Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dogovoreni uslovi uvođenja granične kontrole u šengenu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 31.05.2013. |
|
|
|
|
|
|
Zemlje Evropske unije postigle su sporazum o uslovima pod kojima je moguće uvesti privremene granične kontrole u zemljama šengenske zone. Novim sporazumom se definišu pravila ponovnog uvođenja kontrole ali i dozvoljava mogućnost nenajavljenih inspekcija, kako bi se sprečilo nelegalno uvođenje kontrola. Ističe se i da uspostavljanje pograničnih kontrola u šengenskom prostoru treba da bude krajnja mera. Šengenski prostor pokriva 26 evropskih zemalja.
Sporazum, koji su 30, maja postigli Evropska komisija, Evropski parlament i Savet ministara, biće upućen evropskim poslanicima koji će o njemu odlučivati u junu ili julu.
Novi sporazum definiše osnovna pravila ponovnog uvođenja kontrole u slučaju vanrednih okolnosti a dokumentom se dozvoljava i mogućnost nenajavljenih inspekcija na granici, kako bi se sprečilo ilegalno uvođenje kontrola.
Prema dogovoru, zemlja koja se suočava sa ozbiljnom bezbednosnom pretnjom može da uvede pograničnu kontrolu.
Kontrola granica moći će da se uvede na šest meseci uz mogućnost produžavanja do najviše dve godine i to u slučaju kada druge zemlje nisu dovoljno dobro obezbedile svoje spoljne granice, tako da postoji rizik za celu šengensku zonu.
Čarke između Italije i Francuske 2011. godine zbog priliva migranata iz zemalja zahvaćenih nemirima u vreme arapskog proleća, kao i stalni problemi sa ilegalnom migracijom u Grčkoj, posebno uz poroznu granicu sa Turskom, samo su istakli potrebu promene šengenske politike.
U slučaju terorističkog napada, novi sporazum dozvoljava trenutno uvođenje kontrole na granici, na period od deset dana do dva meseca.
Ipak, u dokumentu se ukazuje da ponovno uspostavljanje pograničnih kontrola u šengenskom prostoru treba da bude korišćeno kao krajnja mera.
Evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrom (Cecilia Malmström) pozdravila je postignuti sporazum ističući da se njime utire put boljem upravljanju šenegenskim prostorom zasnovanom na jasnim i transparentnim pravilima, koja će učiniti sistem efikasnijim, i zahvaljujući poveravanju "glavne uloge" Evropskoj komisiji.
Ona je ocenila da dogovor predstavlja značajan korak ka boljem funkcionisanju šengenskog prostora u korist svih evropskih građana. Novi mehanizam takođe će obezbediti bolje poštovanje pravila.
"Taj pravi evropski sistem, koji koordiniše Komisija, će nam omogućiti da efikasno pratimo situaciju na našim spoljnim granicama, da reagujemo, pružimo neophodnu podršku i popravimo slabosti", istakla je komesarka.
Malmstrom je kazala i da će postignuti sporazum omogućiti Komisiji da proveri da li članice poštuju obaveze i da li možda uvode kontrolu na granici bez opravdanih razloga. U slučaju kršenja šengenskih pravila, istakla je komesarka, Komisija će intervenisati.
"Time će se ojačati poverenje među članicama i, jačanjem evropske dimenzije, doprineti zaštiti jednog od najvažnijih dostignuća EU - slobode kretanja", kazala je evropska komesarka dodajući da je uverena da će Evropski parlament i Savet vrlo brzo i formalno usvojiti sporazum.
Izvestilac za novi mehanizam evaluacije šengena u Evropskom parlamentu iz Grupe Evropska narodna partija Karlos Koeljo (Carlos Coelho) istakao je da će Evropa dobiti novi sistem procene koji će omogućiti da se bezbednosni rizici otkriju "precizno, nepristrasno, efikasno i transparentno" i da se problemi rešavaju.
Potpredsednica grupe Progresivni savez socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu Silvi Gijom takođe je pozdravila novi dogovor.
"Ta dugo očekivana odluka je veliki uspeh koji će sprečiti bilo kakvo uvođenje pograničnih kontrola u političke svrhe", rekla je Gijom.
Šengenski prostor je zona u kojoj je zagarantovano slobodno kretanje. Osnovana je na bazi Šengenskog sporazuma iz 1985. godine. Šengenski sporazum primenjuje se u 26 zemalja - 22 članice EU i četiri pridružene zemlje - Norveškoj, Islandu, Švajcarskoj i Lihtenštajnu. Velika Britanija i Irska nisu članice te zone, a Kipar, Bugarska i Rumunija još nisu primljene.
Izvor: Beta, Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|