Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kompanije u EU menjaće revizore na deset godina
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
U sklopu šireg paketa reforme sektora revizije u Evropskoj uniji postignut je preliminarni sporazum koji, pored ostalog, predviđa da kompanije i banke menjaju revizore na svakih deset godina. Evropski parlament bio je za to da listirane kompanije biraju novog revizora na 25 godina a Evropska komisija se zalagala za period od šest godina. Do sporazuma o reformi knjigovodstvene prakse došlo je tri godine nakon što su krenule oštre kritike na račun revizora koji su dobro ocenjivali stanje banaka a njima su ubrzo nakon toga bili potrebni spasilački paketi od novca poreskih obveznika. Više od 85% tržišta revizije u većini članica EU drže četiri vodeće revizorske kuće.
Predložene izmene propisa o reviziji, za koje se formalni sporazum očekuje u januaru 2014. godine, treba da doprinesu da prestane preterano "zbližavanje" revizora sa klijentima, kao i da se pojača konkurencija na tržištu.
"To je prvi korak ka unapređenju kvaliteta revizije i ponovnom uspostavljanju poverenja investitora u finansijske informacije, što je ključno za ulaganja i ekonomski rast u Evropi", istakao je evropski komesar za unutrašnje tržište Mišel Barnije (Michel Barnier).
Tehnička direktorka Udruženja ovlašćenih računovođa (ACCA) Sju Almond (Sue) rekla je da se EU preliminarnim sporazumom Parlamenta i Evropske komisije značajno približila usvajanju jedinstvenih međunarodnih standarda a oni su od ogromnog značaja za biznis koji deluje u globalnom okruženju.
Duga debata o rotaciji revizora
Među najoštrije osporavanim odredbama reforme je ona po kojoj će listirane kompanije morati da menjaju revizora na deset godina uz mogućnost produženja za još deset godina nakon tendera i za najviše 14 godina u slučaju kada kompaniju kontroliše više od jednog revizora.
Background Direktivu o tržištu revizije EU je usvojila 2006. s ciljem obnove poverenja na tržištu kapitala kroz unapređenje kvaliteta i nezavisnosti revizije kompanijskih računa. Ta direktiva usvojena je nakon međunarodnog računovodstvenog skandala u koji je bila umešana američka firma Enron a koji je za posledicu imao propast jednog od vodećih svetskih revizora, firme Artur Andersen.
Direktiva je prvi put izmenjena 2008. Međutim, ubrzo pošto su nova pravila stupila na snagu, u vreme hipotekarne krize u SAD, Komisija je počela novo preispitivanje stanja na sektoru i završila ga u decembru 2010. godine.
Evropska komisija je u novembru 2011. predstavila nacrt regulative o rotaciji revizorskih firmi i ukidanju pružanja konsultantskih usluga kompanijama kojima se radi i revizija, što su, kako je ocenjeno, mere koje idu u korist manjim revizorskim kućama.
Revizorskim kućama biće strogo zabranjeno da pružaju nerevizorske usluge klijentima kojima rade reviziju, uključjući da im daju poreske savete i savete o finansijskoj i investicionoj strategiji.
Reformom je predviđena i zabrana klauzule u ugovorima o zajmu između banaka i kompanija kojom se zahteva da njihove račune kontroliše jedna od kuća iz tzv. velike četvorke.
"Veliku četvorku" čine kompanije Dilojt (Deloitte), PrajsvoterhausKupers (PricewaterhouseCoopers, PwC), Ernst i Jang (Ernst & Young) i KPMG čiji udeo na tržištu revizije listiranih kompanija u većini članica EU premašuje 85%.
Komitet za pravne poslove Evropskog parlamenta prvobitno je tražio da se kompanijama dozvoli da imaju istog računovođu 25 godina dok je Evropska komisija predložila zamenu na svakih šest godina.
Predlog promene revizora na šest godina naišao je na kritike i kompanija i investitora koji su se žalili da bi takva odredba koštala kompanije i vremena i rada na tenderskim procedurama.
Koordinacija na nivou EU
"Uprkos produženju perioda za rotaciju, ovi principi će značajno uticati na smanjenje preterane familijarnosti između revizora i njihovih klijenata i unapređenje profesionalnosti (revizora)", naglasio je Barnije, preneo je EurActiv.com.
Novim propisima će na 70% ukupnog računa biti limitirane naknade koje firme mogu da prikupljaju od nerevizorskih usluga.
Predviđeno je i unapređenje saradnje između nacionalnih revizora na nivou EU a posebna uloga na planu međunarodne saradnje data je Evropskoj službi za tržišta i hartije od vrednosti (ESMA).
"Izazov za revizorsku profesiju biće sprovođenje tih izmena na način da se pomogne obnova javnog poverenja u reviziju i revizore. Revizija je ključna za podršku globalnom biznisu i važno je da ne previdimo njenu vrednost", zaključila je direktorka Udruženja ovlašćenih računovođa.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|