Projekat podržali
Sponzori mreže
|
(Ne)iskusna političarka i iskusni političar
|
|
|
|
|
Objavljeno : 01.09.2014. |
|
|
|
|
|
|
Dvoje visokih evropskih zvaničnika, novoimenovani predsednik Evropskog saveta Donald Tusk i šefica diplomatije EU Federika Mogerini, do sada nisu imali baš isti stav o gorućem evropskom pitanju. Dok poljski premijer Tusk trenutno zagovara oštru liniju prema Rusiji zbog Ukrajine, spremnost italijanske ministarke spoljnih poslova Federike Mogerini da podrži dijalog EU i Rusije o energetici kvalifikuje se kao "naklonost" Rusiji. Na strani Tuska su iskustvo, sposobnost za kompromis i podrška Angele Merkel a Mogerini je predstavnica nove garde evropskih lidera, iako je u politici već 20 godina. Tusk je i zagovornik proširenja EU i smatra da Evropa treba što pre da u svoje redove primi zemlje Zapadnog Balkana na čelu sa Srbijom.
Federika Mogerini (41), koja će naslediti Ketrin Ešton, jedna je od najmlađih političarki u Demokratskoj partiji italijanskog premijera Matea Rencija.
Do pre šest meseci Mogerini nije bila mnogo poznata. Međunarodnu pažnju privukla je u februaru, kada je postala treća žena ministarka spoljnih poslova Italije, posle Eme Bonino i Suzane Anjeli koje su bile iskusne političarke sa dugim karijerama i bogatim iskustvom.
Pre samo mesec dana lideri EU nisu mogli da se dogovore o Federiki Mogerini jer su baltičke zemlje i Poljska insistirale da je neiskusna i suviše "slaba" prema Rusuji.
Mogerini su neki lideri zamerili što je nakon razgovora u Kremlju početkom jula rekla da je Italija spremna da podrži energetski dijalog Rusije i EU "u cilju promovisanja implementacije projekta gasovoda Južni tok".
I, mada neki misle da u uslovima krize oko Ukrajine Evropi treba neko dokazano čvrst da odgovori na izazove Rusije, znalci kažu da šef diplomatije EU ne kreira politiku EU već će na tom planu i dalje ključnu ulogu imati pojedinačne članice, posebno Nemačka.
Federika Mogerini završila je političke nauke na rimskom Univerzitetu Sapienca. Diplomski rad o islamskoj politici dovršila je tokom studija na Egz an Provans (Francuska), gde je bila u okviru studentskog programa Erazums. Govori engleski i francuski.
U parlament je Mogerini prvi put izabrana 2008. godine i ušla je u odbor za spoljne poslove donjeg doma parlamenta. Njen uspon na partijskoj lestvici išao je preko brojnih funkcija u domenu spoljne politike a do vrha je stigla 2013.
Spoljnopolitičko iskustvo Federika Mogerini sticala je predstavljajući Italiju u parlamentarnim skupštinama NATO i Saveta Evrope, kao i u Nemačkom Maršalovom fondu.
Visoki italijanski zvaničnici na zamerke o neiskustvu Federike Mogerini odgovaraju da ona je ministarka spoljnih poslova samo nekoliko meseci ali da je već 20 godina u spoljnoj politici, daleko više nego što je bila Ketrin Ešton kada je preuzimala posao.
Zvaničnici ističu da Mogerini "nije neiskusna nego neisprobana".
Za Mogerini kažu da je "tipična političarka levog centra svoje generacije" i napominju da je iza sebe ostavila radikalno leve ideje i kampanje protiv rasizama, ksenofobije i aprathejda iz devedesetih godina i postala ono što je danas.
Govoreći na konferenciji za novinare nakon nominacije, Mogerini je rekla da će udružiti energiju nove generacije evropskih lidera koju predstavlja sa dugom i čvrstom italijanskom tradicijom rada kroz dijalog i uključenost kako bi se donosile pravovremene odluke neophodne u izazovnim vremenima.
Buduća visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost, koja je i šefica Evropske službe za spoljne poslove, naglasila je da će "raditi u interesu svih članica, svake i svih, i svih evropskih građana, svakog i svih" u cilju pravih rešenja i akcija, preneo je EurActiv.com.
I suprug Fedrerike Mogerini Mateo Rebezani bavi se politikom. On je pomoćnih bivšeg lidera levog centra Valtera Veltronija. Imaju dvoje dece.
Tusk - čovek kompromisa
Poljski premijer Donald Tusk, koji će na poziciji predsednika Evropskog saveta naslediti Hermana van Rompeja, lider je liberalne Građanske platforme i čovek od poverenja nemačke kancelarke Angele Merkel.
Za nove postkomunističke članice Unije Tusk znači nadu da Evropa neće tek tako "odmahnuti rukom" na njihov obnovljeni strah od Rusije.
U mladosti, tokom studija, aktivista nezavisnih sindikata Solidarnost u rodnom Gdanjsku, diplomirani istoričar koji je neko vreme porodicu prehranjivao kao fizički radnik, u politici od pada komunista 1989. godine a od 2007. godine i premijer, jedini kome su u istoriji Poljaci ukazali poverenje da zemlju vodi i u drugom mandatu, 57-godišnji Tusk potiče iz manjine Kašuba, koju su po istorijskim potrebama svojatali i Nemci i Poljaci.
Iako je i zajedno sa predsednikom Poljske Bronjislavom Komorovskim jedan od glavnih advokata Ukrajine u EU a trenutno zagovornik oštre linije u odnosima sa Moskvom, Tusk ne spada u poljske antiruske jastrebove i važi kao čovek kompromisa.
"Često čujem da bi Poljska trebalo da se angažuje samostalno, što zvuči vrlo efektno. Na način koji bi Poljsku oterao u politički aut. Zamislimo Poljsku koja bi samostalno odlučila da uvede embargo Rusiji. Zamislimo kako smo usamljeni u energetskom ratu. Za mene je primarna bezbednost Poljske, a ne avanture zato što se neko načitao romantičnih romana", hladio je Tusk nedavno pred poslanicima Sejma radikalne zahteve poljske opozicije prema Rusiji.
Posebno srdačni odnosi i lično prijateljstvo vežu Tuska za nemačku kancelarku Angelu Merkel. Njen deda ima poljske korene, Tusk je Kašub i oboje su vezani za poljsko-nemačko pograničje, sličnih su godina, oboje imaju iskustva iz totalitarnog režima, oboje marljivo neguju nemačko-poljsko pomirenje.
Nakon vlada konzervativaca braće Kačinjski, Tusk je okrenuo kormilo Poljske ka Evropskoj uniji, oslanjajući se na Evropu kao glavnog saveznika a u njoj na Nemačku a ne više na SAD.
Tusk je jedini od poljskih premijera desnice koji je koristio one retke momente i prilike za otopljavanje odnosa sa Rusijom, posebno nakon tragične avionske nesreće u Smolensku.
Zajedno sa predsednikom Komorovskim, Tusk spada u glavne zagovornike teze da bi Evropa trebalo da ignoriše umor od proširenja i što pre u svoje redove primi zemlje Zapadnog Balkana, na čelu sa Srbijom, a tokom predsedavanja Poljske EU 2011. glavni spoljnopolitički prioritet je bilo dovršavanje pristupanja Hrvatske i napredak ostalih zemalja Zapadnog Balkana.
U novim članicama EU preovlađuje mišljenje da će Tusk uspeti da izabalansira popustljivost nove visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini prema Rusiji.
Donald Tusk je oženjen i ima sina i ćerku a iz nezvaničnih izvora poljski mediji javljaju da njegova supruga Malgožata ima velikog udela u ubeđivanju supruga da ostavi nedovršeni posao na domaćoj političkoj sceni i prihvati se funkcije u Evropi.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|