Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Smanjuje se razlika u očekivanom životnom veku u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 12.09.2013. |
|
|
|
|
|
|
Jaz u očekivanom životnom veku žena među članicama Evropske unije smanjena je između 2006. i 2011. godine za 4% a kod muškaraca, za period između 2007. i 2011, za 17%, pokazuju novi podaci. Najduži očekivani zivotni vek za žene je u Francuskoj a za muškarace u Švedskoj dok je najduži očekivani život u zdravlju za žene na Malti a za muškarce ponovo u Švedskoj. Izveštaj koji je objavila Evropska komisija pokazao je i da je smanjen jaz među zemljama EU kod smrtnosti novorođenčadi i između 2001. i 2011. godine razlika između najviše i najniže stope u EU spustila se na 7,3 na 1.000 živorođenih sa 15,2.
I prosečna stopa smrtnosti novorođenčadi pala je u posmatranih deset godina, na 3,9 sa 5,7 na 1.000 živorođenih.
Kako ocenjuju u Evropskoj komisiji, izveštaj je potvrdio pozitivan razvoj u sprovođenju strategije EU "Solidarnost u zdravlju: Smanjenje nejednakosti na polju zdravlja u EU" iz 2009. godine, ali i ukazao na potrebu daljih akcija na lokalnom, nacionalnom i nivou EU.
Evropski komesar za zdravlje Tonio Borg ocenio je kao ohrabrujuće osetno smanjenje nejednakosti po pitanju zdravlja u EU u poslednjih nekoliko godina, posebno u domenu očekivanog života i smrtnosti novorođenčadi.
"Međutim, moramo biti nepokolebljivi kako bi uklonili jaz koji postoji između različitih socijalnih grupa i između regiona i članica EU, na koji je ukazao izveštaj. Akcija na uklanjanju nejednakosti na polju zdravlja širom EU mora ostati prioritet na svim nivoima", istakao je Borg.
Nejednakosti
Najduži očekivani vek za muškarce u EU je u Švedskoj, od 79,9 godina, što je za gotovo 12 godina duže nego u zemlji sa najkraćim očekivanim životnim vekom.
U Francuskoj se beleži najduži očekivani vek žena, od 85,7 godina, odnosno osam godina duže nego u članici EU sa najkraćim očekivanim životom ženske populacije.
Razlike su još veće kada je reč o očekivanom životu u zdravlju gde je jaz između najviše i najniže cifre kod muškaraca, na bazi podataka za 2011. godinu, 19 godina, a kod žena 18,4 godine.
Na nivou EU prosečna dužina života u zdravlju za muškarce je 61,8 godina a kreće se od 52 godine u Slovačkoj do 71 u Švedskoj.
Za žene je prosečan očekivani život u zdravlju u EU u proseku 62,2 godine, pri čemu je najkraći u Slovačkoj - 52,3 godine, a najduži na Malti - 70,7 godina.
U 2010. godini razlika među članicama EU između očekivanog životnog veka na rođenju dostizala je 13,4 godine za muškarce i 10,6 godina za žene, pokazao je novi izveštaj.
Gledano prema obrazovanju, jaz očekivanog života između najmanje i najviše obrazovanih muškarca starih 30 godina bio je u 2010. godini između tri i 17 godina, zavisno od članice, dok je kod žena razlika bila nešto manje, od jedne do devet godina.
Izveštaj je pokazao i da je sedam regiona u EU imalo 2010. stopu smrtnosti novorođenčadi veću od 10 na 1.000 živorođenih, što je više nego dva i po puta više od proseka u Uniji od 4,1 na 1.000.
U 2011. godini je prosečna stopa smrtnosti novorođenčadi (mlađi od godinu dana) spuštena na 3,9 na 1.000 živorođenih sa 5,7 u 2001.
Najviše su za deset godina smanjile stopu smrtnosti novorođenčadi Estonija, za 71,6%, i Rumunija, za 48,9%.
Uzroci i mere
U izveštaju su navedeni različiti uzroci nejednakosti kada je reč o zdravlju i zaključeno je da su socijalne nejednakosti posledica razlika u uslovima života i brojnih faktora, poput prihoda, nezaposlenosti i nivoa obrazovanja. Takođe je u izveštaju ukazano na vezu između faktora rizika, uključujući gojaznost i pušenje, i socioekonomskih prilika.
Novi izveštaj pokazao je koliko se daleko stiglo od usvajanja Strategije u pet glavnih domena naznačenih u tom dokumentu: pravedne distribucije u sklopu ukupnog socijalnog i ekonomskog razvoja, unapređenja znanja i baza podataka, povećanja posvećenosti društva, zadovoljavanja potreba ranjivih grupa i doprinosa razvoju politika EU.
Iz Komisije ističu da ulaganja u zdravlje ljudi doprinose popravljanju zdravlja populacije uopšte i unapređenju zapošljivosti. Istovremeno smanjenje nejednakosti u toj oblasti dalje doprinosi socijalnoj koheziji.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|