Projekat podržali
Sponzori mreže
|
OLAF radio više i brže za dobro poreskih obveznika u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.04.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropska kancelarija za borbu protiv pronevera (OLAF) pojačala je borbu protiv zloupotreba širom Evrope a građani i institucije dostavili su joj 2013. godine više nego ikada pre informacija za potencijalne istrage. OLAF je u 2013. završio rekordan broj istraga, smanjio vreme njihovog trajanja i dao najviše preporuka za pet godina. Takođe je preporučio vraćanje u budžet Evropske unije 402,8 miliona evra čime će se pomoći finansiranje projekata i ublažavanje bremena poreskih obveznika EU. Istovremeno je OLAF pomogao da se u protekloj godini u budžet EU vrati 117,05 miliona evra, što je za dvadesetak miliona više nego 2012.
Odlični rezultati pokazuju da OLAF postaje sve efikasniji na korist evropskih građana, istakla je Evropska komisija.
"U 2013. smo uspeli da modernizujemo OLAF i napravimo od njega sve sposobniju službu za borbu protiv prevara i korupcije u EU. Reorganizacija iz 2012. dala je obećavajuće rezultate i omogućila nam da unapredimo istrage, doprinesemo ključnim zakonima i produbimo saradnju sa operativnim partnerima. To je postignuto da istim sredstvima kao u prethodnim godinama, što govori o posvećenosti i profesionalizmu naših službenika", istakao je na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen izveštaj o radu OLAF za 2013. generalni direktor Kancelarije Djovani Kesler (Giovanni Kessler).
Govoreći o izgledima za 2014, Kesler je kazao da je OLAF ojačao zahvaljujući stupanju na snagu nove regulative za tu kancelariju, kao i usvajanju novih smernica o istražnom postupku za službenike OLAF, i najavio dalju borbu sa proneverama.
Background Iz budžeta EU finansira se niz programa i projekata sa ciljem unapređenja života građana širom EU i izvan. Neadekvatno korišćenje novca iz budžeta EU ili izbegavanje poreza, carina i dažbina kojima se puni budžet stoga ide direktno na štetu evropskih građana i dovodi u pitanje ceo evropski projekat.
OLAF je osnovan 1999. godine a zadaci su mu da:
- štiti finansijske interese EU istražujući prevare, korupciju i druge nelegalne aktivnosti;
- otkriva i istražuje ozbiljne probleme u obavljanju stručnih poslova članica ili službenika institucija i tela EU koji za posledicu mogu da imaju pokretanje disciplinskog ili krivičnog postupka;
- podržava institucije EU, posebno Evropsku komisiju, u razvoju i sprovođenju zakona i politika za borbu sa proneverama.
"Nastavićemo aktivno da podržavamo planove Evropske komisije za uspostavljanje Kancelarije evropskog javnog tužilaštva. Taj projekat ključni je deo naše vizije bolje zaštite finansijskih interesa EU", naglasio je direktor OLAF.
Otvoren veliki broj istraga
U 2013. godini OLAF je dobio najveći broj informacija za potencijalno otvaranje istraga od osnivanja - 1.294. To je za 35% veći broj nego u 2009. i ukazuje da su građani EU, institucije i drugi partneri nastavili da prate prevare i zloupotrebe, ali i da sve više veruju u istražne kapacitete OLAF.
Uprkos velikom broj pristiglih infromacija, OLAF ih je uspešno obradio (odlučio o eventualnom pokretanju istrage) i to za kraće vreme, u proseku za 1,8 meseci. U poslednje dve godine OLAF je skratio trajanje te faze selekcije za više od 70%.
U prethodnoj godini OLAF je pokrenuo 253 istrage, što je za 58% više nego 2009. godine. Istovremeno je Kancelarija završila 293 istrage a prosečno vreme trajanje istrage smanjeno je na 21,8 meseci, što je najmanje za proteklih pet godina. Efikasnijim i bržim istragama OLAF je uvećao šanse da se slučajevi završe sa opipljivim rezultatima.
OLAF je dao i 353 preporuke za pokretanje finansijskih, sudskih, administrativnih ili disciplinskih postupaka i to je za 81% više u poređenju sa 2009. godinom, navodi se u 14. godišnjem izveštaju te kancelarije.
Doprinos na polju zakonodavstva
Evropska kancelarija za borbu protiv pronevera pomagala je Komisiji u razvoju politika i zakonodavstva za borbu sa prevarama, uključujući u izradi predloga za uspostavljanje evropskog javnog tužilaštva u julu 2013. Pokretanje tužilaštva treba da osigura gonjenje zloupotreba budžeta EU širom Unije i privođenje prevaranata pravdi.
Tokom 2013. među prioritetima OLAF bila je borba protiv nelegalne trgovine duvanskim proizvodima koja budžete EU i njenih članica svake godine ostavlja bez znatnih sredstava.
OLAF je 2013. takođe proširio delokrug delovanja, s obzirom na kompleksnost slučajeva prevara sa prekograničnom ili međunarodnom dimenzijom. Naime, Kancelarija je sklopila niz sporazuma o saradnji sa partnerima iz i izvan Evrope. Kako se ističe, takva partnerstva obezbediće bolju zaštitu finansijskih interesa EU u korist poreskih obveznika.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: OLAF
Povezani sadržaj
|
|
|