Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Francuska: Vanrednom procedurom do reformi      

Objavljeno : 18.02.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

Francuska vlada je, suočena sa mogućnošću da ekonomski reformski zakon ne dobije podršku poslanika, odlučila da primeni vanrednu proceduru predviđenu ustavom, kojom se zaobilazi glasanje u skupštini. Opozicija je najavila da će iskoristiti pravo da zatraži glasanje o poverenju vladi, a skupština će o tome raspravljati 19. februara. Iako ovo svedoči o izvesnom razdoru u vladajućoj većini, ne mora da znači da će ovo negativno uticati na vladu: malo je verovatno da će većina u parlamentu glasati za to da se vlada pozove na odgovornost zbog ovog zakona, a javno mnjenje većinski podržava predložene mere. Do sada se nikada nije dogodilo da je izglasano nepoverenje vladi tokom ove vanredne procedure za usvajanje zakona. Predloženi zakon, nazvan Makronov zakon po ministru ekonomije, predviđa između ostalog povećanje broja sedmica u kojima prodavnice mogu da rade nedeljom, ali i lakše kolektivno otpuštanje.


Premijer se odlučio za vanrednu proceduru zbog protivljenja levog krila vladajuće Socijalističke partije. Kako je naveo, nije želeo da ovaj tekst izloži riziku, budući da je bilo neizvesno da li će dobiti podršku većine.

Protivnici zakona usprotivili su se većoj fleksibilnosti radnih propisa i pre svega proširenju mogućnosti za rad nedeljom.

Zakon je nazvan "Makronov zakon" po imenu ministra ekonomije Emanuela Makrona, bivšeg bankara od 37 godina. Prema rečima ovog mladog ministra, ovde nije reč o pokazivanju snage niti o zanemarivanju demokratskih procedura.

Istakavši da je prihvatio "više od 1.000 skupštinskih amandmana poslanika" i video "poslanike na delu", Makron je 18. februara za releviziju BFM rekao da vlada ima odgovornost da usvoji ove reforme koje "Francuzi očekuju" i dodao da se "ne kocka" sa reformama.

Zakon ima oko 200 članova, od kojih je u javnosti najzapaženiji deo o radu nedeljom kojim se menjaju navike. Prema analizi dnevnika Eko, amandmanima u donjem domu parlamenta je već smanjen reformski značaj teksta.

Francuska priterana uz zid

"Naša zemlja je priterana uz zid i status kvo više nije rešenje. Treba nam osveženje", rekao je ministar ekonomije Makron predstavljajući tekst, protiv kojeg je organizovan i protest sa sloganom "Makron i poslodavci - ista borba".

Prema ministrovim rečima, kriza u Francuskoj koja se ogleda u slabom rastu i rekordnoj stopi nezaposlenosti višoj od 10%, poseldica je manjka konkurentnosti, nedostatka ekonomske snage, isuviše malih marži i nedovoljne mobilnosti u društvu.

Zakonom je predviđeno da prodavnice nedeljom mogu da rade 12 nedelja godišnje, a ne 5 kao što je sada propisano. Broj radnih nedelja biće još veći u turističkim zonama.

Predviđeno je i revidiranje tarifa utvrđenih zakonom, na primer za takozvane komisionare zadužene za drzavne licitacije, za izvešitelje, notare, sudske zapisničare i pravosudne radnike koji učestvuju u stečajnim postupcima.

Zakon sadrži i niz drugih mera, poput liberalizacije međugradskog saobraćaja autobisima, labavljenja propisa za kolektivno otpuštanje, kao i smanjenje trajanja i troškova procedure za dobijanje vozačkih dozvola. Predviđeno je i da strani prevoznici koji rade u Francuskoj dobijaju francusku prosečnu platu, odnosno 2.595 evra neto, u poređenju sa 1.290 u Mađarskoj, 1.524 u Slovačkoj i 1.428 u Poljskoj.

Poslanici su razspravljali o zakonu oko 200 sati. Protiv njega bi glasao deo levog krila socijaista koji se protivi navodnom skretanju vlade ka "socijal-liberalizmu", kao i dobra većina ekoloških stranaka, ekstremne levice i gotovo cela desnica.

Dobri izgledi za opstanak vlade

Nakon što se vlada pozvala na član 49-3 Ustava da bi izbegla rizik da zakon bude odbačen u Narodnoj skupštini, donjem domu parlamenta, na papiru se izložila većoj opasnosti - glasanju o poverenju, o kojem će se skupštinska rasprava održati 19. februara u 18 časova.

Naime, poslanici su iskoristili mogućnost predviđenu za slučaj ove vanredne procedure da podnesu zahtev za glasanje o poverenju vladi u roku od 24 sata. Podneli su ga opozicioni konzervativni UMP i Unija demokrata i nezavisnih desnog centra, a Front levice je najavio da će zahtev podržati.

Skupština ima 48 sati da se izjasni o ovom predlogu.

Sudeći po izveštajima francuskih medija, izglasavanje ove inicjative gotovo je nemoguće. Za to je potrebno 289 glasova, a Socijalistička partija ima 288 poslanika. To znači da bi za nepoverenje vladi morali da glasaju svi poslanici UMP-a, UDI, nezavisni poslanici, ekološke stranke, Front levice i još 19 socijalista ili radikalne levice koja podržava zakon.

Iako deo vladajuće većine ne podržava zakon, nije realno očekivati da će svi oni glasati za nepoverenje vladi. Napore za Makronov zakon ulagao je i sam predsednik Francuske Fransoa Oland i moguće je da bi u slučaju izglasavanja teksta o nepoverenju mogao da odluči da raspusti Narodnu skupštinu, što je prema pisanju francuskog Monda dovoljno da obeshrabri poslanike socijalista.

Može se očekivati da će poslanici da odaberu bezbolniji način da glasanje o poverenju iskoriste da izraze svoj stav prema zakonu, a to je uzdržavanje od izjašnjavanja. Beli listići mogu da budu politička poruka, bez rizika od pada vlade budući da se računaju samo glasovi koji podržavaju da se vlada pozove na odgovornost.

Teško da će se ova dramatična situacija negativno odraziti i na stav javnosti prema vladi, budući da prema istraživanju sprovedenom za ekonomski list Eko i objavljenom krajem januara 58% ispitanika podržava Makronov zakon, od toga 61% glasača levice.

Političke posledice za vladu su dakle veoma ograničene - pobuna u parlamentu je prihvatljiva, ako nije praćena nezadovoljstvom javnosti.

 

Neizvesna sudbina Makronovog zakona

 

Sudbina samog zakona nije izvesna, mada je Makron rekao da će vlada iskoristiti sva ovlašćenja da bi se usvojio zakon.

Nakon vanredne procedure kojom je Vlada "preskočila" donji dom parlamenta, sledi rasprava u Senatu, koji se većinom, kako prenosi ekonomski dnevnik Eko, protivi vladinoj politici. To znači da će po svoj prilici biti raspava, amandmana i kontroverzi.

Nakon toga, tekstove koji su prošli prvo čitanju u Skupštini i Senatu pokušaće da sravni mešana komisija i da napravi kompromisni tekst, što kako prenose mediji nije verovatno. U slučaju neuspeha, na Narodnoj skupštini će biti da konačno odluči, a položaj vlade i njenog predloga neće biti bolji nego sada.

Član 49-3 ustava predviđa da se ova vanredna procedura može upotrebiti samo jednom tokom zasedanja, i to ne na zakon o budžetu. Međutim, formulacija je neodređena i ne zabranjuje da se procedura iskoristi dva puta na isti zakon, što znači da se može primeniti i u drugom čitanju.

Usvajanje zakona po članu 49-3 nije retko u Francuskoj. Od 1958. ova mogućnost iskorišćena je 83 puta. Rekoder je tada veoma popularni Mišel Rokar, socijalista, koji se na ovaj član Ustava pozvao 28 puta. Bio je premijer u dva mandata, od kojih se drugi završio 1991.

Nijednom nakon toga nije izglasano nepoverenje vladi.

U skorije vreme ova procedura se ređe koristi. U 2006. Dominik de Vilpen iz desničarskog UMP-a se pozvao na čal nustava 49-3 da bi progurao zakon o jednakim šansama, koji je predviđao i poseban ugovor za prvo zaposlenje. Sadašnji predsednik Fransoa Oland, koji je u to vreme bio prvi sekretar tada opozicione Socijalističke partije, rekao je da je pozivanje na "49-3 brutalnost" i "negiranje demokratije".

Prethodno je Žan-Pjer Rafaren, takođe iz UMP-a, dva puta iskoristio ovu proceduru 2003. za zakon o načinu regionalnih i evropskih izbora, a drugi put za zakon o decentralizaciji 2004. godine.

 

Do sada je ovu proceduru češće koristila levica nego desnica.

 

Izvor: AFP i S.V.

Foto: Beta-AP

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA