Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Naoružavanje Ukrajine moguće ali rizično
|
|
|
|
|
Objavljeno : 03.02.2015. |
|
|
|
|
|
|
Nakon neuspeha mirovnih pregovora o Ukrajini početkom februara, sve glasnije se mogu čuti najave da bi Zapad mogao da počne da šalje oružje Ukrajini s obzirom na to da smatra da Rusija podržava pobunjenike. Poslednja u nizu je najava visokih američkih zvaničnika da se razmatra vojna pomoć u vidu isporuke oružja Ukrajini. Stručnjaci ocenjuju da to jeste moguće, ali da bi izisikivalo veliko angažovanje, usled čega bi situacija mogla da izmakne kontroli.
Zapad smatra da pobunjenike podržava Moskva, dok u Kremlju to negiraju uprkos brojnim indicijama na terenu. Sa druge strane, ukrajinske snage, koje su nedavno izgubile kontrolu na aerodromu u Donjecku i mrale da se povlače na drugmim frontovima, pokazale su da nemaju vojna sredstva da izađu na kraj sa pobunjenicima opremljenim poput moderne vojske.
Nekadšnji šef jedne francuske obaveštajne službe koji je želeo da ostane anoniman ocenio je d se ne treba zavaravati da Zapad može da opremi ukrajinsku vojsku svime što joj je potrebno da bi bila ravna pobunjenicima koje Moskva u toj meri podržava.
"Bila bi joj potrebna čitava paleta naoružanja, protivtenkovska oprema i prenosive rakete zemlja-vazduh, pa i teško naoružanje. Takođe bi, s obzirom na vid koji poprimaju te borbe, bili potrebni borbeni helikopteri", kazao je on.
Ukazao je da bi pre svega bilo potrebno angažovati ljudstvo.
"Potrebno je obučiti vojnike. Rat vode oni, a ne oružje. Svaki put u istoriji kada je neka sila pomagala određenoj zemlji u tom vidu sukoba trebalo je poslati i instruktore. Za neke vrste naoružanje potrebno je vreme", kazao je on.
"Vidite šta se dogodilo u Iraku, u Mosulu: iračka vojska je bila dobro naoružana, ali se rasula pred nekoliko hiljada članova islamske države", rekao je ovaj izvor.
Komandant američkih snaga u Evropi, general Ben Hodžs otkrio je 29. januara novinarima da su ukrajinski vojnici gotovo slepi i gluvi pred pobunjenjicima koji imaju "izuzetan kapacitet" da ometu njihove komunikacije. Rekao je i da informacije koje ruski dronovi dostavljaju pobunjenicima omogućavaju da se ukrajinski položaji gađaju sa velikom, smrtonosnom preciznošću.
Prema pisanju Njujork tajmsa, u takvoj situaciji NATO sve više rzmišlja da ukrajinskoj vojsci pošalje i oružje, a ne samo opremu za pasivnu odbranu poput protiv pancira. Taj list je naveo i da američki predsednik Barak Obama ipak još nije doneo takvu odluku.
Da se ovakva mogućnost razmatra na neki način je potvrdila i portparolka američkog Stejt departmenta Dženifer Psaki 2. februara.
"Nijedna mogućnost još nije na stolu, ali nije ni isključena. Rasprava je u toku", kazala je ona, dodavši da je američki cilj da se pronađe diplomatsko rešenje.
Ona nije želela da se izjasni o navodima Njujork tajmsa ali je rekla da SAD zadržavaju "pravo da osmisle čitavu paletu mogućnosti".
"Jedan od razloga što su pobunjenici intenzirivarali napad je što očekuju da postignu vojne uspehe pre eventualnog dolaska američkog oružja", naveo je Endrju Vilson (Andrew Wilson) iz tink-tenka Evropski savet za inostrane odnose.
"SAD su pred moralnom dilemom: ukoliko se sada ne umešaju, sukob bi mogao da se pogorša", kazao je Vilson, koji je i autor knjige "Ukrajinska kriza - šta ona znači za Zapad".
U jednom izveštaju koji je objavljen 2. februara u Vašingtonu, bivši američki zvaničnici su naveli da su Rusi i separatističke snage izvesno sposobni da nastave napad da bi ili preuzeli kontrolu nad celim regionom Donbasa na istoku Ukrajine ili, što bi po izveštaju bilo još gore, da naprave kopneni koridor između Rusije i Krima uspostavljanjem faktičke kontrole na jugoistoku Ukrajine.
Vojno mešanje na strani Kijeva bi moglo da uvuče zapadne zemlje mnogo više nego što bi one to želele, upozoravaju stručnjaci.
Istraživač instituta Karnegi donacija za međunarodni mir (Carnegie) Balaš Jarabik kazao je da pristalice te opcije imaju dobre namere ali da ne razumeju u kojoj je meri Ukrajina značajna za Ruse. "Oni smatraju da je to njihova zemlja, njihov narod. Oni su emocionalno i strukturno mnogo više prisutni nego što će to Amerikanci ikada moći da budu na drugoj strani", kazao je on.
Čak je i bivši direktor jedne francuske obaveštajne službe rekao da bi sa oružjem trebalo obezbediti i instruktore koji bi bili u okviru ukrajinskih vojnih jedinica.
"To u načelu znači rat sa Rusijom. Zato on (Putin) ne ide otvoreno u sukob, on to zna i nastaviće tako. Nijedna zemlja, počevši od SAD, neće se angažovati na dovoljno kredibilan način da bi predstavljaja direktnu pretnju. Karte su unapred podeljene", kazao je on.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|