Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Mere štednje uticale na vojne kapacitete u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.10.2014. |
|
|
|
|
|
|
Problemi sa opremom u nemačkoj vojsci o kojima bruji javnost u toj zemlji pokrenuli su pitanje kapaciteta evropskih snaga da odgovore na krize u istočnom i južnom susedstvu EU. Evropske zemlje suočavaju se sa problemima u gotovosti oružanih snaga zbog godina štednje koja je podrazumevala i smanjenje budžeta za odbranu. Takvo stanje dovodi u pitanje njihovu spremnost da formiraju planirane snage za brzo reagovanje ili da se uključe u borbu protiv ekstremista u Iraku i Siriji. Od 28 članica NATO samo četiri izdvajaju 2% bruto domaćeg proizvoda za odbranu, a po izdvajanjima za odbranu u svetu prednjače SAD.
Nemačka štampa u proteklih nedelju dana piše o lošem stanju oružanih snaga, poput kvarova na dotrajalim transportnim avionima Bundesvera zbog čega se kasnilo u dostavljanju oružja kurdskim borcima na severu Iraka.
Nemačka vlada je 30. septembra najavila da će zbog greške u trupu, nastale u proizvodnji, iz predostrožnosti prepoloviti vreme koje lovački avioni "eurofajter" mogu da godišnje provedu u vazduhu sa 3.000 na 1.500 sati.
Prema podacima koje je izneo načelnik generalštaba nemačkih oružanih snaga, kako prenosi štampa, raspoloživo je samo 42 od 109 "eurofajtera", 38 od 80 lovaca tipa "tornado" i 10 od 31 borbenih helikoptera "tigar", dok su ostali na održavanju ili popravci.
U Italiji bi 15% helikoptera bilo spremno da poleti, dok "mnogi borbeni avioni nisu u operativnom stanju", piše specijalizovan sajt Analizi difeza (Analisi Difesa).
U Velikoj Britaniji je od 170 borbenih aviona 40 raspoloživo, podaci su instituta RUSI.
U Francuskoj, u 2013. godini samo 41% letelica je bilo spremno za korišćenje, dok je ta stopa 2008. bila 60%, a 1997. godine 65%, pokazao je izveštaj revizorskog suda koji je nedavno objavljen.
Takvo stanje utiče i na obuku mladih pilota koji ne mogu da ostvare dovoljno letačkih sati da bi dobili odobrenje u okviru NATO-a.
Francuska vojska može da računa na samo 49% amfibijskih vozila a u slučaju nekih oklopnih vozila na 55% vozila.
Francuska, takođe, ima i operacije u Africi u okviru kojih je oko 6.000 vojnika razmešteno u Sahelu, području neposredno ispod Sahare, i Centralnoafričkoj Republici. Na te operacije odlaze sredstva čime se objašnjava manja gotovost.
Ovi podaci otvaraju pitanje kapaciteta evropskih snaga u trenutku kada se pripremaju da u okviru NATO formiraju snage za brzo delovanje. Odluka o formiranju takvih snaga doneta je početkom septembra zbog ukrajinske krize. Podaci ne govore ni u prilog ambicija nekih članica da se uključe u borbu protiv džihadista u Iraku i Siriji.
Kao i u drugim vojskama, kako oprema stari sve češće se javaljaju problemi a ponekad su popravke nemoguće jer više nema odgovarajućih delova. Kada je reč o savremenoj opremi, ona često mora da se povlači iz upotrebe i to na duže zbog održavanja.
Stručnjaci navode da je kresanje budžeta u proteklih 20 godina, a posebno nakon izbijanja finansijske krize 2008. godine, uticalo na kapacitete i gotovost vojske.
NATO već godinama poziva svoje članice da povećaju budžet za odbranu na najmanje 2% bruto domaćeg proizvoda i da 20% te sume ulože u nabavku opreme kako bi modernizovali snage.
Od 28 članica NATO samo četiri poštuju to pravilo, pre svega SAD koje su prva vojna sila u svetu sa budžetom od 640 milijardi dolara.
"Videli smo da postoje slabosti u više zemalja, zbog čega treba ulagati u oružane snage, uključujući i snage u Nemačkoj", rekao je novi generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg 1. oktobra, prvog dana svog mandata na čelu Alijanse.
"NATO treba da ima koristi od raznoteže troškova i dobrih kapaciteta, dodoa je on.
"Pretnje ne potiču samo od Rusije ili Islamske države", rekao je istraživač na Nacionalnom univerzitetu za odbrane u Vašingtonu DŽulijan Lindlu-Frenč (Julian Lindley French). "pravu pretnju za NATO predstavljaju njegove članice", dodao je on.
"Do 2016. Rusija će trošiti više od Francuske i Nemačke zajedno (na odbranu). Kina već ulaže najmanje 130 milijardi dolara godišnje u svoje oružan snage... Uporedite to sa NATO-m u Evropi koji okuplja 13 od 20 zemalja u svetu koje su najviše smanjile budžete za odbranu između 2012. i 2014", rekla je on.
Izvor: AFP
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|