Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Na pomolu nove zemlje sa potencijalom za rast
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.04.2014. |
|
|
|
|
|
|
Posle BRIKS-a, tu su MINT, PPIKS ili CIVETS: ekonomisti i investitori se takmiče u akronimima kako bi izdvojili nove zemlje koje bi mogle da preuzmu baklju od Kine, Brazila i drugih zemalja sa ubrzanim razvojem ekonomije koji se sada, međutim, usporava. Na ovaj trend ukazuju zabrinjavajući signali koji stižu iz Kine i Brazila, kao i procene finansijskih agencija, poput francuskog Kofasa (Coface), o tome koji bi zemlje mogle biti novi predvodnici u razvoju. Međutim, takve klasifikacije nisu ništa novo u finansijskim krugovima, a stručnjaci smatraju i da ne treba odmah otpisati zemlje BRIKS-a jer će i dalje biti privlačne za ulaganja.
Kofas, francuska agencija za osiguranje kredita koja radi u 66 zemalja u svetu, nedavno je objavio svoju listu zemalja sa velikim potencijalom rasta, a to su Peru, Filipini, Indonezija, Kolumbija i Šri Lanka (PPICS).
Te zemlje imaju potencijal za rast iznad 4%, raznovrstan ekonomski profil, nisu suviše zavisne od uvoza sirovina i donekle su otporne na ekonomske potrese. Pritom, imaju i funkcionalan finansijski sistem, navodi AFP.
Kofas toj listi dodaje i Keniju, Tanzaniju, Zambiju, Bangladeš i Etiopiju koje imaju potencijal za rast, ali su nešto rizičnije.
Lista je objavljena u trenutku kada se velike zemlje sa ubrzanim ekonomskim razvojem suočavaju sa lošim rezultatima.
Rusija, u sred krize oko Ukrajine, suočava se sa odlivom kapitala. Boninetna agencija Standard i Pur (Standard&Poor's) snizila je Brazilu kreditni rejting, dok se Kina suočila počektom marta sa problemom isplate obveznica, kao i povlačenjem uloga štedišta u jednoj lokalnoj banci - najnovijim znacima sve većih pritisaka na finansijski sistem te zemlje.
Međutim, potraga za novim zemljama sa potencijalom za rast ne datira od juče i interesovanje investitora se već ranije preusmerilo sa zemalja BRIKS-a (BRICS - Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika). Dovoljno je videti da lista konsultantske kompanije MSCI koja je, kada je prvi put objavljena 1988, sadržala 10 zemalja, sada sadrži 21 zemlju, navodi se u analizi AFP-a.
Tu je i grupa zemalja MINT (Meksiko, Indonezija, Nigerija i Turska), kako ih je nazvao ekonomista DŽim O'Nil (Jim O'Neil) koji je smislio termin BRIK dok je radio za Goldman Saks.
O'Nil smatra da će zemlje u okviru BRIKS-a i MINT-a verovatno i dalje biti najprivlačnije destinacije za ulaganja u naredne dve decenije uprkos potresima na njihovim tržištima, navodi Rojters.
U igri su i CIVETS (Kolumbija, Indonezija, Vijetnam, Egipat, Turska i Južna Afrika), kako ih naziva istraživački i konsultantski deo lista Ekonomist (The Economist Intelligence Unit), piše AFP.
Ekonomista u ING IM Marten-Jan Bakum (Bakkum) smatra da je koncept BRIK-a već oslabljen. "Zašto u tu grupu ne svrstati i Meksiko?", dodao je on.
Ekonomista Kofasa Iv Zlotovski (Yves Zlotowski) je podsetio da je koncept zemlje sa velikim potencijalom za rast stvoren zbog Meksika tokom 1980-tih na osnovu pristupa te zemlje međunarodnom tržištu duga.
Bakum je ocenio da je "problem ovih lepih naziva to što traju samo nekoliko godina".
On je dodao i da nove zemlje sa potencijalom za rast imaju problem likvidnosti, da "katkad nema bog-zna-šta da se kupi" od njih, a postoji i problem pristupa tržištu.
Bakum smatra da je bolji drugačiji pristup. "Možemo, na primer, podeliti zemlje po tome da li su vrlo ili malo zavisne od Kine", s obzirom da kineski razvoj sada predstavlja "najveći rizik", rekao je on.
Zlotovski je rekao da ne treba odmah otpisati velike zemlje sa potencijalom za rast. "Da, njihov devizni kurs je pogođen ali posledice nisu katastrofalne. Nismo videli da je (predsednica Brazila Dilma) Rusef tražla pomoć od MMF-a", rekao je on.
Analitičar u Sakso banci Kristofer Dembik (Ćristopher) izdvaja tri zemlje kao predvodnice - Peru, Kolumbiju i Indoneziju, dok Tursku i Nigeriju svrstava u zemlje sa značajnim političkim rizikom.
Međutim, nijedna od tih zemlja nema tako veliki broj stanovnika i eksplozivan rast kao što su imale zemlje BRIKS-a. Indonezija je imala u proteklih nekoliko godina stopu rasta od oko 5%, što je znatno manje od rasta od 10% koji je Kina ranije ostvarivala.
To, međutim, nije samo po sebi loše, smatra Dembik. "Možda ćemo imati zato rast koji je više održiv", rekao je on.
Izvor: AFP
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|