U budućoj Evropskoj komisiji nije predviđeno mesto komesara za proširenje, piše 4. septembra portal EurActiv.com pozivajući se na interni dokument iz Komisije. Planirano je, međutim, da bude imenovan komesar za politiku susedstva, a u njegovoj nadležnosti će verovatno biti i politika proširenja. Prema dokumentu koji nije konačan i podložan je izmenama, u Komisiji neće više biti jedinstvenog resora za unutrašnje tržište EU i finansijske usluge, a uvodi se i mesto potpredsednika za budžet i finansijsku kontrolu.
Dokument, u koji je uvid imao EurActiv.com, pripremila je služba novoimenovanog predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera (Jean-Claude Juncker) i u njemu se navode imena kandidata i njihovih budućih resora. Taj dokument od 2. septembra ne predstavlja konačnu veziju i podložan je promenama, navodi taj portal sa sedištem u Briselu.
Prema dokumentu, Austrijanac Johanes Han (Johannes Hahn) bi trebalo da bude imenovan za komesara za politiku susedstva koja je dobila na značaju zbog ukrajinske krize, ali za sada nije poznato da li će u njegovu nadležnost spadati i politika proširenja, s obzirom da tog resora nema u dokumentu, piše EurActiv.com.
Izvori u sedištu EU su rekli agenciji Beta da će u budućoj Evropskoj komisiji politika prijema novih zemalja u članstvo Unije biti najverovatnije uključena u nadležnosti komesara za susedstvo EU ili komesara sa "sličnom formulacijom sveobuhvatnog delokruga politike proširienja, istočnog partnerstva i okruženja Unije".
Portparolka novog predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera, Nataša Berto saopštila je 4. septembra da ne može da kaže bilo šta o tvrdnji portala EurActiv.com "da u novoj Evropskoj komisiji neće biti komesara za proširenje".
Junkerova predstavnica za štampu je naglasila da konačna odluka o novim komesarima i resorima Evropske komisije još nije usvojena, a izvori u EU su Beti preneli da će to biti saopšteno najverovatnije 8. septembra.
Druge novine
Osim komesara za proširenje, u budućoj Komisiji nije predviđeno ni mesto komesara za unutrašnje tržište a mesto komesara za digitalnu agendu biće zamenjeno mestom potpredsednika za digitalna pitanja i inovacije koje bi trebalo da pripadne odlazećoj slovenačkoj premijerki Alenki Bratušek.
Hrvatski član Komisije Neven Mimica koji je sada komesar za zaštitu potrošača treba da dobije resor regionalne politike.
Uvodi se i funkcija potpredsednika za bolje propise, što bi trebalo da zadovolji britanskog premijera Dejvida Kamerona (David Cameron) koji je vodio kampanju za manje birokratije i procedura u odlučivanju u EU.
U Komisiji će pored komesara za energetiku i klimu postojati i potpredsednik za energetsku uniju.
Uvodi se i mesto potpredsednika Evropske komisije za rast, ekonomiju i monetarnu uniju, Evropski semestar i socijalni dijalog.
Predloženo je da Evropska komisija ima ukupno šest potpredsednika, od kojih će jedan biti zadužen za budžet i finansijsku kontrolu. Taj resor bi trebalo da pripadne Poljakinji Elžbjeti Bjenkovski.
Politička ravnoteža
Buduća Evropska komisija će, prema dokumentu, biti politički uravnotežena.
Grupi Evropske narodne partije (EPP) pripašće 12 resora, uključujući dva potpredsenička mesta, Socijalisti i demokrate dobiće osam mesta, uključujući dva potpredsednička, a liberali (ALDE) pet mesta sa, takođe, dva potpredsednička mesta.
Predsednik Evropske komisije je, takođe, iz redova EPP, a ako Belgija predloži Marijanu Tisenovu (Marianne Thyssen) iz flamanske stranke desnog centra u Evropskom parlamentu, to znači da će ta grupa imati ukupno 14 mesta u Komisiji.
Jedno mesto je pripalo Evropskim konzervativcima i reformistima.
Razočarenje za Britaniju i Francusku
Britanski premijer neće verovatno biti mnogo zadovoljan što je britanskom kandidatu DŽonatanu Hilu (Johnatan Hill) pripasti resor energetike i klimatskih promenama. Kameron je tražio za Britaniju mesto više od komesara, a Hilovi poslovi će po svemu sudeći biti pod okriljem potpredsednika za energetsku uniju koje će pripasti Letoncu Valdisu Dombrovakisu.
Isto važi i za Francusku koja je tražila resor ekonomskih poslova a njen kandidat Pjer Moskovisi (Pierre Moscovici) će, prema dokumentu, dobiti resor za konkurenciju.
Ekonomski poslovi bi trebalo da budu dodeljeni Fincu Jirkiju Katainenu koji već obavlja tu funkciju kao privremeni komesar pošto je nekadašnji komesar Oli Ren, nakon izbora u maju, izabran za predsednika Evropskog parlamenta.
Finansijske usluge
Prema dokumentu, u Komisiji nije predviđeno mesto komesara za unutrašnje tržište koje je bilo jedno od najuticajnijih, pošto je obuhvatalo i finansijske usluge i evropsko jedinstveno tržište.
Nakon izbijanja finansijske krize postalo je jasno da su te dve oblasti prevelik zalogaj za jedan direktorat u Komisiji, a govorkalo se i da bi moglo da bude uvedeno mesto samo za finansijska pitanja, odnosno "car finansijskih usluga".
Ta oblast će sada po svemu sudeći pripasti resoru za ekonomska i monetarna. Istovremeno, u dokumentu se ne pominje komesar za unutrašnje tržište, što bi moglo da znači da će ili biti ukinuto ili pripojeno drugom resoru.
Oblast revizije, carina i borbe protiv korupcije i prevara, koje su do sada bile obuhvaćene jednim resorom, u novoj Komisiji će biti razdvojeno, ali nije sasvim jasno ko će sve biti nadležan za ta pitanja.
Postojaće potpredsednik za budžet i finansijsku kontrolu, komesar za carinu i komesar za pravdu i borbu protiv pronevera, kao i komesar za poreska pitanja i borbu protiv pronevera.
Belgija loše prošla
U raspodeli resora, najgore je prošla Belgija kojoj je pripalo mesto komesara za veštine, mlade i višejezičnost. Ime belgijskog komesara nije navedeno u dokumentu, pošto ga Belgija koja pokušava da formira vladu, još nije predložila.
Belgijski mediji pišu da će to biti Marijana Tisen, suprotno ranijim glasinama da će Belgija predložiti potpredsendika vlade Didijea Reindera (Didier Reynders).
Ako Tisenova bude izabrana to znači da će u Komisiji biti devet žena, što bi trebalo da zadovolji Evropski parlament koji insistira na većoj zastupljenosti žena na rukovodećim funkcijama.
Polovičan uspeh za istočnu Evropu
Rumunija koja je želela da zadrži resor poljoprivrede trebalo bi da dobije mesto komesara za humanitarnu pomoć za svoju kandidatkinju Korinu Kretu.
Poljoprivreda je dodeljena Filu Hoganu (Phil) iz Irske.
Bugarska je prakično žrtva kasnog ulaska u trku poljske kandidatkinje. Bugarka Kristalina Georgijeva, dosadašnja komesarka za humanitarnu pomoć koja je bila kandidat i za visoku predstavnicu EU, trebalo je da dobije mesto potpredsednice za budžet, ali je ono pripalo Eržbjeti Bjenkovskoj.
Tako će Poljaci zadržati resror budžeta jer se i dosadašnji komesar iz Poljske Januš Levandovski bavio tom oblašću.
Georgijeva bi trebalo da bude komesarka za poreska pitanja i borbu protiv pronevera.
Nagrada za neke
Neki kandidati koji su imali visoke funkcije u svojim zemljama dobićei visoke pozicije i u Komisiji. Tako je Bratušekova postala potredsednik, a to će biti i bivši premijeri Letonije i Estonije Valdis Dombrovkis za energetsku uniju i Andrus Ansip za rast, ekonomiju i monetarnu uniju, Evropski semestar i socijalni dijalog.
Bez iznenađenja za Nemačku
Nemački kandidat Ginter Etinger (Gunther Oettinger), odlazeći komesar energetike, trebalo bi da bude imenovan za komesara trgovine u novoj Komisiji, kao što je to Berlin i želeo. To znači da će Etinger biti glavni pregovarač EU u pregovorima sa SAD o sporazumu o slobodnoj trgovini i investicijama (TTIP).
Logičan izbor
Kandidat Malte Karmenu Vela bi trebalo da bude komesar za ribarstvo, a Dankinja Margrete Vestager (Margrethe) komesarka za životnu sredinu.
Litvanac Vitenis Andruikaitis, lekar po profesiji, biće komesar za zdravlje i bezbednost hrane.
Šveđanka Sesilija Malmstrom (Cecilia Malmstroem) koja je do sada bila komesarka za unutrašnje poslove ubuduće će biti nadležna za resor pravde i borbe protiv pronevera.
Razočarenja
Sadašnji potpredsednik Evropske komisije i komesar za međuinstitiucionalne odnose i administraciju Maroš Šefčovič iz Slovačke dobiće resor razvoja tako da više neće biti potpredsednik.
Španija koja se nadala da će njen kandidat Migel Arijas Kanjete (Miguel Arias Canete) dobiti neke značajniji resor, moraće da se zadovolji istraživanjem i inovacijama.
Čehinja Vera Jourova koja je sebe isticala kao kandidata za regionalne fondove, biće komesarka za saobraćaj.
Carina bi trebalo da pripadne Mađaru Tiboru Navračiču, Portugalac Karloš Moidaš će biti nadležan za zapošljavanje i socijalna pitanja, a Kipranin Hristos Stilijanides za internet i kulturu.
Kandidat Grčke Dimitris Avramopulos trebalo bi da dobije resor migracija, osnovnih prava i unutrašnjih pitanja, što pomalo čudi jer je Grčka često kritikovana zbog lošeg postupanja prema tražiocima azila.
Izvor: EurActiv.com
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|