Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nove glavobolje za evropske poljoprivrednike
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.06.2015. |
|
|
|
|
|
|
Formulari za pomoć poljoprivrednicima ove godine su prava glavobolja za 12 miliona evropskih poljoprivrednika zbog komplikovanih kriterijuma u pogledu ekologije. U Francuskoj su i površine parcela koje mogu dobiti pomoć redefinisane, što dodatno unosi nejasnoće.
Francusko ministarstvo poljoprivrede odobrilo je dodatni rok za popunjavanje formulara za zajedničku poljoprivrednu politiku za 360.000 francuskih imanja. One sada mogu da prijave površine do 15. juna, ali čini se da dodatnih šest dana koje je odobrila komisija neće biti dovoljno.
Uslovi za zajedničku poljoprivrednu politiku su nakon reforme dogovorene u EU 2013. složeniji nego što je iko očekivao, pa poljoprivredne organizacije već nedeljama zvone na uzbunu U Francuskoj su poslednja obaveštednja o uslovima prijave poslata tek početkom maja, a i dalje postoje neke nejasnoće. Evropska komisija je obećala da će objaviti smernice, ali to još nije učinila.
"Prvi put se jednom reformom zajedničke poljoprivredne politike promenilo toliko toga, i zaista je ponekad potrebno dosta napora, potrebno je promeniti način razmišljanja", priznaju i u francuskom ministarstvu poljoprivrede.
Problem nema samo Francuska. Situacija je još ozbiljnija u Italiji, gde pomoć zbog male veličine parcela koristi čak milion imanja, pa je vlada zatražila od Komisije odlaganje roka do 30. juna.
Mehanizam podrške poljoprivrednicima u EU nikada se nije odlikovao jednostavnošću. Sadašnji komesar za poljoprivredu Fil Hogan najavio je na početku mandata da će ga pojednostaviti. Međutim, za to ne postoji čarobni štapić, tim pre što je reformama zajedničke poljoprivredne politike zemljama ćlanicama data mogućnost da prilagode pomoć prioritetima utvrđenim na državnom nivou.
Zajednička poljoprivredna politika već je predmet dugih i složenih pregovora u okviru evropskih institucija, i neće moći skooro da se revidira.
Što ne posadih leblebije
Kada je reč o nedavnoj reformi ovog mehanizma pomoći, pažnja je usmerena na takozvane površine od ekološkog interesa. Propisano je da oko 5% svakog imanja od 15 hektara i većeg moraju činiti površine od ekološkog interesa, odnosno prirodna staništa ili ekološki vredne kulture, u skladu sa jasno preciziranim kriterijumima. Ta površina može biti i veća i manja u zavisnosti od njene ekološke vrednosti po propisanim pravilima.
Površine od ekološkog interesa neophodne su da bi se dobila ekološka pomoć iz fonda za poljoprivredu, koja čini 30% isplata. Jasno je da imanje koje odbije da se povinuje tom propisu gubi veliki deo finansijskih sredstava.
Problem je i što poljoprivrednici nisu na vreme shvatili uslove koje treba da ispune.
"Kada su se pozabavili formularima, neki su shvatili da je za pomoć bilo dovoljno posaditi leblebije. Ali je sada isuviše kasno", objašnjava jedan poljoprivrednik.
Leblebije apsorbuju azot, pa su jedna od kultura koje se priznaju kao površina od ekološkog interesa. Međutim, seju se u martu i aprilu.
Dodatni haos u Francuskoj
U Francuskoj situaciju dodatno komplikuje ponovna procena veličine parcela. Francuska je naime u 2014. dobila nalog dap lati čak 1,1 milijardu evra kazne nakon spora sa Briselom oko kriterijuma za tutvrđivanje površina. Uz to, mora da se sprovede ponovna procena.
Uprave za poljoprivredu u francuskim teritorijalnim jedinicama departmanima su uz pomoć Instituta za geografske informacije i podatke o šumskim resursima IGN i satelitskih snimaka ponovo procenili sve parcele. Na zahtev revizora prilikom utvrđivanja površina vodilo se računa o detaljima, na primer da se izuzmu šikare. To je ponekad išlo i nauštrb ekoloških ciljeva – izuzete su i površine pod žbunjem.
"Ovo je apsurdno. Sa jedne strane od nas se traži da očuvamo žbune zarad biodiverziteta, a sa druge nam se u slučaju da su na isuviše velikoj površini traži da ih izuzmemo iz obradive površine, što će nas naterati da smanjimo njihovu površinu", navodi predsednik Skupštine poljoprivrednih komora Gi Vaser.
Komore su zbog tih problema od Komisije zatražile da u pogledu poljoprivredne pomoći za 2015. bude blagonaklona.
U pismu komesaru Filu Hoganu zatražile su da se za 2015. godinu u svakommslučaju isplati pomoć za ekološke ciljeve.
Prema jednom izvoru Komisije, ovo nije baš moguće.
Izvor: EurActiv.fr
Ilustracija: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|