Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kameron: Nezavisnost Škotske - skok u nepoznato
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.09.2014. |
|
|
|
|
|
|
Premijer Velike Britanije, konzervativac Dejvid Kameron, zajedno sa liderima druge dve političke opcije - svojim saveznikom, liberalom Nikom Klegom i opozicionim laburistom Edom Milibandom 10. septembra je u Škotskoj pokušao da pridobije birače da na referendumu 18. septembra glasaju za ostanak u Velikoj Britaniji. Osnovne poruke su da je nezavisnost nepovratna i da predstavlja skok u nepoznato, kao i da Britanija "očajnički" želi da Škotska ostane u toj porodici naroda. Prema novim istraživanjima javnog mnjenja rezultat referenduma je neizvestan, britanska funta je u padu zbog nepoznanica u pogledu mogućnosti da iz Britanije istupi privreda težine slične Finskoj i Irskoj, a stručnjaci upozoravaju da ima naznaka o odlivu kapitala iz Škotske.
Poseta premijera Kamerona najavljena je hitno, samo dan pre posete i dva dana nakon što je istraživanje prvi put od početka kampanje pokazalo da su pristalice nezavisnosti u vođstvu. Sam plan posete nije objavljen, verovatno iz straha o reakcija pobornika nezavisnosti.
U posetu Edimburgu krenuli su i Kameronov saveznik, lider liberal-demokrata Nik Kleg, ali i lider opozicionih laburista Ed Miliband. Oni neće nastupati zajedno jer su laburisti odbili da se pojave zajedno sa Kameronom, koji je nepopularan u Škotskoj, preneo je Gardijan.
"Slazemo se da treba da se borimo za isti cilj, ali svako za sebe", izjavio je za Gardijan izvor iz laburističke stranke.
Prema pisanju britanskih medija, Kameron je pozvao Škotlanđane da ne istupe iz zajednice i upozorio da je nezavisnost skok u nepoznato odakle nema povratka jer bi se time zauvek raspala državna zajednica stara 307 godina.
"Očajnički želimo da ostanete", poručio je on biračima, a mediji su preneli i da je rekao da bi mu izlazak Škotske iz Velike Britanije "slomio srce".
U obraćanju preko Dejli mejla Kameron je takođe pobrojao dostignuća zajedničke države, od istorijskih poput ukidanja ropstva, industrijske revolucije i pobede u Prvom svetskom ratu, do savremenih poput zdravstvene zaštite.
Kameron je biračima poručio da će na referendumu odlučivati između dve različite verzije škotske budućnosti - nepoznanice koju predstavlja nezavisnost ili Škotske unutar Britanije sa većim nadleznoštima za parlament u Edinburgu u pogledu mogućnosti za pozajmice, poreze i potrošnju.
Škotski premijer Aleks Samond se podsmešljivo odnosi prema ovoj poseti koja po njegovom mišljenju pokazuje da je "elita iz Vestminstera u potpunom stanju panike u trenutku kada škotsko tlo izmiče pod njihovim nogama".
Ova poseta predstavlja jednu od najznačajnijih aktivnosti Kamerona u kampanji protiv otceplkjenja Škotske i ukazuje na veliki pritisak kojem je izložen. Neki mediji preneli su da bi nezadovoljno krilo njegove partije moglo da ga natera na ostavku ukoliko ne uspe da spreči Škotsku da istupi iz Velike Britanije.
Pad funte, odliv kapitala
Neizvesnost nije samo pitanje emocija, Kameronove političke sudbine i zajedničkih dostignuća u Velikoj Britaniji. Ukoliko škotski nacionalisti odnesu pobedu na referendumu iz Velike Britanije će otići ekonomija čija snaga se može porediti sa Finskom ili Irskom.
Stručnjaci holandske banke Rabobank upozoravaju da bi ta mogućnost dovela do "ogromnih neizvesnosti u pogledu troškova razdvajanja i uticaja na privredni rast i valutu". Oni ukazuju i na moguću promenu planiranih datuma izbora u Engleskoj, Velsu i Severnoj Irskoj.
Stoga nije iznenađujuće što investitori, koji ni od čega ne beže toliko kao od neizvesnosti, iskazuju nepoverenje prema funti. Nakon što je objavljeno da su pristalice nezavisnosti prvi put u prednosti, funta je tako izgubila 2% vrednosti u odnosu na dolar i evro,
Nakon ovog istraživanja, objavljena su i druga, koja su potvrdila da je ishod za sada krajnje neizvestan, dok su do sada pristalice zajedničke države bile u vođstvu. To je samo pojačalo pritisak na funtu, koja pada već od sredine jula kada je debata o nezavisnosti Škotske postala aktivnija.
Vrednost funte prema dolaru bila je za 6,6% niža 10. septembra u odnosu na sredinu jula. Opala je na najniži nivo od sredine novembra 2013. godine.
Stručnjaci Dojče banke ocenili su da bi "posledice izglasavanja nezavisnosti bile ogromne", što dodatno pojačava osećanje poptpune nepripremljenosti u Londonu. Oni ističu da je britanska Uprava trezora tek uspostavila tim koji će se baviti eventualnim istupanjem Škoteske, budući da je pre samo nekoliko sedmica ovakav scenario izgledao potpuno nerealno.
Kada je reč o valuti to bi u najgorem slučaju destabilizovalo ceo britanski bankarski sistem, a u najboljem bi ostatak Velike Britanije imao manjkav sistem u kojem bi Centralna banka Engleske morala da daje novac škotskim bankama", rekao je ovaj stručnjak.
Guverner Centralne banke Mark Karni je 9. septembra potvrdio ranije navode da Škotska ukoliko izglasa nezavisnost ne može da očekuje da zadrži funtu i ostane u monetarnoj uniji.
"Već kruže informacije o odlivu kapitala iz Škotske", upozorio je analitičar Majkl Hjuson iz konsultantske kuće CMC Markets.
Upravnici britanskih fondova su zbog toga zabrinuti jer se plaše naleta panike štediša u slučaju pobede pobornika nezavisnosti, iako navode da za sada nema masovnog odliva.
Ekspert firme za finansijske usluge Hargrivs Lendsdaun iz Bristola Tom MekFejl želeo je da spusti loptu rekavši da se 19. septembra, na dan glasanja, ništa neće dogoditit čak i ako bi se izglasala nezavisnost, budući da postoji prelazni period za pregovore od 18 meseci do formalne nezavisnosti predviđene za 24. mart 2016.
Ipak, da bi predupredio paniku, Dejvid Niš, generalni direktor osiguravajuće kuće Standard lajf iz Edimburga, naveo je da će ukoliko bude potrebno deo fondova kojima upravlja prebaciti u Englesku zbog svojih klijenata van Škotske.
Akcije ove kompanije opale su od 5. septembra za 2,3% na Londonskoj berzi, kao i akcije drugih finansijskih grupa poput Rojal benk of Skotland koja je izgubila 3,3% vrendosti i Aberdin aset menadžmenta sa minusom od 2,4%.
Autor: AFP i S.V.
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|