Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Pola milijarde evra pomoći za ljute farmere
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.09.2015. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija spremila je paket pomoći od više stotina miliona evra za evropske poljoprivrednike pogođene padom cena hrane i zabranom izvoza u Rusiju. Dok se u sedištu EU razgovaralo o pomoći, nekoliko hiljada poljoprivrednika iz više članica Evropske unije nezadovoljno cenama mleka i mesa blokiralo je ulice Brisela stotinama traktora. Oni su upozorili da su mnogi na ivici bankrota i da će, ako se nešto ne preduzme, u EU biti sve manje poljoprivrednika a kvalitet hrane će biti svi gori.
Komisija je priznajući teškoće koje joj predočavaju poljoprivrednici 7. septembra najavila sveobuhvatan paket pomoći vredan 500 miliona evra.
Govoreći na vanrednom sastanku Saveta ministara poljoprivrede EU potpredsednik Komisije Jirki Katainen rekao je da će paket omogućiti da se fondovi EU odmah upotrebe za dobrobit farmera.
Ministri EU razmatrali su "stanje poljoprivrednih tržišta EU sa posebnim fokusom na teškoće na mlečnom sektoru i u stočarstvu".
"To je snažan i odlučan odgovor (na problem farmera). Taj odgovor pokazuje da Komisija veoma ozbiljno shvata svoju odgovornost prema poljoprivrednicima i da je spremna da ih podrži odgovarajućim sredstvima. To je posebno važno, s obzirom na ostale budžetske zahteve", kazao je Katainen.
Evropski komesar za poljoprivredu i ruralni razvoj Fil Hogan (Phil) iz zdravstvenih razloga nije bio na sastanku pa ga je zamenio Katainen.
Novi paket pomoći fokusiran je na rešenje problema sa tokovima gotovine sa kojima se poljoprivrednici suočavaju, stabilizaciju tržišta i funkcionisanje lanca isporuka.
Komisija će predložiti da se najznačajniji deo sveobuhvatnog paketa pomoći usmeri za podršku mlečnom sektoru. U određivanju distribucije pomoći, posebna pažnja biće usmerena na poljoprivrednike koji su najviše pogođeni ali Komisija namerava da članicama da priliku da same odgovore na specifične situacije.
Inače, EU je već obezbedila značajnu podršku poljoprivrednom sektoru zbog efekata ruske zabrane uvoza a podrška koju Unija godišnje obezbeđuje poljoprivrednicima i selu premašuje 50 milijardi evra. Kako se navodi, Komisija ostaje opredeljena za tržišno orijentisan pristup.
Pad cena hrane
Među učesnicima protesta, kojih je, kako kažu organizatori, bilo 6.000, najviše je bilo onih iz Belgije, Nemačke i Francuske ali su im podršku pružili i predstavnici poljoprivrednih udruženja iz Velike Britanije, Bugarske, Litvanije, Letonije i Češke.
Farmeri su trubili traktorskim sirenama i nosili transparente na kojima je pisalo: "Ja proizvodim, ja hranim, ali ja umirem" i "Za fer (cene) mleka".
Protest je u jednom trenutku postao nasilan, kada su poljoprivrednici počeli da gađaju belgijsku policiju jajima i bocama mleka a ona im uzvratila suzavcem i vodenim topovima.
Ukidanje kvota za mleko u Evropskoj uniji u martu 2015, uz smanjenje kineske tražnje, promene u režimu ishrane i embargo Rusije na hranu sa Zapada kao odgovor na sankcije uvedene toj zemlji zbog situacije u Ukrajini, za posledicu imaju pad cena govedine, svinjetine i mleka. Farmeri su tražili da im hitno daju sredstva iz fondova EU kako bi se izborili sa krizom.
Background Kao odgovor na zapadne sankcije zbog ukrajinske krize, Rusija je zabranila uvoz nekih prehrambenih proizvoda i pića iz EU.
Ruska zabrana uvoza, koja je na snazi od avgusta 2014, primorala je Komisiju da koristi poljoprivredne fondove da pomogne proizvođačima hrane u EU pogođenim ograničenjem trgovine.
Rusija je druga po značaju destinacija za izvoz hrane iz EU posle SAD. Prema podacima Komisije, izvoz u Rusiju vredan 11,8 milijardi evra u 2013. predstavljao je 10% ukupnog agro-prehrambenog izvoza EU. Prehrambeni proizvodi pogođeni ruskom zabranom učestvovali su u izvozu iz 2013. sa 5,1 milijardu evra, što je 43% vrednosti poljoprivredno-prehrambenog izvoza EU u Rusiju.
Neki sektori su posebno pogođeni. Uz neodložne mere pomoći za mlečni sektor s početka avgusta, Komisija je opredelila i 32 miliona evra pomoći za proizvođače bresaka i nektarina i 125 miliona za proizvođače lako kvarljivog voća i povrća.
Francuski ministar poljoprivrede Stefan Le Fol (Stéphane Le Foll) procenjuje da je oko 10% farmi na ivici bankrotstva sa ukupnim dugom od milijardu evra.
"Ovde sam zato što nam je potrebna regulativa za tržište mleka i drugih proizvoda", rekao je za EurActiv.com belgijski farmer Čarls Kilo (Charles Culot) dodajući: "Ako se ovakva situacija nastavi, imaćemo sve manje farmera, kao i gori kvalitet hrane".
Teško mi je da gledam da moja zemlja nema budućnost ... cene mleka će nas uništiti", rekao je dvadesetogodišnji farmer Hajnrih Klajn (Heinrić Klein) koji vodi porodični posao sa mlekom u Nemačkoj.
"Došli smo iz zapadne Nemačke autobusom, problemi su veliki ... ovde je oko 1.000 nemačkih farmera da pokažu da je situacija zaista teška", dodao je Rots Hajnrih (Roths Heinrich), još jedan nemački poljoprivrednik.
Farmer Hajnc Torvart (Heinz Thorwarth), koji je u Brisel stigao sa juga Nemačke, kaže da je cena litra mleka ispod ili oko 28 evro centi, što nije dovoljno ni za pokriće troškova proizvodnje.
"Cena (mleka) pala je za 30-40% za većinu poljoprivrednika i naše farme će tako bankrotirati", dodao je za agenciju AP potpredsednik farmerske grupe Evropska uprava za mleko Sieta van Keimpema.
Neki poljoprivrednici tražili su da se ponovo uvedu kvote za mleko ili direktniju pomoć svojih vlada.
Uprkos dodatnoj pomoći, Albert Jan Mat (Maat) iz Evropskog udruženja farmera (COPA) kaže da ruska zabrana uvoza hrane sa Zapada predstavlja veliki pritisak na izvoz poljoprivrednih proizvoda iz EU.
"Ruski embargo smanjio je za polovinu agro-prehrambeni izvoz EU, za 5,5 milijardi evra. Farmeri mesecima protestuju širom Evrope", dodao je Mat.
"Rusija je zatvorila vrata za trećinu evropskog sira ... to deprecira tržište i eto gde smo danas", kazao je učesnik protesta iz Severne Irske Geri Makhenri (Gary Mc Henry).
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|