Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Francuska šiti svoju privredu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.02.2014. |
|
|
|
|
|
|
Francuska je odlučila da preduzme dva koraka kako bi podstakla svoju privredu i zaštitila zaposlene. U toj članici EU je donet zakon kojim se rukovodioci preduzeća obavezuju da pre zatvaranja preduzeća potraže kupca ili će se suočiti sa kaznama zbog zatvaranja radnih mesta. Takođe, Francuska planira da osnuje državnu rudarsku kompaniju koja treba da tu zemlju vrati "u igru" kada je reč o rudarstvu i na domaćem i na međunarodnom tržištu. Ta kompanija, u koju će moći da se u određenom udelu uključi i privatni kapital, treba da "izvozi" stručno znanje i obezbedi snabdevanje sirovinama.
Francuska je 24. februara dobila zakon koji treba da omogući da se sačuvaju radna mesta u industriji tako što će rukovodioci preduzeća morati da pre zatvaranja preduzeća pokušaju da pronađu nekoga ko bi preuzeo firmu.
Prema zakonu, rukovodioci preduzeća koje zapošljava više od 1.000 ljudi, a treba da zatvori preduzeće ili postrojenje, moraju da u periodu od tri meseca pokušaju da pronađu nekog ko bi ga preuzeo ili će se suočiti sa kaznom, navodi agencija Frans pres. Zaposleni, takođe, mogu da daju ponudu za preuzimanje preduzeća.
Odbor preduzeća ili predstavnici zaposlenih mogu da se obrate sudu ako ocene da nije poštovana obaveza da se pronađe kupac ili nije uvažena ozbiljna ponuda za preuzimanje.
Preduzeće koje ne potraži kupca suočava se sa kaznom od više od 28.000 evra po zatvorenom radnom mestu, ali kazna pritom neće prelaziti 2% ukupnih prihoda firme. Preduzeće može čak biti kažnjeno i vraćanjem javnih sredstva koja su mu na ime pomoći isplaćivana u prethodne dve godine.
Ova odreda odslikava zahteve sindikata zaposlenih u francuskim postrojenjima giganta za proizvodnju čelika ArselorMitala (ArcelorMittal), koji su odbijali dve godine da frabriku predaju konkurentskoj firmi.
Nacrt zakona je krajem 2012. najavio ministar za industriju Arno Montbur (Arnaud Montebourg), a upućen je u proceduru 1. maja 2013, na Praznik rada.
Ministar za socijalnu ekonomiju i solidarnost Benoa Amon (Benoit Hamon) rekao je da se zakon ne bavi "sitničavom kontrolom" već vrednostima i istakao da je to zakon "ekonomskog i socijalnog napretka", i da je pragmatičan.
Zakon, takođe, daje povlastice akcionarima koji dugo imaju udeo u nekom preduzeću, odnosno predviđa da njihov glas ima težinu dva glasa. Zakon će preciznije definisati propise za neprijateljske ponude za preuzimanje.
Osnivanje državne rudarske kompanije
Francuski ministar industrije je označio početak "obnove rudarstva" u Francuskoj tokom nedavne posete najvećem rudniku gipsa u Evropi, u oblasti Val d'Oaz. On je tada zvanično najavio osnivanje državne kompanije za rudarstvo u Francuskoj (CMF) koja treba da doprinese snadevanju sirovinama i izvozu francuskog znanja, piše EurAktiv Francuska.
"Ona bi trebalo da se sastoji od matične kompanije stručne za geologiju, slojeve zemljišta i eksploataciju mineralnih resursa", rekao je Montbur.
Cilj je da se "Francuska ponovo uključi u svetsku borbu za pristup prirodnim resursima", rekao je Montbur i dodao da je najvažnije da se povrati kontrola nad francuskim rudnim resursima i obezbedi snabdevanje sirovinama.
Detalji o budućoj kompaniji nisu još potpuno poznati, ali će sredstva obezbediti francuska Agencija za državno učešće u firmama (APE) i Kancelarija za geološka i rudna istraživanja (BRGM). Agencija i Kancelarija će uložiti između 200 i 400 miliona evra u periodu od pet do 10 godina.
U budućnosti, državna kompanija će moći da formira partnerstvo sa privatnim sektorom. "U državnu rudarsku kompaniju Francuske na kraju će moći da uđe i privatni kapital", rekao je Montbur. Međutim, država će imati većinsko učešće u finansiranju.
"Formiranje državne rudarske kompanije omogućiće upravljanje cenama, kvalitetom i našim suverenitetom. U prošlosti, izdao sam mnoge dozvole stranim rudarskim kompanijama jer uopšte nije bilo francuskih kompanija. To je sada ispravljeno", rekao je ministar industrije.
Francuska želi i da obezbedi uvoz sirovina neophodnih industriji čelika i aluminijuma, kao i snabdevanje mineralima "retke zemlje" koji su potrebni za visoke tehnologije, odnosno pri izradi mobilnih telefona i mikroprocesora.
Državna rudarska kompanija neće delovati samo u Francuskoj. Prvi projekat koji je razmatran odnosi se na eksploataciju francuskih rudnika i zatim eksploataciju zlata u Gijani i nikla u Novoj Kaledoniji, francuskim prekomorskim teritorijama.
Takođe, mnoge zemlje u Africi i centralnoj Aziji stavile su do znanja da su zainteresovane za francusko stručno znanje. Nova državna kompanija biće holding koji će činiti ogranci u zemljama u kojima će biti prisutna.
Montbur je potvrdio da će se zakon o rudarstvu biti izmenjen i dodao da je uveren da postoji nacionalno jedinstvo kada je reč o rudarstu. Nacrt zakona bi trebalo da bude predstavljen do leta ove godine.
Izvor: AFP, EurActiv.rs
Foto: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|