Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Rat Le Penovih
|
|
|
|
|
Objavljeno : 09.04.2015. |
|
|
|
|
|
|
Između predsednice Nacionalnog fronta Marin Le Pen (Marine) i njenog oca i osnivača te stranke ekstremne denice Žan-Marija Le Pena (Jean-Marie) buknuo je rat. Najnovije Le Penove provokacije su prevršile meru i primorale njegovu kćerku da mu zabrani da se kandiduje na regionalnim izborima koji će se održati krajem godine. To je otvorilo pitanje da li će Le Pen ostati u stranci i kako će se ovaj raskol odraziti na Nacionalni front koji sa novom predsednicom nastoji da promeni antisemitski i rasistički imidž, iako je zadržao nacionalistički program protiv EU, imigranata i sistema uopšte.
Predsednica Nacionalnog fronta je 8. aprila svom ocu koji je počasni predsednik FN-a i poslanika u Evropskom parlamentu zabranila da se ispred te stranke kandiduje na regionalnim izborima krajem 2015.
Marin Le Pen koja je od opozicionog Nacionalnog fronta uspela da stvori stranku koja postaje ozbiljna politička snaga, smatra da je njen otac "upao u spiralu strategije spaljene zemlje i političkog samoubistva".
"Obavestila sam Žan-Marija Le Pena da ću se usprotiviti njegovoj kandidaturi na sednici glavnog odbora 17. aprila koji treba da odredi nosioce lista za regionalne izbore" na jugoistoku Francuske, saopštila je Marin Le Pen.
Predsednica FN-a je rekla da će uskoro sazvati sastanak izvršnog odbora, najvišeg stranačkog tela kako bi se razmotrili "načini da se što bolje zaštite politički interesi Nacionalnog fronta".
Kap koja je prelila čašu je Le Penov intervju od 7. aprila za nedeljnik ekstremne desnice Rivarol koji je nedavno osuđen zbog podsticanja antisemitizma.
Le Pen je u tom intervjuu stao u odbranu predsednika višijevskog kolaobracionističkog režima u Francuskoj u Drugom svetskom ratu, maršala Filipa Petena (Philippe Petain). "Nikad nisam smatrao maršala Petena za izdajnika. Bili su suviše strogi prema njemu posle oslobođenja", rekao je on za Rivarol.
Le Pen se obrušio i na partijske kadrove koje bira njegova kćerka, a među kojima ima i homoseksulaca. On, takođe, smatra da se rukovodstvo FN preterano trudi da se odbrani od optužbi za antisemitizam, ksenofobiju i homofobiju.
Žan-Mari Le Pen je u jednom intervju prošle nedelje ponovio svoj stav da su gasne komore nacista samo "detalj u istoriji rata", a ubrzo posle toga se Marin Le Pen distancirala rekavši da se "duboko ne slaže" sa očevom izjavom.
Le Pen nije rekao ništa novo što se od njega ne bi očekivalo, ali je veliki broj provokativnih izjava za kratko vreme primorao njegovu kćerku da reaguje.
Nakon preuzimanja stranke 2011, Marin Le Pen je zadržala nacionalističku liniju i politiku protiv EU, imigranata i uopšte sistema. Ona se, međutim, ogradila od nasleđa iz vremena podela u francuskom društvu nakon Drugog svetskog rata i kolonijalnih ratova.
U tom kontekstu, radila je na otklanjanju antisemitskog i rasističkog imidža, marginalizujući stare članove privržene njenom ocu.
Pod njenim vođstvom, stanka je dobila značajnu podršku birača i ona planira da se kandiduje za predsednicu države na izborima 2017. godine. Svoja značaj na nacionalnom nivou FN je potvrdio osvajanjem 25% glasova u prvom krugu regionalnih izbora 22. marta.
Šta će biti sa strankom
Razilaženje sa osnivačem stranke "neće promeniti prirodu FN-a", ali ima snažan simboličan značaj", rekao je politikolog Silven Krepon (Sylvain Crepon). On je dodao da Žan-Mari Le Pen ne može tek tako da bude isključen i da će se kao doživotni predsednik boriti do kraja.
Politikolog Viržini Marten (Virginie Martin) rekla je da je rizik od gubitka birača za tu stranku mali u poređenju sa mogućim pridobijanjem novih birača.
Potpredsednik FN i saradnik predsednice stranke Florijan Filipo (Florian Philippot) ocenio je da je logično da Le Pen istupi iz stranke i da bi bilo najbolje rešenje da se on sam povuče i podnese ostavku.
Le Pen je rekao da je to potpuna ludost i upozorio da bi ta ideja mogla da dovede do "unutrašnjeg urušavanja" u FN-u.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|