Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Osnovana Evroazijska ekonomska unija
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.05.2014. |
|
|
|
|
|
|
Predsednici Rusije, Belorusije i Kazahstana potpisali su 29. maja u Astani sporazum o osnivanju Evroazijske ekonomske unije (EEU) od 1. januara 2015. godine kojom će podržati dalje povezivanje tih zemalja, koje su od 2010. već ujedinjene u Carinsku uniju. Evroazijska unija će biti otvorena za nove članice a doneće slobodno kretanje robe, usluga, kapitala i radne snage. Delovaće po univerzalnim i jasnim pravilima, uključujući pravila i principe usvojene u Svetskoj trgovinskoj organizaciji. Stvaranje Evroazijske unije tumači se kao odgovor ruskog predsednika Putina Evropskoj uniji u uslovima krize oko Ukrajine mada iz EEU poručuju da ne prave novi SSSR i da dve unije nisu protivnici, već da treba da se dopunjuju.
Ruski predsednik nastojao je na različite načine da okupi susede u kontra-projektu EU. Krajem 2013, pod pritiskom Moskve, tadašnji ukrajinski predsednik Viktor Janukovič odbio je da potpiše sporazum o pristupanju sa EU i to je dovelo do protesta i svrgavanja Janukoviča. Nakon toga, postalo je izvesno da Ukrajina neće biti članica EEU iako je ranije učestvovala u pripremama.
Vladimir Putin, Aleksandar Lukašenko i Nursultan Nazarbajev dokument o osnivanju Evroazijske ekonomske unije potpisali su na sastanku Višeg evroazijskog ekonomskog saveta.
"Tri zemlje se obavezuju da će garantovati slobodno kretanje proizvoda, usluga, kapitala i radnika, sprovoditi zajedničku politiku u ključnim oblastima ekonomije - energetici, industriji, poljoprivredi i saobraćaju", navodi se u saopštenju Kremlja.
Time je okončano formiranje velikog zajedničkog tržišta na prostoru Zajednice nezavisnih država koje će postati "novi moćni centar ekonomskog razvoja".
Ovaj projekat je od velikog značaja za Putina koji je 2005. ocenio da je raspad SSSR-a "najveća geopolitička katastrofa" 20. veka.
Ruski predsednik morao je međutim da se pomiri s tim da u toj uniji neće biti i Ukrajina, zemlja sa 46 miliona stanovnika koja je u krizi i čiji je proruski predsednik Viktor Janukovič svrgnut.
Odnosi Moskve i Kijeva, kao i Rusije i Zapada, naročito su se pogoršali jer je Rusija pripojila ukrajinski Krim početkom 2014. i jer je na istoku Ukrajine u toku višemesečna proruska, separatistička oružana pobuna.
Putin je ukazao da se sporazum potpisuje u glavnom gradu Kazahstana čiji je predsednik Nazarbajev u govoru na Moskovskom univerzitetu 1994. predožio ideju evroazijske unije.
"Danas stvaramo moćan i atraktivan centar ekonomskog razvoja, vodeće regionalno tržište", istakao je Putin dodajući da će ta unija "držati" petinu svetskih rezervi gasa i oko 15% rezervi nafte. Ruski predsednik rekao je i da te tri zemlje imaju dobro razvijenu industriju zasnovanu na "snažnom personalnom, intelektualnom i kulturnom potencijalu".
"Geografski položaj nam dozvoljava da napravimo saobraćajne i logističke rute ne samo regionalnog, već i globalnog značaja, koje omogućavaju privlačenje ogromnih trgovinskih tokova u Evropi i Aziji", istakao je Putin.
Predsednik Rusije rekao je i da su tri zemlje uz "očuvanje punog suvereniteta obezbedile bližu i dobro orkestriranu ekonomsku saradnju i interakciju".
Putin je po potpisivanju sporazuma rekao i da će osnivanje EEU doprineti unapređenju stabilnosti finansijskih sistema članica Unije a u perspektivi se vidi i stvaranje zajedničkog finansijskog tržišta.
Iz Astane su pozvali predsednika Jermenije da do 15. juna 2014. potpiše sporazum o pristupanju Uniji. Kao zemlja koja takođe ima sve šanse da se pridruži EEU vidi se i Kirgizija, rekao je ruski predsednik.
Komentarišući činjenicu da je Ukrajina svojevremeno želela da uđe u EEU, Lukašenko je rekao da će "pre ili kasnije" ukrajinski lideri shvatiti "gde leži sreća" i šta je "dobro za ukrajinski narod".
"Neke (potencijalne članice) izgubili smo usput. Ukrajina je vredno krenula da radi sa nama, ali je to bilo veoma teško za Ukrajinu", kazao je beloruski predsednik.
Kada je reč o susednom naftom bogatom Azerbejdžanu, ta zemlja nije napravila odlučujući korak ni ka integraciji u Carinsku uniju ni ka integraciji u EU.
Predsednik Kazahstana upozorio je članice EEU da nastoje da ne ponavljaju greške EU, koja se još bori sa ekonomskim posledicama recesije.
"Ključ je da nijedna članica neće biti deindustrijalizovana i tradicionalne industrije neće stradati. To su lekcije iz evropske recesije", rekao je Nazarbajev.
Sporazum o osnivanju Evroazijske ekonomske unije zasnovan je na ugovornom i pravnom osnovu Carinske unije i odredbama Zajedničkog ekonomskog prostora, kao i u skladu sa pravilima Svetske trgovinske organizacije.Taj sporazum ima 28 poglavlja i 118 članova, kao i 32 priloga, sveukpuno 700 strana.
EEU nije protivnik EU
Kako je ranije rekao beloruski ministar spoljnih poslova Vladimir Makei, osnivanje Evroazijske ekonomske unije ne znači obnovu SSSR i ne treba je smatrati protivnikom Evropske unije.
Makei je nedavno upozorio da neki zvaničnici u Briselu "stavljaju EU u opoziciju Evroazijskoj uniji" i ocenio to pogrešnim.
"Mi treba da mislimo kako da se te unije uzajamno dopunjuju", rekao je beloruski zvaničnik.
Članica upravnog odbora Evrozijske ekonomske komisije Tatjana Valovaja ocenila je da su EEU i EU "prirodni partneri".
"Ne smatramo EU konkurentom već verujemo da su EU i EEU prirodni partneri", kazala je Valovaja.
Iz Brisela još nema reagovanja na osnivanje Evroazijske ekonomske unije.
Izvor: ITAR-TASS, AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|