Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Protivnici nezavisnosti Škotske i dalje u većini
|
|
|
|
|
Objavljeno : 20.08.2014. |
|
|
|
|
|
|
Oko mesec dana uoči referenduma o nezavisnosti Škotske protivnici osamostaljenja tog regiona i dalje su u većini, iako prema istraživanjima javnog mnjenja pristalice nezavisnosti uspevaju da donekle smanje razliku. Najnovije istraživanje pokazuje da se smanjuje broj neodlučnih birača, kao i da neki planovi i obećanja iz oba tabora, poput zadržavanja funte ili većih ovlašćenja za škotski parlament, ne nailaze uvek na očekivan odjek u javnosti. Takođe, u Škotskoj se beleži i porast evroskepticizma.
Prema istraživanju javnog mnjenja koje je sprovela konsultantska firma ICM za list Skotland on sandej (Scotland on Sunday), objavljenom 18. avgusta, udeo građana koji bi glasali za nezavisnost porastao je za 4 procentna poena u odnosu na prethodni mesec na 38%, a stopa protivnika nezavisnosti za 2 procentna poena na 47%. Stopa neodlučnih birača smanjila se za 7 procentnih poena na 14%.
Ako se izuzmu neodlučni birači, udeo protivnika nezavisnosti smanjio se u odnosu na jul za 2 procentna poena na 55%, dok se stopa onih koji će glasati za nezavisnost, povećala za 2 procentna poena na 45%.
Daljim ispitivanjem neodlučnih birača utvrđeno je da bi oni pre glasali "ne" i to u odnosu 2 prema 1.
Blok za nezavisnost koji predvodi škotski premijer Aleks Samond (Alex Salmond) je oslabljen konfuzijom oko toga da li će Škotska moći da zadraži britansku funtu kao valutu. I konzervativci i laburisti ukazuju da to neće biti moguće, dok Samond tvrdi da će zadržati funtu bez obzira da li to vlada u Londonu odobri ili ne.
Background Škotska je bila nezavisna do 1707. kada je na osnovu Akta o ujedinjenju formirala zajednicu sa Engleskom. Parlament Škotske uspostavljen je u sadašnjem obliku 1999. u sklopu procesa decentralizacije u Britaniji i davanja veće autonomije. Tada su, pored škotskog, osnovani nacionalni parlamenti Velsa i Severne Irske.
Škotska nacionalna partija (SNP) za autonomiju se zalaže od 1970. godine. Njen lider Aleks Samond (Alex) i britanski premijer Dejvid Kameron (David Cameron) potpisali su 2012. Edinburški sporazum kojim je predviđeno da se referendum održi 18. septembra 2014.
Kako piše Skotland on sandej, Samondov kontroverzni plan da zadrži funtu ne nailazi na veću podršku u škotskoj javnosti. Prema istraživanju, 52% birača je reklo da planovi škotske vlade u vezi sa valutom nisu uverljivi, a samo 26% ih podržava, dok je 22% neopredeljeno.
Iako protivnici nezavisnosti okupljeni u kampanji "Bolje zajedno" pobeđuju u debati o valuti, povećanje broja birača koji bi glasali za nezavisnosti ukazuje da će i druga pitanja pored ekonomije biti važna, kao i da će blok protiv nezavisnosti koji se usredsredio isključivo na ekonomiju morati da poradi na drugim pitanjima, piše Skotland on sandej.
Blok protiv nezavisnosti kritikovan je i jer nije ponudio pozitivnu viziju Škotske u okviru Britanije, kao i da nije dovoljno dopro do srca birača kod kojih se pitanje nacionalnog identiteta i patritozima mogu pokazati kao presudni na referendumu 18. septembra.
Istraživanje je pokazalo i da obećanje bloka "Bolje zajedno" da će škotski parlament imati veća prava, ako se građani na referendumu opredele za ostanak u sastavu Britanije, nije naišlo na veći odjek u javnosti.
Porast evroskepticizma
Istraživanje je pokazalo da 64% Škotlanđana očekuje da nezavisna Škotska bude ponovo primljena u EU, dok 15% smatra da će biti isključena iz Unije.
Takođe, smanjuje se broj građana koji smatraju da Škotska treba da bude deo EU: 50% je reklo da Škotska treba da ostane u Uniji, a 31% da treba da istupi iz Unije što, kako piše EUobzerver, predstavlja značajan porast evroskepticizma.
Jedan od glavnih argumenata bloka protiv nezavisnosti bilo je to da će Škotska morati da podnese zahtev za članstvo u EU i da se suočava sa dugim i neizvesnim procesom pristupanja. Protivnici nezavisnosti, takođe, navode da će Škotska izgubiti pravo da učestvuje u povraćaju sredstava iz evropskog budžeta što je pravo koje je ostvarila Britanija.
EUobzerver ocenjuje da će škotska vlada u kojoj dominira Samondova Škotska nacionalistička partija (SNP), ako na referendumu ne bude izglasana nezavisnost, iskoristiti malu razliku u glasovima da traže veću autonomiju.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|