Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kameron: EU treba da se menja
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.05.2015. |
|
|
|
|
|
|
Britanski narod nije zadovoljan postojećim stanjem u EU i želi da se pitanja koja ga zabrinjavaju bolje rešavaju, poručio je britanski premijer Dejvid Kameron predsedniku Evropske komisije Žan-Klodu Junkeru. Kameron se sastao 25. maja sa Junkerom na početku svoje diplomatske ofanzive u okviru koje će posetiti više članica EU, što potencijalnih saveznika, što mogućih protivnika reformi koje predlaže u EU. Britanski premijer je 25. maja najavio i da na referendumu o članstvu Britanije u EU koji bi trebalo da se održi najkasnije krajem 2017. neće moći da glasaju državljani drugih članica EU koji žive u Britaniji.
Kameron se 25. maja sastao s svojim dojučerašnjim neprijateljem, Junkerom, protiv čijeg se imenovanja na čelo Evropske komisije pre godinu dana žestoko borio. Britanski premijer je smatrao da Junker kao pristalica dubljih integracija u EU neće imati sluha za reforme koje u Uniji traži London.
Kameron i Junker su u neformalnoj atmosferi u zvaničnoj rezidenciji premijera van grada razgovarali o reformama EU i odnosima Velike Britanije i Unije, izjavio je portparol britanske vlade.
"Premijer je rekao da je britanski narod nezadovoljan status kvoom i veruje da EU treba da se promeni kako bi se bolje rešila pitanja koja ga zabrinjavaju", rekao je portparol.
Junker je ponovio da želi da se postigne "fer dogovor za Britaniju i da će potražiti pomoć" u tome. Kameron i Junker su se složili da su potrebni dalji razgovori o tome, pre svega s drugim evropskim zvaničnicima.
Premijer i vođa konzervativaca je obećao uoči nedavnih parlamentarnih izbora u Britaniji da će pokrenuti pregovore o odnosima Britanije i EU i organizovati referendum o ostanku u Uniji pre kraja 2017.
Kameron koji želi da Britanija ostane u Uniji koja bi se reformisala, traži da se određene nadležnosti vrate Britaniji, odnosno njenom parlamentu, kao i da se pooštre uslovi za pristup državljanima EU socijalnoj pomoći u Britaniji, posebno iz članica na istoku Unije.
Pooštravanje pristupa socijalnoj pomoći ostaje "apsolutni zahtev" za vođu britanskih koznervativaca, pošto je broj doseljenika u Britnaiji ponovo porastao u 2014. Taj zahtev će, kako navodi AFP, možda biti teško ostvariti.
Kameron želi da se građani drugih članica EU pre dobijanja prava na socijalnu pomoć borave u Britaniji četiri godine, kao i da se Londonu da pravo da deportuje nezaposlene građane EU posle šest meseci.
Građani EU ne mogu na referendum
Sastanakom Kamerona i Junkera počela je nedelja u Britaniji koju će obeležiti evropska pitanja. Britanska kraljica će u tradicionalnom obraćanju 27. maja u kome će govoriti o zakonodavnom programu vlade govoriti i o referendumu, pošto je u planu da se 28. maja predstavi predlog zakona o organizovanju referenduma. Ranije je najavljeno da ishod referenduma neće biti ustavno obavezujući.
Britanski premijer je 25. maja izneo predlog kriterijuma za glasanje na referendumu kojim se isključuje mogućnost da državljani drugih članica EU koji žive u Velikoj Britaniji, učestvuju na referendumu. To znači da oko 1,5 miliona građana drugih članica neće moći da se izjasni za referendumu, dok neke procene govore i o skoro 2,8 miliona građana.
Prema predloženim kriterijumima, na referendumu će moći da se, kao na parlamentarnim izborima, izjasne punoletni britanski državljani, kao i irski državljani i građani Komonvelta koji žive u Britaniji. Na referenduma će moći da se izjasne i članovi Doma lordova, gornjeg doma parlamenta, koji inače nemaju to pravo na parlamentarnim izborima, ali mogu da glasaju na lokalnim i evropskim izborima.
Državljani drugih članica EU takođe mogu da glasaju na lokalnim izborima.
Odmah posle obraćanja kraljice, britanski premijer će 27. maja uveče krenuti u posetu članicama EU čijim će rukovodstvima izneti svoje predloge za reformu EU. Kameron je prve korake preduzeo na samitu EU i bivših sovjetskih republika u Letoniji prošle nedelje, navodeći da je uveren da će imati uspeha ali da to neće biti lako.
On će 27. maja posetiti prvo Dansku, zatim Holandiju i Francusku, a 29. maja Poljsku i Nemačku.
Kameron planira da razgovara sa liderima ostalih 27 članica pre junskog zasedanja Evropskog saveta, zakazanog za 25. i 26. jun u Briselu.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|