Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Barozo: O slobodi kretanja se ne pregovara
|
|
|
|
|
Objavljeno : 14.02.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija očekuje od Švajcarske da predstavi rešenje posle referenduma na kome su se građani izjasnili za ograničavanje imigracije, rekao je predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo (Jose Barroso) koji je naglasio da se neće pregovorati o slobodi kretanja ljudi. Rezultat švajcarskog referenduma na kome su se građani izjasnili za ograničavanje imigracija iznenadio je evropske institucije, ali zato pogoduje strankama koje su borbu protiv imigracije i prenosa suvereniteta na EU postavili za glavne teme kampanje pred izbore za Evropski parlament.
Švajcarci su na referendumu 9. februara podržali ponovno uvođenje imigracionih kvota za građane EU, na šta je Evropska komisija saopštila da žali zbog toga jer je u suprotnosti sa principima slobodnog kretanja građana između EU i Švajcarske. Na referendumu 9. februara 50,3% izašlih na referendum "Stop masovnoj imigraciji", kao i više od polovine švjcarskih kantona i regiona, podržalo je ograničavanje doseljavanja stranaca.
"Švajcarska je ta koja treba da izađe sa rešenjima, ne ja ili Komisija", rekao je 13. februara Barozo novinarima i dodao da su predstavnici EU i švajcarskih vlasti u kontaktu ali da ne treba gajiti iluzije da će se pregovarati o principu slobode kretanja ljudi.
Predsednik Evropske komisije je rekao da je "primio na znanje" odluku švajcarskih vlasti da do kraja juna predstave plan o sprovođenju odluke donete na referendumu, a da bi nacra zakona trebalo da bude predstavljen krajem 2014. Švajcarske vlasti imaju tri godine da primene odluku donetu na referendumu.
Barozo je rekao da EU poštuje švajcarski referendum ali da je on doneo" ozbiljne probleme" pre svega Švajcarskoj.
"Nudimo Švajcarskoj jedinstven položaj. Švajcarska ima neograničen pristup našem unutrašnjem tržištu. Švajcarci mogu da se nastane gde god žele u Evropi", rekao je on i ocenio da da nije pošteno da Evropa pruža takve uslove a Švajcarska ne, i podsetio da je EU prvi trgovinski partner Švajcarskoj.
Evropska komisija je obustavila 10. februara pregovore sa Švajcarskoj o sporazumu o oblasti električne energije koji su u završnoj fazi.
Ishod švajcarskog referenduma odgovara populistima
Evropskeptične i populističke stranke u EU su jednoglasno, 100 dana pred izbore za Evropski parlament, pozdravile ishod referenduma u Švajcarskoj kao potvrdnu njihovih teza koje zastupaju u kampanji.
Rezultat tog referneduma pozdravili su kao "divnu vest" Nacionalni front, koji će prema anketama biti prvi po rezultatima na evropskim izborima u Francuskoj, i Britanska stranka za nezavisnost Najdžela Faraža (Nigel Farage) koja se zalaže za izlazak Britanije iz EU i drastično smanjenje broja imigranata.
"Ono što Švajcarci mogu da urade, možemo i mi", rekao je lider holandske Partije slobode, Gert Vilders (Geert Wilders), čija će partija ekstremne desnice verovatno biti pobednik na izborima za EP u Holandiji.
Preispitivanje prava na slobodu kretanja, jednog od osnovnih principa na kojima počiva EU, nije počelo sa švajcarskim referendumom. "U okviru 28 članica, sve veći broj birača deli taj stav koji je zasnovan na istim strahovima", rekao je stručnjak Instituta za međunarodne i strateške odnose (IRIS) u Parizu Žan-Iv Kami (Jean-Yves Camus).
Luksemburški ministar spoljnih poslova Žan Aselborn (Jean Asselborn) je pre sastanka šefova diplomatija EU 10. februara ocenio i da politika britanskih vlasti da ogranični socijalnu pomoć za radnike imigrante imati jednaku težinu u raspravi o švajcarskom referendumu koliko i stavovi ekstremnih stranka.
Portparol britanskog premijera Dejvida Kamerona (David Cameron) je rekao da švajcarski referendum pokazuje da postoji sve veća zarinutost zbog posledica slobode kretanja i u EU.
Sa svoje strane, evropski komesar za socijalna pitanja Laslo Andor (Laszlo) je rekao 10. februara na Univerzitetu u Bristolu da se velika većina ljudi seli iz jedne u drugu članicu EU da bi radila a ne da bi koristila socijalnu pomoć. Istakao je i da radnici imigranti doprinose ekonomiji i sistemu socijalne zaštite u članici u koju se dosele.
Međutim, Komisija će teško ubediti javnost u koristi od slobode kretanja.
Od početka ekonomske krize, koja je doprinela porastu nezaposlenosti i padu standarda, nezadovoljsto građana Evropskom unijom raste, rekla je direktora evropskog programa Nemačkog Maršal fonda Danijela Švarcer (Daniela Shwarzer) i dodala da je na imigraciju najviše usmereno nezadovoljstvo građana.
Poslanik Zelenih u Evropskom parlamentu Danijel Kon-Bendit (Cohn-Bendit) rekao da bi se, da je u Francuskoj organizovan isti referendum kao u Švajcarskoj, 60% građana izjasnilo za ograničavanje imigracije.
Bivši francuski premijer Fransoa Fijon (Franocis Fillon) rekao je da je sasvim priordno što Švajcarska želi da smanji broj stranca koji se doseljavaju zbog pitanja kapaciteta da ih integriše. Prema njegovim rečima, taj model bi trebalo da preuzmu EU ili Francuska.
"Ova vrsta ograničenja nije deo naše politike", rekla je portparolka Evropske komisija Pija Arenkilde-Hansen (Pia Ahrenkilde-Hansen). "Branićemo slobodu kretanja ljudi", rekla je ona i dodala da je to vrednost koja se ne dovodi u pitanje.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|