Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kameron želi Britaniju u EU ali uz promenu odnosa
|
|
|
|
|
Objavljeno : 15.01.2013. |
|
|
|
|
|
|
Britanski premijer Dejvid Kameron (Cameron) konačno će 18. januara predstaviti svoje viđenje budućih odnosa Velike Britanije i EU, odnosno kako bi oni trebalo da se preoblikuju. U načelu Kameron smatra da je Britaniji mesto u EU, ali da bi trebalo da povrati neke nadležnosti od Brisela. U okolnostima krize u zoni evra i reformi koje ona nameće, u Britaniji samo još više jača evropskepticizam i pokreće pitanje redefinisanja odnosa. Međutim, čelnici britanske privrede i opozicioni laburisti upozoravaju da bi udaljavanje od Unije moglo da nepovoljno utiče na britansku privredu i priliv investicija i da naškodi položaju Britanije u svetu.
Dugo iščekivani govor o odnosima Britanije sa EU Kameron će održati 18. januara tokom posete Holandiji, saopšteno je 14. januara iza njegovog kabineta. "Premijer želi da iznese svoje stavove o budućnosti Evropske unije, kako EU treba da se razvija i kako treba razviti njen odnos sa Velikom Britanijom", rekao je portparol Dauning strita. "On smatra da je važno da precizira svoj stav, a to je da je u nacionalnom interesu Britanije da ostane u Evropskoj uniji, ali sa modifikovanim odnosom", rekao je portparol.
Iako Kameron nije u potpunosti razjasnio svoje namere, očekuje se da će reći da su kriza u zoni evra i reforme koje ona nameće, prilika za Britaniju, koja nije prihvatila jedinstvenu valutu, da sa ostalih 26 partnera uspostavi odnose koji bi bili "više na odstojanju". U svom govoru, britanski premijer će verovatno izdvojiti ključne oblasti u kojima želi da se nadležnosti vrate sa nivoa EU na London, uključujući politiku imigracija, zapošljavanje i neka pravna pitanja, navodi EurActiv.com.
Protivnici upozoravaju da bi takvo manevrisanje moglo da pokrene lanac nepredviđenih događaja koji bi mogli da dovedu do istupanja Britanije iz Unije bilo ono dobrovoljno ili ne. Nakon toga bi, kako navode, šesta privreda u svetu postala verzija Švajcarske ili Norveške "u moru" sa znatno manjim uticajem nego sada.
Kameron odbacije takav scenario. On tvrdi da želi da Britanije ostane u reformisanoj EU ali da želi da povrati kontrolu u oblastima u kojima po njegovom i mišljenju drugih Brisel ima prevelik i štetan uticaj. "Mislim da sada ima mnogo ljudi koji kažu da žele da budu u Evropi ali da nisu zadovoljni svim aspektima tog odnosa i žele promenu. Tako ja to vidim", rekao je Kameron u intervjuu za britanski servis Bi-Bi-Si (BBC).
Kameron ipak smatra da organizovanje referenduma o članstvu u EU ne bi bio "dobar odgovor". Time je razočarao deo svoje Konzervativne partije koji traže da se što pre organizuje referendum na kome bi se građani izjasnili o članstvu u EU.
Britanski premijer želi da ono što bude dogovoreno o promeni u uslovima članstva Britanije u EU stavi na referendum. On je istakao da je potrebno da se Britanci konsultuju o novim odnosima svoje zemlje sa Unijom. U razgovoru za BBC istakao je da na referendumu neće biti postavljeno pitanje o tome da li Britanija treba da ostane u Uniji ili ne, i naveo da je to lažan izbor.
Zabrinuta Evropa
Pokušaj Britanije da povrati neka ovlašćenja na uštrb Evropske unije zabrinjavaju njene evropske partnere, i nemački ministar finansija Volfgang Šojble čak je upozorio na neku vrstu "ucene". Britanski premijer to odbacio, kao i ocene da je njegov potez "opasan" za opstanak Britanije u Uniji.
Izvori u kabinetu francuskog predsednika Fransoa Olanda kažu da Britanija neće moći da "po želji" ima odnose sa Evropom. "Britanija ne može biti Norveška kada je reč o obavezama i da istovremeno ima koristi od jedinstvenog tržišta", rekali su ti izvori.
Potpredsednik Evropske komisije Hoakin Almunija (Joaquin Almunia) rekao je bi eventualna odluka Britanije da izađe iz EU bila "vrlo loša" za ostale članice i "katastrofa" za London, kao i da bi za Kamerona bilo "vrlo teško" da ponovo pregovara o odnosima sa Unijom.
"Kada pripadate klubu ne možete biti uticajan član tako što ćete govoriti 'ja neću da prihvatim ovu odredu'", rekao je Almunija u emisiji "Hardtok" TV BBC.
Nemačka kancelarka Angela Merkel upozorila je 10. januara Kamerona da, ako bude organizovao referendum o članstvu, rizikuje da izoluje Britaniju i parališe evropske integracije dok je irski premijer Enda Keni (Kenny) ocenio da je ideja da Britanija istupi iz EU "katastrofalna".
Kameron u procepu
Istraživanja javnog mnjenja u Britaniji konstantno pokazuju da većina građana, iako je reč o "tankoj" većini, želi da Britanija istupi iz EU. Mnogi Britanci krive EU za veliki broj imigranata i smatraju da Britanija treba da u potpunosti preuzme kontrolu nad svojom granicom, kao i da britanske sudije ne treba da budu podređeni nadnacionalnim telima poput Evropskog suda pravde.
Istovremeno, u samoj Konzervativnoj stranci postoji uticajna klika koja traži referendum o članstvu u EU.
S druge strane, mnogi upozoravaju na štetne posledice eventualnog istupanja iz EU, pre svega kada je reč o privredi, s obzirom da je EU glavni trgovinski partner Britanije.
Pitanje odnosa sa EU bi moglo da se pokaže politički pogubnim za Kamerona. Bivša premijerka Margaret Tačer (Thatcher) je smenjena u svojoj stranci upravo zbog EU, a pitanje Evrope je često bilo povod za žestoke sukobe, navodi EurActiv.com.
Stvari komplikuje i proevropsko opredeljenje manjeg partnera u Kameronovoj vladi, Liberalnih demokrata. Lider te stranke levog centra Nik Kleg (Nick Clegg) je ocenio da je priča o vraćanju nadležnosti od Brisela "lažno obećanje umotano u britansku zastavu".
Kameron bi, ako bi još zaoštrio stavove o EU u predstojećem govoru, mogao da dodatno produbi podele u vladajućoh koaliciji.
Liberalne demokate smatraju i da je koketiranje sa izlaskom iz EU "sumanuti rizik" kada je reč o britanskoj privredi.
Lider Laburističke partije Ed Miliband, čija stranka prema anketama ima za 12 procentnih poena veću podršku od konzervativaca, rekao je 13. januara da bi bilo izuzetno opasno obavezati se na referendum o članstvu u EU.
SAD, blizak saveznik Britanije, pažljivo prate prilike. Visoki američki zvaničnik je prošle nedelje, što nije uobičajeno, reagovao na to unutrašnje pitanje, rekavši da SAD žele da Britanija ostane u EU i da i dalje bude uticajna. Poruka je verovatno stigla u vreme kada je Kameron usaglašavao poslednje detalje svog govora o EU.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|