Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ukrajina ukida neutralan status
|
|
|
|
|
Objavljeno : 23.12.2014. |
|
|
|
|
|
|
Ukrajinski parlament izglasao je 23. decembra zakon kojim se Ukrajini ukida neutralan status i otvara put za pristupanje te zemlje NATO. Ta odluka je izazvala nezadovoljstvo Moskve koja je protiv širenja tog vojnog saveza na ruske granice. Put Ukrajine ka članstvu u NATO je, međutim, vrlo neizvestan i pun prepreka, jer i u samoj Alijansi postoje podele oko toga da li tu zemlju treba primiti jednog dana u članstvo.
Ukrajinski parlament je velikom većinom glasova - samo osam od 303 poslanika je glasalo protiv, podržao predlog zakona kojim se, na predlog predsednika Ukrajine Petra Porošenka, ukida neutralni status zemlje.
Ukrajina, kao i Rusija, sarađuje sa NATO u okviru Partnerstva za mir od 1994. godine. Nakon toga je produbila dijalog sa Alijansom da bi od svega odustala u junu 2010. kada se opredelila za neutralnost.
Novi zakon još treba da potpiše Porošenko koji je potrebu za njegovo donošenje obrazložio vojnom "agresijom" Rusije na Ukrajinu.
"Nezakonita ankesija" poluostrva Krim u martu i ruska "vojna intervencija na istoku zemlje" ukazali su na "potrebu da se pronađu efikasnije garancije nezavisnosti, suvereniteta, bezbednosti i teritorijalnog integriteta" Ukrajine, navodi se u izveštaju dostavljenom uz predlog zakona.
Rusija je pripojila Krim pošto su u februaru pristalice približavanja Ukrajine EU i Zapadu svrgle nakon višemesečnih demonstracija predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča, naklonjenog Rusiji.
Kijev i Zapad optužili su Moskvu da je zatim organizovala i naoružala proruske pobunjenike na istoku Ukrajine. Ukrajinske vlasti su po izbijanju pobune pokrenule vojnu akciju u Donbasu a u sukobima je od aprila poginulo 4.700 osoba.
Rusiju optužuju da je u istočnu Ukrajinu uputila i svoje snage - prema tvrdnjama Kijeva oko 10.000 vojnika, dok Moskva negira da je umešana u sukob.
I pored nove orijentacije Ukrajine, članstvo te zemlje u NATO-u je ipak vrlo neizvesno. Iako je Porošenko rekao da bi u teoriji moglo da se govori o članstvu 2020. članice Alijanse su podeljene oko ulaska Ukrajine u NATO.
Rusija: Odluka kontraproduktivna
Odluka Ukrajine da ukine neutralni status izazvala je nezadovoljstvo Moskve koja kritikuje širenje NATO ka istoku, do granica Rusije.
"U suštini reč je o zahtevu za članstvo u NATO, što će Ukrajinu pretvoriti u potencijalnog vojnog protivnika Rusije", naveo je 22. decembra premijer Rusije Dmitrij Medvedev na svojoj stranici na društvenoj mreži Fejsbuk (Facebook).
On se osvrnuo i na odluku Vašingtona da uvede sankcije Krimu, ocenivši da će te dve odluke imati "izuzetno negativne posledice" i da će Rusija biti primorana da reaguje.
Povodom usvajanja zakona u ukrajinskom parlamentu o ukidanju neutralnog statusa, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je ta odluka Ukrajine kontraproduktivna i da će samo doprineti "atmosferi sukobljavanja".
Lavrov je rekao da ta odluka stvara iluziju da će na taj način moći da se reši duboka unutrašnja kriza u Ukrajini. "Bilo bi produktivnije da je Ukrajina konačno počela dijalog sa delom svog sopstvenog naroda koji je potpuno ingorisala", dodao je on.
Ocenio je da je jedino rešenje za tu krizu "ustavna reforma u kojoj bi učestvovali svi regioni i sve političke snage u Ukrajini" i pozvao Kijev da prihvati pobunjenike kao legitimne sagovrnike.
Moskva se zauzima za reformu uređenja Ukrajine koja bi dovela do federalizacije i regionima na istoku omogućila da odlučuju o diplomatskim i ekonomskim odnosima sa Rusijom. Kijev to odbija i navodi da može da ponudi samo "vrlo široku autonmomiju".
Do novih tenzija je došlo u trenutku kada u Minsku 24. i 25. decembra treba da se nastave mirovni pregovori između ukrajinskih vlasti i proruskih pobunjenika uz učešće OEBS-a i Moskve.
Najveću prepreku dogovoru predstavlja zahtev pobunjenika da Kijev obnovi isplate iz budžeta pobunjenim regionima, koje je prekinuo polovinom novembra. Ukrajina sa svoje strane traži poništavanje izbora koje su organizovale samoproklamovane vlasti u dve separatističke oblasti na istoku zemlje.
Izvor: AFP
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|