Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU intenzivira borbu protiv utaja poreza
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.03.2014. |
|
|
|
|
|
|
Austrija i Luksemburg 20. marta su odustali od negovanja bankarske tajne, omogućivši time da se u EU poboljša borba protiv utaje poreza i prevare. Dogovor na koji su pristale omogućiće da se nakon šest godina usvoji izmena propisa o oporezivanju štednje. Prema procenama, poreske utaje i prevare godišnje Evropu koštaju 1.000 milijardi evra.
Odluka Luksemburga i Austrije je "neophodna" i "omogućiće zemljama članicama da se uspešno bore protiv poreskih utaja i prevara", ocenio je predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej. On je istakao da su efikasni poreski mehanizmi ključni za dobro funkcionisanje tržišne privrede i za društvenu pravdu.
Ovo je dugo očekivana odluka. Evropska komisija je 2008. predložila izmenu propisa o oporezivanju štednje kako bi se ispravili nedostaci tog teksta. Međutim, uprkos svim izjavama o dobim namerama za napredak, do sada nije bio moguć dogovor jer Luksemburg i Austrija, zemlje tradicionalno vezane za bankarsku tajnu, nisu od nje odustajale.
Ove dve zemlje su tražile da se slični uslovi nametnu i određenim zemljama koje nisu članice EU - Švajcarskoj, Lihtenštajnu, Monaku, Andori i San Marinu. Najzad je dogovoreno da Evropska komisija sa tim zemljama krene u pregovore.
"Ukoliko se ne postigne uspeh do kraja godine, Komisija će predložiiti mere koje će za tih pet zemalja biti pravi podsticaj da krenu u tom pravcu", izjavio je premijer Luksemburga Gzavije Betel (Xavier Bettel).
Betel je odbacio mogućnost da njegova zemlja povuče odluku i rekao da Luksemburg odavno uspostavlja transparentni bankarski sistem, i da je odluka doneta 20. marta uveče potvrda toga.
"Želeli smo garancije i dobili smo ih", rekao je on, dodavši da će evropska direktiva biti usvojena "u narednim nedeljama".
Nevladine organizacije su bez odlaganja pozdravil e odluku. Tako je humaniratni Oksfam saopštio da bi zemlje članice sada mogle najsiromašnijima da dodele basnoslovne iznose koji se povezuju sa prevarama i utajama poreza. Prema proceni Van Rompeja, Evropu ove pošasti koštaju 1.000 milijardi evra godišnje.
Kočnica za fantomske firme
Konkretno, evropska direktiva bi trebalo da proširi automatsku razmenu podataka o porezima i na isplate fondova i fondacija, dok je to do sada bilo ograničeno na pojedince. To je ključni element u lepezi mehanzama EU za borbu protiv utaje poreza i bankarske tajne.
Odluke u oblasti poreza donose se jednoglasno, odnosno konsenzusom svih 28 zemalja članica. Zbog toga je odbijanje Luksemburga i Austrije da se povinuju tim pravilima predstavljalo nepremostivu prepreku.
Evropska komisija je prvobitno planirala da se do kraja 2013. godine donese odluka, pa su šefovi država i vlada zemalja članica zatražili da se ovo pitanje konačno reši u martu.
U međuvremenu, zemlje članice Grupe 20 najvećih svetskih privreda, koje u svetskoj privredi učestvuju sa 85%, odobrile su standard automatske razmene podataka koji je osmišljen u Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD). Luksemburg je među 42 zemlje koje su se obavezale da taj standard poštuju. On će obavezati poreseke vlasti da pruže sve informacije o finansijskim sredstvima koje su kod njih položili nerezidenti, bez obzira da li je reč o pojedincima ili organizacijama.
Ovaj standard G20 će početi da se primenjuje krajem 2015. godine. NJime su pokriveni bankarski depoziti, ali i kamate i dobit od kapitala. Kao i evropska direktiva, cilj je da se pronađe krajnji i stvarni korisnik ovakve dobiti, čime bi se u teoriji izbegla poreka utaja preko fondova i drugih fantomskih firmi.
Da bi borba protiv prevara bila efikasnija, Evropljani bi trebalo da postignu "jedinstveni politički sporazum" o drugom tekstu, direktivi o administrativnoj saradnji. Taj tekst, koji bi trebalo da stupi na snagu 2015.godine, predviđa automatsku razmenu podataka o platama i honorarima, naknadama, penzijama, prihodima od nekretnina i određenim živornim osiguranjima. Plan je da se usvoji u drugoj polovini godine.
Izvor: AFP
Foto: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|