Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Neizvesnost pred referendum u Škotskoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.09.2014. |
|
|
|
|
|
|
Pristalice nezavisnosti Škotske su prvi put, 11 dana uoči referenduma, u prednosti u odnosu na protivnike otcepljenja tog regiona od Velike Britanije, pokazuju rezultati najnovijeg istraživanje javnog mnjenja koje je 7. septembra objavio list Sandej tajms (Sunday Times). Iako je razlika mala i može se računati u marginu greške, ovi rezultati znatno pojačavaju neizvesnost uoči referenduma, kao i pritisak na blok protiv nezavisnosti i vladu u Londonu. Poslednji adut Londona je plan za prenos većih nadležnosti na Škotsku, ako ostane u sastavu Velike Britanije, koji bi uskoro trebalo da bude objavljen.
Prema anketi koju je za Sandej tajms sproveo Jugav (YouGov), za nezavisnost bi na referendumu u Škotskoj glasalo 47% građana dok bi 45% glasalo za ostanak tog regiona u sastavu Velike Britanije. Takođe, 6% birača je neopredeljeno a 1% je reklo da ne želi da glasa.
Ako se izuzmu neopredeljeni birači i oni koji ne bi glasali, za otcepljenje Škotske bi glasalo 51% građana a protiv 49%.
Pristalice kampanje "Bolje zajedno" (Better Together), koji podržavaju ostanak Škotske u sastavu Britanije, mesecima su bili u znatnoj prednosti u anketama, ali se razlika u odnosu na blok koji želi nezavisnost znatno smanjila u ispitivanjima javnog mnjenja poslednjih dana.
Iako se razlika od dva procentna poena može računati u marginu greškeu, ti rezultati znatno povećavaju neizvesnost uoči referenduma 18. septembra, i daju ozbiljne šanse Škotskoj nacionalnoj partiji (SNP) škotskog premijera Aleksa Samonda.
"Pred Škotskom je vrlo važan izbor. Ako su neki mislili da mogu da ostanu kod kuće i da ne moraju da glasaju protiv, kako ne bi došlo do odvajanja, prošlo je to vreme", rekao je 7. septembra za britanski javni servis BBC britanski ministar finansija DŽordž Ozborn (George Osborne).
On je ponovio da Britanija neće dozvoliti Škotskoj da, ako se otcepi, nastavi da koristi funtu, što je jedan od glavnih argumenata u kampanji protiv nezavisnosti Škotske.
Vođa kampanje "Bolje zajedno" Alister Darling priznao je da najnovija anketa pokazuje da će referendum "biti veoma tesan". "Radujemo se toj bici", dodao je on. "To nije bitka Engleske, to je bitka Škotske, za decu Škotske i za njihove unuke i buduće generacije. Dobićemo tu bitku", rekao je Darling.
Još rano za slavlje
Blok za nezavisnost i pored dobrih vesti ne želi da unapred slavi.
Izvršni direktor kampanje za nezavisnosti Bler Dženkins zatražio je od svojih pristalica da ostanu usredsređeni na cilj i ukazao da iako najnovija anketa pokazuje da su neznatno u prednosti, druge ankete pokazuju da "treba ostvariti još napretka da bi pobedili".
Istraživanje javnog mnjenja koje je sproveo Panelbejs (Panelbase) za potrebe kampanje za nezavisnost daje prednost protivnicima nezavisnosti (52%) u odnosu na pobornike osamostaljenja (48%), pošto se isključe neopredeljeni kojih je 8%.
Visoka funkcionerka Samondove SNP i potpredsednica škotske vlade Nikola Sterdžon (Nicola Sturgeon) je ocenila da su ti rezultati ohrabrujući i najavila da će se blok za nezavisnost narednih dana posvetiti pažnju starijim građanima kako bi ih ubedio u prednosti nezavisnosti.
Istraživanje koje je objavio Sandej tajms pokazalo je da su Škotlanđani u dobi između 16 i 59 godina uglavnom za nezavisnost dok je više od 59% osoba starijih od 60 godina za ostanak u sastavu Velike Brianije. S druge strane, mladima starosti od 16 do 24 godine ideja o osamostaljenju Škotske je posebno primamljiva, pošto je podržava 56%.
Istraživanje, koje je sprovedeno na 1.048 ispitanika, pokazalo je i da su žene skeptičnije od muškaraca prema ideji nezavisnosti, pošto ih je 47% za ostanak u sastavu Britanije a 42% za nezavisnost.
Poslednji adut Londona
Poslednji adut vlade u Londonu i protivnika nezavisnosti jeste plan za prenos većih ovlašćenja na Škotsku ako ostane u sastavu Britanije.
"Narednih dana videćete akcioni plan za prenos većih ovlašćenja na Škotsku; veća fiskalna ovlašćenja, veće nadležnosti u trošenju javnih sredstava, veća ovlašćenja u oblasti socijalne zaštite", rekao je britanski ministar finansija.
Za pristalice nezavisnosti to su samo prazna obećanja. Nikola Sterdžon rekla je povodom tog plana da blok protiv nezavisnosti očigledno smatra Škotlanđane za budale.
Ona je upitala da li bi, da ozbiljno to misle, plan najavili 10 dana pre referenduma i to pošto je objavljena anketa koja daje prednost pristalicama nezavisnosti.
Samond je ocenio da taj predlog predstavlja potez očajnika pošto je već više stotina hiljada Škotlanđana glasalo poštom.
Mala razlika u glasovima predstavlja dodatan pritisak za britanskog premijera Dejvida Kamerona (David Cameron) koji je nedavno ponovio da neće podneti ostakvu u slučaju da se na referendumu građani opredele za nezavisnost Škotske. Taj stav je izneo 7. septembra i britanski ministar finansija.
"To nema veze sa budućnošću vlade u Vestminsteru. Niti sa mojom budućnošću ili udućnošću Dejvida Kamerona ili bilo koga drugig", rekao je Ozborn za BBC.
Izvor: Beta, AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|