su sumnji u "oruđa" EU za povratak na privredni rast i Unija sada treba da preusmeri pažnju na globalnu akciju ako ne želi da bude marginalizovana, navodi se u izveštaju.
"EU tek treba da izađe sa ubedljivom strategijom rasta", kazala je analitičarka Instituta Naša Evropa Elvire Fabri (Elvire Fabry) dodajući da nema dokaza da će politički lideri naći snage da "izađu" iz internih problema i anagažuju se na onim od globalnog strateškog interesa.
Potcenjena Afrika
Kao još jedan deo sveta gde EU ne treba da ostane po strani u izveštaju se izdvaja Afrika koja će do 2030. godine imati milijardi i po stanovnika i sa Kinom i Indijom dve trećine obrazovanih mladih u svetu.
"Danas Afrika nije na radaru evropskih trgovaca i kreatora politike", kazao je Lami dodajući da sa rastućom srednjom klasom taj kontinent predstavlja ogromnu ekonomsku priliku za Evropu.
Lami je naglasio i da Evropa treba da prestane da gleda na Afriku očima kolonijaliste.
Direktor STO je rekao i da Evropa može da uradi mnogo više sa Afrikom kao partnerom za privredni rast ističući da nije reč samo o trgovini, već i o pitanjima klime i zaštite životne sredine.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|