Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Manje zemlje žale se na popustljivost EU prema većim
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.03.2015. |
|
|
|
|
|
|
Savet EU dozvolio je Francuskoj kontroverzno dvogodišnje produženje roka za svođenje deficita ispod 3% BDP i ta odluka dočekana je optužbama da se veće članice tretiraju mnogo blaže nego manje. Francuskoj je to već treće produženje roka za smanjenje deficita za šest godina. Posebno glasna u optužbama da se prema nekima postupa blagonaklono bila je Irska koja traži da se i njoj omogući fleksibilna primena pravila kao Francuskoj. I neki zvaničnici upozoravaju da Evropa treba da izbegne situaciju, čak i percepciju situacije, u kojoj se neke članice tretiraju drugačije od ostalih.
Ministri finansija Evropske unije formalno su 10. marta prihvatili ocene Evropske komisije o nacionalnim budžetima članica, uključujući odlaganje za Francusku.
U saopštenju se navodi da je Savet utvrdio da je produženje roka za korigovanje deficita opravdano potezima koje Francuska povlači u fiskalnoj sferi od 2013, kao i slabim ekonomskim prilikama u ovom trenutku i drugim faktorima.
"Francuska mora da pojača napore u fiskalnoj politici i na strukturnim reformama ... Postavili smo joj tesne rokove", rekao je nakon sastanka evropski komesar za evro i socijalni dijalog Valdis Dombrovskis.
Francuskoj su u novim preporukama ministri finansija postavili nove rokove za smanjenje deficita na 4% bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2015, 3,4% BDP u 2016. i 2,8% BDP u 2017. godini.
Komisija je u odluci s kraja februara dala Francuskoj rok do 2017. da skreše deficit naloživši joj da je za tri meseca obavesti o reformama koje će preduzeti jer je ocenila da ono na šta se Pariz obavezao nije dovoljno.
Francuski ministar finansija Mišel Sapin (Michel) rekao je da je novo produženje roka za svođenje budžetskog deficita u skladu sa budžetskim prilagođavanjem koje je zvanični Pariz sam sebi postavio za cilj.
"Dakle, mi imamo put koji je Francuska sama utvrdila i put koji je utvrdila EU koji su konvergentni. To je isti put koji nas drži zajedno. Mi sada imamo izbalansiranu budžetsku politiku", kazao je Sapin posle sastanka ministara finansija EU.
Treće produženje roka Francuskoj
Tako se Komisija oglušila o zahteve nekih evropskih zvaničnika da se Francuska kazni jer joj nije prvi put da krši pravilo EU kojim je predviđeno da deficit ne može da bude veći od 3% BDP.
Francuskoj je rok za konsolidovanje budžeta od 2009. produžavan tri puta, računajući najnovije. Ta zemlja je zbog prevelikog deficita u proceduri od aprila 2009, kada je Savet preporučio smanjenje deficita do 2012. godine.
Međutim, već u decembru 2009. Savet je Francuskoj produžio rok do 2013. jer je Komisija procenila da će francuski deficit u toj godini dostići 8,3% BDP, što je za gotovo tri procentna poena više nego što se ranije procenjivalo.
U junu 2013. godine Savet EU ponovo je produžio rok, ovaj put do 2015. godine, s obzirom na ozbiljnije od očekivanog pogoršanje stanja francuske ekonomije.
Strogi prema malima, blagi prema velikima
Pošto je poslednjih godina Francuskoj više puta produžavan rok da ispuni pravila, zvaničnik Evropske centralne banke (ECB) upozorava da bi pravila mogla da budu ugrožena jer se vodeće ekonomije tretiraju mnogo blaže nego manje zemlje.
"U Evropi je uvek izuzetno važno da se izbegne situacija, čak i percepcija situacije, da se prema velikim zemljama EU odnosi blagonaklono, mnogo velikodušnije i mnogo fleksibilnije nego prema manjim zemljama" rekao je član izvršnog odbora ECB Benoa Kere (Benoit Coeure) za Fajnenšel tajms.
Inače, Komisija je predložila i da se ne pokreću disciplinske mere protiv Italije iako njen dug, drugi po visini u Evropi, umesto da pada, što se traži pravilima EU, raste.
Zbog takvih odluka neke manje članice EU veoma jasno su izrazile svoje sumnje, poput Irske, koja je tražila istu fleksibilnost koja je ponuđena mnogo moćnijoj Francuskoj.
"Podržavam predlog Komisije, uključujući produženje roka Francuskoj ... ali koristim priliku da kažem da je nama takođe potrebna fleksibilnija primena pravila", rekao je nakon sastanka irski ministar finansija Majkl Nunan (Michael Noonan), preneo je Ajriš tajms.
Irska, koja je prošla godine budžetskih kresanja i bolnih ekonomskih reformi kako bi svela deficit sa 12,6% BDP u 2011. na, kako se očekuje, 2,9% BDP ove godine, želi da joj se dozvoli da 2016. poveća potrošnju u skladu sa rastom BDP.
"Ako slobodu odlučivanja dajete za šest, sedam evropskih zemalja, uključujući Francusku, i mi je želimo. Ali naša sloboda odlučivanja je u primeni pravila", istakao je Nunan, preneo je EurActiv.com.
Inače, Nemačka, najmoćnija evropska ekonomija koja se zalaže za izbalansirane budžete, uzdržala se od otvorenog kritkovanja Francuske i takođe odobrila produženje roka, ali uz upozorenje.
"Ako je Komisija suviše fleksibilna kada je reč o paktu za stabilnost i rast (budžetska pravila) iz političkih razloga, mora da bude svesna posledica", istakao je nemački ministar finansija Volfgang Šojble (Wolfgang Schäuble).
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|