Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bezbednost radnika je luksuz u vreme krize
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija odložila je usvajanje nove evropske strategije o zdravlju i bezbednosti na radu što će, kako se upozorava, ugroziti funkcionisanje tržišta rada. Godišnje više od 160.000 radnika umre od posledica nesreća na radu ili od profesionalnih bolesti a na petini radnih mesta u Evropskoj uniji postoji ozbiljan rizik po zdravlje zaposlenog. Sindikati ističu da zvaničnike interesuje broj umesto kvaliteta radnih mesta dodajući da je zdrava radna snaga produktivnija i da je cena zdravlja i bezbednosti na radu manja od koristi koju donosi. Evropska strategija za zdravlje i bezbednost na radu od 2002. omogućava članicama da na ravnopravnoj osnovi štite radnike na poslu. Nova strategija trebalo je da bude usvojena 2012. godine za period 2013-20.
"Komisija izgleda veruje da je stratgeija o bezbednosti i zdravlju luksuz u vreme ekonomske krize. Ono što se (za Komisiju) računa jeste kvantitet (radnih mesta) a ne kvalitet i smatraju (u Komisiji) da kompanije time (bezbednošću na radu) ne treba opterećivati", rekao je za EurActiv.com direktor za uslove rada u Institutu evropskih sindikata (ETUI) Loren Vogel (Laurent).
Institut je nezavisni centar za istraživanja i obuku Evropske konfederacije sindikata (ETUC) koja okuplja evropske sindikate u jedinstvenu krovnu organizaciju.
Ranije ove godine (u martu) Komisija je objavila analizu Evropske strategije za 2007-12. u kojoj se preporučuje usvajanje nove strategije za naredni period kako bi se "dalje iskoristio potencijal za stvaranje evropske dodate vrednosti".
"Postoje dokazi u prilog argumentu da bezbednost i zdravlje na radu mogu da donesu koristi koje nadilaze troškove", navodi se u analizi.
Komisijin portparol saopštio je da je Komisija odložila usvajanje strategije kako bi uradila detaljne analize i onda odlučila o narednim koracima. Trenutno se, kako je rečeno, ocenjuju rezultati letošnjih konsultacija.
Analize prethodne dve strategije jasno su ukazale na pozitivne efekte Sistema zdravlja i bezbednosti (OSH) i politika na tom planu, kao i na smanjenje broja nesreća na poslu, istakao je portparol Komisije koji nije rekao kada će nova strategija, ako je bude, zaživeti. Dodao je međutim da bi to moglo da bude u proleće 2014.
Strategija ili okvir
I dok izvori EurActiva kažu da novi dokument neće biti strategija, već politički okvir, portparol Komisije rekao je da je suviše rano da se tako nešto kaže dodajući da je "u svakom slučaju sadržaj mnogo važniji od naziva".
"Poruka je jasna: To (zdravlje i bezbednost na radu) očigledno se ne smatra prioritetom", istakao je Vogel.
Procenjuje se da svake godine više od 160.000 radnika umre od posledica nesreća na radu ili profesionalnih bolesti.
Prema podacima Evropske fondacije za unapređenje uslova života i rada (Eurofound), zaposleni na 20% radnih mesta u EU izloženi su ozbiljnom riziku za zdravlje.
"Kvalitet radnog mesta ključan je za dobro funkcionisanje tržišta rada", ističu eksperti Fondacije i pojašnjavaju da strategija doprinosi da se očuva radni kapacitet zaposlenih i spreči da radnik prerano izađe sa tržišta rada.
"Za kompanije to znači sprečavanje troškova zbog odsustva sa rada", ističu u Fondaciji i navode da se samo troškovi bolesti povezanih sa stresom na poslu procenjuju na između 0,1 i 2,6% bruto domaćeg proizvoda.
"Zdrava radna snaga je mnogo produktivnija radna snaga", naglašavaju u Fondaciji čije je najnovije istraživanje pokazalo da u EU kod 20% radnika (18% muškaraca a 22% žena) postoji visok rizik po mentalno zdravlje, što ukazuje na sve veću potrebu da se pažnja posveti mentalnom zdravlju na radnom mestu.
REFIT na delu
Stručnjaci upiru prstom u Program regulatornih pogodnosti i performansi (REFIT), koji je početkom oktobra predstavio predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo, a koji treba da doprinese smanjenju birokratije i administrativnog tereta kako bi kompanije mogle lakše da ulažu i otvaraju radna mesta a privreda da raste.
"Možete li da zamislite vladu koja objavi da će blokirati sve nove propise o zdravlju i bezbednosti na radu s obrazloženjem da postoji previše propisa i da su svi propisi o bezbednosti radnika štetni za poslodavce. Nikada nismo čuli takvu glupost", kaže Herman Fonk (Fonck) iz belgijske unije sindikata CSC-ACV.
Fonk je rekao i da je "cela mašinerija Evrope zasnovana na zastoju u pitanjima bezbednosti" na radu.
Sindikati strahuju i da bi neusvajanje strategije moglo da ima za posledicu ponovnu nacionalizaciju zakona i politika zdravlja i bezbednosti na radu.
"I bez strategije na nivou EU neke zemlje su očuvale visok nivo zaštite na radu u nacionalnim politikama. To je slučaj u Belgiji, Holandiji, Francuskoj i Danskoj", kaže Vogel upozoravajući da je u nekim drugim članicama samo strategija EU bila pokretač nacionalnih strategija.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|